Nezapomínejte na povinné revize plynových kotlů a jejich komínů


Revize plynových kotlů

Používáte ve své domácnosti plynový kotel pro ohřev vody? Pak byste neměli zapomínat nejen na revize a servis plynových kotlů, ale také komínů. Spousta uživatelů kotlů na plyn žije v domnění, že kontrola a revize spalinových cest se týkají jen těch, kteří používají kotle na tuhá paliva. Už několik let let ale platí nařízení, které ukládá povinnost pravidelné kontroly všech komínů bez ohledu na druh paliva.

Revize se týkají všech komínů

I když v horkých letních dnech nemáme na topení pomyšlení, ani se nenadějeme a topná sezóna bude opět v plném proudu. Plynové kotle používáme v domácnostech jak pro vytápění, tak pro ohřev vody. Používáme je proto během celého roku a musíme zajistit jejich bezproblémovou činnost.

Nezapomínejte, že komín pro kondenzační plynový kotel vyžaduje pravidelné revize. Zákon ukládá povinnost kontroly všech typů komínů alespoň jednou ročně, ideálně před zahájením topné sezóny. Nezáleží na tom, topíte-li dřevem, uhlím nebo plynem. Revize plynových kotlů a spalinových cest musí provádět profesionální technik, který vám dá potvrzení o provedené revizi. V případě namátkové kontroly se nebudete muset bát vysokých pokut, které mohou být za neprovedené revize uloženy.

revize komínů

Revize na komín pro kondenzační plynový kotel jsou podle odborníků zbytečné

Od schválení zákonu o povinnosti provádění každoročních revizí na všechny typy spalinových cest se diskutuje o tom, je-li kontrola nutná i pro kotle na plyn. Většina odborníků se shoduje na tom, že riziko vzniku požáru v komínu u plynového kotle je minimální. Teplota zplodin z běžných plynových kotlů se pohybuje v rozmezí od 120 do 130 °C, u kondenzačních komínů pak jen do 60 °C.

Riziko vzniku požáru ze zplodin je tak velmi malé, ve srovnání s riziky u kotlů na tuhá paliva, kde mají revize skutečný význam. Ať už si o nařízení myslíte cokoliv, zákon mluví jasně. Nezáleží na tom, jestli topíte dřevem, nebo plynem, revize komínu se vás týká v každém případě.

Komín pro kondenzační plynový kotel – riziko havárie je minimální

Pokud chcete riziko vzniku požáru ze zplodin minimalizovat, pořiďte si kvalitní kondenzační plynový kotel. I když budete muset provádět pravidelné revize, riziko nehody bude vždy minimální. Tyto plynové kotle totiž využívají zbytkové teplo, které je obsažené ve spalinách. Tím dochází ke zvýšení účinnost. Například oblíbené kondenzační kotle od výrobce ENBRAjsou navržené pro teplotu otopné vody do 55 °C, díky čemuž je zachován princip kondenzace. Komín na kondenzační plynový kotel může být vybaven i kvalitním značkovým odtahem spalin, který je vhodný pro přetlakové a vysokopřetlakové spalinové cesty.

enbra kotel

Kondenzační kotel ENBRA

Nepodceňujte servis plynových kotlů

Plynový kotel

Pro zajištění maximální bezpečnosti a snižování možných rizik nestačí provést revize spalinových cest. Neméně důležitý je servis plynových kotlů a jejich revize. Každým rokem dochází vlivem poruchy k otravám oxidem uhelnatým a k jiným vážným haváriím. Pokud budete provádět pravidelné revize plynových kotlů, rizika snížíte na minimum. Zamyslete se také nad tím, jaký kotel používáte.

Pokud budete vybírat nové zařízení, rozhodněte se pro osvědčeného výrobce, který má u nás zajištěnou hustou síť servisních techniků s bezproblémovým přístupem k náhradním dílům. Například zmiňovaný výrobce kotlů ENBRA má u nás v republice více než 150 obchodních partnerů, kteří jsou schopni zajistit profesionální servis plynových kotlů v krátkém čase.

Před zahájením topné sezóny vždy kontaktujte místního kominíka o obraťte se na něj se zájmem o provedení revize. Potvrzený protokol si pro případ kontroly uschovejte. Plynový kotel udržujte v dobré kondici, aby vám dlouho vydržel a nehrozilo žádné riziko havárie.

publikováno: 10. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.