PR článek

Ochranná lhůta může znepříjemnit vkládání změn do katastru nemovitostí


kuchyně klienta

Vkládání změn do katastru nemovitostí může lidem připravit plno nepříjemností. Jaroslav Hába už měl pár komplikací za sebou, než se stal klientem realitní kanceláře PATREAL, která se vždy snaží pomoci nejen v oblasti zajištění úspěšného průběhu prodeje nebo nákupu nemovitosti. Podílí se však také na větší informovanosti svých klientů a jejich lepšímu pochopení realitního systému.

Ochranná lhůta chrání práva vlastníků

Složitost fungování katastrálního úřadu může plno lidí otrávit. Vkládání kupních smluv, zástavního práva k nemovitostem nebo věcná břemena jsou komplikovaným procesem, který pokaždé zabere plno času a úsilí. Nově zavedená ochranná lhůta se tak na první pohled jeví jako další byroktatický výmysl, který má jen ztížit vkládání do katastru nemovitostí. Opak je přitom pravdou, důvodem zavedení tohoto opatření je čím větší výskyt machinací s nemovitosmi, převodů vlastnických práv bez vědomí skutečných vlastníků nebo k a neoprávněných zástav a věcných břemen. Ochranná lhůta přímo chrání práva klientů, která katastr potvrzuje.

Lhůta dává prostor vlastníkovi se vyjádřit ke změnám

Díky ochranné lhůtě bude každá navrhovaná změna do katastru zapsaná až po nejméně dvaceti dnech od podání návrhu na vklad. Lhůta navíc základá povinnost samotnému úřadu. "Nejdříve budete katastrem o této transakci písemně obeznámeni a to na adresu vašeho trvalého bydliště. Tímto způsobem se majitel nemovitosti dozví, že se s jeho nemovitostí něco děje. Pokud je tato akce plánovaná, je vše v pořádku a nezbývá než čekat," uvedla realitní makléřka Ing. Pavlína Hojecká.

V situaci, kdy se na katastru začne řešit návrh vkladu bez vědomí vlastníka nemovitosti, je jasné, že jde o proces nelegální. Je proto potřeba hned reagovat na dopis od katastru. „Jestliže na něj nebudete reagovat, má se za to, že se změnou souhlasíte. V opačném případě je třeba velice rychle jednat a obeznámit katastr nemovitostí, že s navrhovanou změnou nesouhlasíte a úřad může navrhované změny prošetřit nebo zastavit řízení o vkladu změny do katastru nemovitostí,ˮ dodala Ing. Hojecká.

Kvalitní realitka se může pochlubit pozitivními referencemi

Vklady do katastru nemovitostí se mohou na první pohled zdát komplikované. Se spolehlivým poradenstvím ze strany profesionální realitní kanceláře však mohou být všichni klienti v klidu a jednání s katastrem přenechat zkušeným makléřům. Potěšení zákazníků se promítá také do referencí. „Činnost realitní kanceláře PATREAL směrem k nám garantovala realitní makléřka paní Markéta Otová, která se projevila jako skutečný profesionál. Její jednání bylo odrazem korektnosti, včasnosti a komplexnosti služeb celé společnosti." Takto popsal své zkušenosti jeden ze spokojených klientů.

publikováno: 6. 6. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.