Nezaměnitelný pocit domova utváří i vůně do bytu


Nezaměnitelný pocit domova utváří i vůně do bytu

Každý má na bydlení různě vysoké nároky, téměř všichni však chtějí, aby se doma cítili příjemně a pohodlně. Na výsledném pozitivním pocitu má zásluhu spousta rozličných faktorů, od pěkného nábytku, potřebného vybavení až k barvám a vůním. Vůně do bytu dokáže zázraky, málokdo jí však věnuje pozornost. A to je škoda, protože může být příjemným specifikem domácnosti.

Vůně do bytu patří k prostředkům, skrze které lze vtisknout daným prostorám jedinečnou a osobitou tvář. Volba vůně do bytu tak může být založena na vkusu toho, kdo ji vybírá, nebo také na tom, jakou atmosféru si chtějí členové domácnosti navodit. Vůně do bytu totiž dokáže zklidňovat i podněcovat. Nabídka trhu s vůněmi do bytu je velmi široká, vůně do bytu je tak možné pořídit v množství variant, ne pouze jako sprej, jak tomu bylo dříve. Které vůně do bytu jsou nyní vyhledávané?

Oblíbeným typem vůně do bytu je aroma difuzér

V poslední době se v rámci tématu vůní do bytu často hovoří o aroma difuzéru, který je mnohými považován za nejpohodlnější možnost. Oproti vonným svíčkám, aroma lampám, sprejům, tyčinkám, strojkům do zásuvky, svíčkám apod. totiž nepotřebuje, aby ho někdo obsluhoval či s ním nějak manipuloval, aby se vůně začala uvolňovat. Sám o sobě rozptyluje aroma difuzér vonné částice po prostoru, a to prostřednictvím ratanových tyčinek, které vůni vsakují z lahvičky a následně vypouští do ovzduší. Intenzitu této vůně do bytu lze úspěšně korigovat odebíráním či přidáváním zmiňovaných ratanových tyčinek. Aroma difuzér tedy pracuje pouze na principu uvolňování přírodního aroma z nádobky. Výrobci uvádí, že zvládne provonět místnost o velikosti 20 m2.

Novinkou jsou i katalytické lampy

Katalytické lampy fungují na principu procesu katalytické reakce. V lampě je umístěn kámen, po jehož zahřátí se začne vůně do bytu uvolňovat. Aroma je obsažené v tekuté esenci, která se obdobně jako u aroma difuzéru do nádoby doplňuje. Kámen s knotem je schopen do určité míry tuto esenci postupně natáhnout do sebe a při zmiňovaném zahřívání ji vypustí do okolí. Některé výzkumy, které se zabývaly obecnými účinky katalytických lamp, přinesly velmi zajímavé závěry, a to že katalytické lampy dokážou působit i jako čistič ovzduší, v němž ničí viry a bakterie. I když jsou katalytické lampy v tuzemsku novinkou, zkušenosti s nimi vznikají již od konce 19. století, kdy byl vyroben první prototyp katalytické lampy francouzským lékárníkem.

Vůně do bytu musí být nezávadná

Základní parametr, kterého byste si měli všímat při výběru vůně do bytu, je určitě bezpečnost a stoprocentní zdravotní nezávadnost. A ne pouze v případě, že se ve vaší domácnosti nachází alergik či astmatik. Je proto dobré vyhnout se nákupu vůně do bytu u prodejců výrobků dovážených z Číny, jejichž nezávadnost je velmi nejistá. Díky zvyšující se poptávce po vůních do bytu vznikají i specializované obchody, které se na vůně do bytu soustředí. Zde je také možné konzultovat záměr, jakého chcete v bytě dosáhnout, abyste s výsledkem mohli být spokojeni. Máte-li celkově vřelý vztah k přírodě a nechcete se spoléhat na kupované vůně do bytu, stačí zapojit fantazii a „vyrobit“ si svou vůni do bytu svépomocí.

Návod na pěstování eukalyptu

Různé sušené bylinky, citrusové plody, koření, květiny, to všechno může menší či větší měrou přispět k tomu, že si ve své domácnosti vytvoříte vůni typickou právě pro vaše pojímání domova. Následující tabulka přibližuje vlastnosti některých vybraných aroma, které je možno také různě kombinovat. Například typickou stálicí chladných podzimních a zimních dní je skořice, jablko či pomeranč a hřebíček.

 Aroma  Účinek
  •  růže
 relaxační, antidepresivní, zklidňující
  •  vanilka
 podporuje chuť k jídlu, odbourává nervozitu a nespavost
  •  citron
 aktivizuje, osvěžuje, dodává optimismus
  •  pomeranč
 zklidňuje, odbourává úzkost a smutek
  •  levandule
 odbourává nespavost, bolest a zklidňuje
  •  skořice
 zvyšuje koncentraci, podporuje zažívání, zklidňuje
  •  santálové dřevo
 odbourává pocity vyčerpanosti, stresu a napětí
  •  hřebíček
 podporuje chuť k jídlu, uvolňuje a zklidňuje
  •  eukalyptus
 aktivizuje, dodává opitmismus, navozuje rovnováhu

Vůně do bytu jako designový doplněk

I když je jasné, co je hlavním úkolem vůně do bytu, jsou využívány i pro potřeby interiérového designu. Jak je to možné? Některé druhy popisovaných aroma difuzérů či katalytických lamp, ale i různé osvěžovače vzduchu, speciální strojky do zásuvky, jsou totiž vyráběny v unikátních tvarech, díky nimž se v místnostech stávají i nápaditým estetickým doplňkem, z něhož se snadno může vyklubat dominanta celého prostoru. Někdo si tak místo obrazu může pořídit právě designově řešenou vůni do bytu, která je tak potěchou nejen pro nos, ale i pro oko.

S pomocí vůně do bytu je možno utvořit si doma zázemí pro odpočinek a relaxaci, které bude vyhovovat ve všech ohledech. Ne vždy totiž stačí pěkné a pohodlné vybavení. Vůně do bytu dokáže vyřešit problémy s pachy domácích mazlíčků či se zápachem cigaret nebo po častém vaření. Mnohdy se na nepříliš příjemném aroma podílejí i sousedé či pachy pronikající z venkovního okolí. Vhodně zvolená vůně do bytu dokáže všechny tyto obtíže odstranit, aby byl domov opravdu domovem.

 

publikováno: 7. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.