Obývací pokoj jako ze žurnálu: útulný a bez zbytečností


Obývací pokoj byste neměli příliš přeplňovat nábytkem.

Zapojte svoji fantazii a nechte ji pracovat na plné obrátky. Každý si představí svůj vysněný obývací pokoj jinak, avšak obecná pravidla a základní rady platí pro každý z nich. Ať už upřednostňujete minimalismus a vzdušnost, nebo mnoho dekorací, vždy dávejte pozor, aby se jednotlivé kousky „nehádaly“ a nepůsobily spíše jako nepořádek.

Obývací pokoj je místnost, kde se scházíme s přáteli i rodinou, děti si tu hrají a mnohdy jej využíváme i pro práci. Na to vše je nutné při zařizování myslet. Hlavním úkolem je tedy skloubit v obýváku praktické využitíreprezentativností místnosti. Největším nešvarem je přitom přeplněnost prostoru, což nesvědčí zkrátka nikdy.

Obývací pokoj: začínáme od podlahy

První chybu můžete udělat hned na začátku. Nechtějte za každou cenu „něco speciálního,“ s podlahami v dalších místnostech pak může vzniknout nepěkný kontrast. Možností, čím pokrýt podlahu, je mnoho. Obecně se ale nedoporučují chladné dlaždice, naopak mezi vhodné krytiny se řadí dřevo nebo laminát. Mějte ale na paměti jednoduché pravidlo – v případě, že zvolíte tmavou podlahu, pak už se raději vyhněte tmavým odstínům na zdech. Takovou chybu nenapraví velká okna, ani dokonalé osvětlení.

S barvami v obývacím pokoji opatrně

Hra s barvami se nesmí opomíjet. Plánujete-li barevné zdi, pak volte spíše optimisticky laděné a přitom tlumené tóny z teplé části barevného spektra. Zvýrazněte maximálně jednu zeď (za pohovkou, za krbem, za televizí…), a to nejlépe stejným odstínem, jen sytějším, jaký je na ostatních stěnách. V hlavě byste ale už měli mít představu o doplňcích, aby se barvy navzájem nerušily, a nevytvářely tak zbytečnou disharmonii prostoru. Nevhodně by upoutávaly pozornost a působily by rušivě.

obyavalll

Obývací pokoj nesmíte přeplnit nábytkem

Schází se u vás mnoho přátel nebo velká rodina? Pak jistě chcete, aby měl každý svůj kousek gauče nebo křeslo. Pokud se ale v jiných dnech scházíte doma jen s manželem a dvěma dětmi, pak je spousta nábytku zbytečná. S tím si ale můžete poradit jednoduchým způsobem.  Máte-li možnost přesunout křesla do jiné místnosti, udělejte to. Obývák bude vzdušnější, lépe se v něm budete pohybovat a nebude tolik přeplněný. Před příchodem návštěvy je zase jednoduše přesuňte.

Obývací pokoj není muzeum ani galerie

Dostáváme se k hlavnímu nešvaru moderních obývacích pokojů, čímž je přeplněnost dekoracemi. Ano, nabídka v obchodech je skutečně obrovská a je těžké odolávat. Záleží na vkusu každého, minimalismus nevyhovuje všem, ovšem přecpanost lampičkami, mističkami a svícny je zase opačným extrémem. Obrazy na zdech pokoj zútulní, ovšem také jich nesmí být moc a navíc i motiv by měl korespondovat se stylem místnosti.

obyvaallll

Pokud si sami nevíte se zařizováním obýváku rady, pak se běžte poradit s odborníkem – bytových nebo interiérových designerů je spousta. Ovšem i oni se řídí jednoduchým pravidlem, s nímž nemůžete ani sami šlápnout vedle – méně je někdy více. Dál už vše záleží na vkusu a možnostech. Hlavní je cítit se příjemně.

publikováno: 5. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.