Obrazy na zeď je nutné věšet s rozmyslem


Obrazy na zeď je nutné věšet s rozmyslem

Dekorativní prvky pomáhají v obydlí utvářet jedinečný styl odrážející osobnost všech, kteří v něm žijí. Obrazy na zeď jsou už od pradávna jednou z nejoblíbenějších možností, jak přidat interiéru na útulnosti a obklopit se oblíbenými motivy a barvami. Pověsit obraz tak, aby plnil svůj účel a byl tedy potěchou pro oko i příjemným detailem v interiéru, není snadnou záležitostí.

Pravidla, co je potřeba dodržet při věšení obrazu, dopomáhají k tomu, aby se obraz stal zcela přirozenou součástí obydlí, aniž by však v celkovém vzhledu prostoru zapadl. Není vůbec podstatné, zda se jedná o drahý unikát, na který jste několik let šetřili, nebo o grafiku z běžného obchodu s bytovými doplňky, správné pověšení vyžadují všechny obrazy na zeď.

Výběr vhodného místa je stěžejní

Místo na zdi, které bude obrazu patřit, by mělo být dostatečně volné, aby jakýkoliv okraj nebyl ničím rušen a rám nesplýval například s nábytkem. Obecně se doporučuje pověsit obraz do výšky očí, průměrně by mělo být tedy jeho těžiště cca 150 cm od podlahy. Záleží ale na tom, odkud má být na obraz pohlíženo. Má-li obraz doplňovat koutek, kde se odehrávají posezení nad šálkem dobré kávy či čaje, je třeba přizpůsobit umístění tomu, že u prohlížení obrazu sedíte. Samozřejmostí je odvíjet výběr dané plochy od velikosti obrazu, čím větší plátno, tím prostornější musí být stěna a místo na ní určené pro zavěšení nějakého pěkného díla. Důležité je také to, jaký konkrétní obraz je. Výrazné a dramatické výtvory určitě nepatří do místností, které jsou určeny k odpočinku či relaxaci a naopak.

„Vždy je lepší variantou pověsit obraz níž než přehnaně vysoko, kde se pohledům očí ztratí.“

Obrazy na zeď potřebují jednobarevný podklad a světlo

Neméně významným faktorem je i podklad a dostatečné světlo. Stěna okolo obrazu by měla být jednobarevná, aby svým vzhledem obraz neupozaďovala a nesnižovala jeho uměleckou hodnotu. Pokud už stěna barevná je a nelze ji změnit, je třeba tomu uzpůsobit výběr obrazu, aby se jednotlivé plochy nepřebíjely.

„Menší obrazy patří do malých místností a naopak.“

Co se týče světla, přímý sluneční svit není žádoucí, protože by mohlo dojít k vyblednutí barev. Na druhé straně je však dostatečné světlo jednou z podmínek vhodného aranžování obrazu. V úzkých chodbách nebo menších místnostech lze případnou absenci přirozeného světla vyvážit bodovými lampami, kterými lze obrazy na zeď nasvítit. Tím se také docílí nenásilného upozornění na tyto nápadité doplňky.

Obrazem lze vyjádřit a navodit spoustu nálad a pocitů. I proto je třeba dbát při jeho věšení na pečlivost a vkus. Vedle klasických háčků je možné v dnešní době použít i různé samolepící podložky, s jejichž pomocí uchytíte obraz na stěnu, aniž by bylo nutné do ní vrtat či jinak zasahovat. Nebojte se vyzdobit si svůj domov obrazy na zeď, odměnou vám bude příjemné a originální prostředí.

 

publikováno: 8. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.