Nová zelená úsporám 2020: na co můžete čerpat státní dotaci


dotace stavba

Plánujete v roce 2020 stavět dům, rekonstruovat, nebo nějakou nemovitost kupovat? Pokud přemýšlíte nad domem či bytem, který bude vynikat dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, případně bude vybaven systémy pro využití obnovitelných zdrojů energie, požádejte o dotaci. I v roce 2020 probíhá dotační program Nová zelená úsporám, který je administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR. Přinášíme vám stručný přehled, na co vše můžete státní dotaci využít a v jaké výši bude.

Dotace na zateplení rodinného domu

Dotace z programu Nová zelená úsporám jsou určeny všem, kteří vlastní rodinný dům a chtějí jej rekonstruovat za účelem snížení energetické náročnosti. Dotaci přitom můžete využít nejen na zateplení obvodových stěn, stropu, podlah či střechy, ale řadu dalších prací a úsporných výrobků. Peníze z dotace můžete využít například na výměnu oken a dveří, realizaci zelené střechy nebo využití tepla z odpadních vod. Dotace je využitelná také na pořízení a montáž venkovní stínicí techniky nebo vypracování odborného posudku a zajištění technického dozoru.

Výše dotace se odvíjí od mnoha faktorů. Závisí především na ploše zateplované konstrukce a množství opatření. Obecně platí, že čím více opatření pro úsporu energie provedete, tím více peněz ze státního fondu získáte. Nová zelená úsporám vám zajistí až 50 % celkových výdajů, nejvýše však 550 000 Kč. Spolu se zateplením dotace podpoří:

  • Stavbu zelené střechy částkou 500 Kč/m2
  • Využití tepla z odpadních vod částkou 5000 Kč/1 decentrální systém
  • Venkovní stínění částkou 500 Kč/m2
  • Zpracování posudku a dozoru částkou 25000 Kč

Stát přispěje i na realizaci zelené střechy

Pořizujete nový systém vytápění? Díky Nové zelené úsporám ušetříte

Jedním z cílů dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) je efektivní využití zdrojů energie. Proto je možné využít dotaci i na pořízení nového ekologického zdroje energie. Z programu můžete v roce 2020 získat dotaci na:

  • Solární termické systémy – 35 nebo 50 tisíc Kč
  • Solární fotovoltaické systémy – 35 až 150 tisíc Kč
  • systém rekuperace – 75 nebo 100 tisíc Kč
  • využití tepla z odpadních vod – až 35 tisíc Kč
  • výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem a výměnu lokálních topidel – 25 až 100 tisíc Kč

Dotaci z programu NZÚ využijete při realizaci novostavby

Dalším cílem dotačního programu Nová zelená úsporám je mimo jiné i výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Pokud se v roce 2020 chystáte stavět rodinný dům v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, získáte od státu výraznou finanční podporu. Státní příspěvek je jednorázový a jeho výše závisí na dosažených energetických parametrech budovy. Čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci dostanete. Výše příspěvku bude 150, 300 nebo 450 tisíc Kč.

Dotace na nákup nemovitosti

Ne každý ví, že o dotaci z programu Nová zelená úsporám lze zažádat i při pořízení již postavené nemovitosti, která je energeticky úsporná. Stát přispěje na nákup rodinného domu jednorázovou částku 300 nebo 450 tisíc Kč. Přispěje také na nákup bytové jednotky v novostavbě bytového domu s velmi nízkou energetickou náročností, a to fixní částkou 1300 Kč/m2 energeticky vztažné plochy bytu. Maximální výše dotace při nákupu bytu je však 200 tisíc Kč.

AKTUÁLNĚ: vzhledem ke krizové situaci související se šířením koronaviru COVID-19 jsou termíny pro doručení podkladů k žádostem NZÚ prodlouženy. Více informací se dozvíte ZDE.

publikováno: 18. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.