Nezapomínejte na pravidelnou údržbu oken před zimou


údržba oken před zimou

Ruku na srdce, kdy jste se naposledy pustili do pečlivé údržby oken? Pokud patříte mezi většinu majitelů domácností, kteří v průběhu roku jen několikrát umyjí skleněné tabule, zbytečně snižujete životnost svých oken. Pravidelnou údržbu si žádají všechny typy oken, ať už jde o plastová, dřevěná či hliníková. Zejména před zimou je namístě provést důkladnou kontrolu a očistit všechny viditelné konstrukční prvky včetně kování. Přečtěte si, na co všechno se v rámci pravidelné údržby zaměřit.

Omyjte okenní rámy z vnější i vnitřní strany

Jedním z viditelných konstrukčních prvků všech oken jsou rámy. V průběhu roku se na nich usazuje prach a další nečistoty, a to jak z vnitřní, tak vnější strany. Větší pozornost mytí z vnitřní strany si zaslouží zejména okna umístěná v místech s vyšší vlhkostí, zejména pak v kuchyních, kde se na nich může vytvořit i tenký mastný film.

Z venkovní strany se pak rámy oken zanesou polétavým prachem, sazemi či pylem. Jak okenní rámy správně čistit? Záleží zejména na použitém materiálu. Plastová okna můžete jednoduše omýt vodou se speciálním čisticím přípravkem. Pečlivější údržbu si žádají okna dřevěná, která se musí otírat jen jemným hadrem, aby nedošlo k poškození povrchu. Pokud je povrch dřevěných rámů poškrábaný či jinak narušený, bude třeba provést přelakování či nanesení nové vrstvy krycí barvy.

údržba oken před zimou3

Kování má zásadní vliv na funkčnost okna

Velmi důležitým, ovšem na první pohled neviditelným prvkem oken je kování. Právě na jeho údržbu se často zapomíná. Otevřete okno a zkontrolujte stav kování. Nesmí být opotřebené, musí dokonale sedět na všech místech okna a samozřejmě musí být čisté. Viditelně zašpiněné kování otřete hadrem a pohyblivé části promažte. Pokud kování špatně přiléhá nebo nesedí, bude potřeba jej seřídit. Pevně musí být přitažené i upevňovací díly. Postup seřizování kování se u různých typů oken liší, a tak je důležité řídit se návodem uvedeným v manuálu. Pokud se vám nepodaří správně seřídit kování, obraťte se na servisního technika, který se o to postará.

údržba oken před zimou2

Těsnění oken je třeba promazat

Aby okna splňovala udávané tepelněizolační vlastnosti, musí dokonale těsnit. Klíčovým komponentem je gumové těsnění, které se po nějaké době může zanést nečistotami. Proto po celém obvodu těsnicí profily zkontrolujte a očistěte. Abyste prodloužili jejich životnost, důkladně je promažte mazivem. Pravidelným promazáváním těsnicích profilů prodloužíte jejich životnost. Zvýší se totiž jejich pružnost a zabrání se křehnutí. Pokud jste v minulosti takovou údržbu neprováděli, budete muset staré těsnění vyměnit za nové.

Při čištění oken nepoužívejte agresivní chemikálie a ředidla

Větší nánosy špíny a nečistot se vám možná nepodaří odstranit obyčejnou mýdlovou vodou nebo běžným domácím čističem. Možná vás láká použít agresivní chemii nebo ředidlo, se kterým vše odstraníte během chvilky. Tyto agresivní chemické prostředky však mohou kromě nečistot narušit i povrchovou úpravu a ochranné vrstvy okenních komponentů. Proto vždy používejte jen takové přípravky, které jsou ke svému účelu přímo na vržené. Na trhu narazíte na čističe určené pro údržbu rámů, výjimkou nejsou ani čisticí prostředky navržené pro údržbu kování i těsnění.

údržba oken

Pravidelná údržba oken je základem pro jejich bezproblémovou funkčnost a dlouhodobou životnost. Zejména před příchodem zimy, kdy budou okna vystavena nízkým teplotám, vysoké vlhkosti i sněhu a dešti, má údržba velký význam.

Přečtěte si další články zaměřené na téma oken:

publikováno: 9. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.