Obklady a dlažby s imitací kamene si zamilujete


kámen obklad

Láká vás přirozený vzhled přírodního kamene, ale nechce se vám investovat závratné sumy za kamenné obklady a dlažby? Díky moderním technologickým postupům se výrobcům obkladových materiálů daří dosáhnout věrné imitace kamenné struktury. Kamenný obklad může být vyrobený buď ze sádry, nebo z betonu. Na následujících řádcích se zaměříme na to, do jakých prostorů se tyto obklady a dlažby hodí a jaké jsou jejich vlastnosti.

Obklady a dlažby mohou věrně imitovat vzhled kamene

Přirozená kamenná struktura je stále vyhledávanější v interiérových i exteriérových prostorách. Kamenný obklad z břidlice, mramoru a dalších druhů kamene je však drahý a také těžký. Proto se výrobci obkladových materiálů už delší dobu snaží využít moderních technologických postupů a vyrábí obklady ze sádry či betonu. Na první pohled je od přírodního kamene nerozeznáte. K dispozici jsou v různých barvách, tvarech, dekorech i strukturách. Často jsou doplněny o drobné detaily, praskliny a póry, které věrohodnost imitace podtrhují.

Do jakých prostorů se kamenné obklady hodí

Obklady s imitací kamene jsou vhodné pro použití ve vnitřních i venkovních prostorách. Betonové obklady s kamennou strukturou se stále častěji používají pro obkládání fasád, kde podtrhnou osobitý styl stavby, navíc zajistí dobré tepelněizolační vlastnosti. Obkladový kámen ze sádry či betonu však využijete i ve svých interiérech.

Zaujmou na stěnách v ložnicích, obývacích pokojích, kuchyních, jídelnách i koupelnách. Některé druhy obkladů a dlažeb s imitací kamene jsou mrazuvzdorné, voděodolné a žáruvzdorné, proto se hodí i pro obkládání sprchových koutů, ale třeba i kamen a krbů. Při výběru však musíte zohlednit vlastnosti konkrétního typu dlažby a zvolit takový typ, který splňuje požadované parametry.

Přírodní kámen

Obkládání kamenných obkladů zvládnete i sami

Obkládání a pokládka podlahy betonových a sádrových obkladů s imitací kamene je poměrně jednoduchá a neliší se od montáže běžných obkladů. V minulosti jsme se problematice obkládání již věnovali. Základem úspěšné montáže je použití kvalitního penetračního nátěru, který zabrání prostupování vlhkosti, dále použití kvalitního lepidla, spárovací hmoty a případně i ochranného laku.

Rohové díly a bezspárové provedení vám ušetří práci

Při výběru vhodného obkladového materiálu s imitací kamene se zaměřte na to, jsou-li u daného typu obkladu či dlažby k dispozici i rohové díly. Ty jsou určené pro snadné propojení linií rohů a stěn. Odpadnou tak problémy s navazováním a zkracováním obkladů, na roh snadno přilepíte již předem připravené rohové díly.

Při výběru materiálu se zaměřte také na to, jedná-li se o obklad se spárami či bez nich. V případě bezspárových obkladů budete jednoduše pokládat jeden díl vedle druhého a nebudete muset provádět pracné spárování. Pokud se vám výrazné spáry mezi obklady líbí, popřemýšlejte nad možností pořízení kamenných obkladů, u kterých je spára součástí dílu. Ani v takovém případě nebudete muset obklady dodatečně spárovat.

Obkladový kámen s imitací přírodního kamene se vyrábí nejčastěji z betonu a ze sádry. Jedná se o dva rozdílné materiály s různými vlastnostmi. V pokračování článku se proto zaměříme právě na srovnání kamenných a sádrových obkladů.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

SROVNÁNÍ BETONOVÝCH A SÁDROVÝCH OBKLADŮ

Přečtěte si i další články o obkladech a dlažbách:

publikováno: 25. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.