Odvětrávaná fasáda pomáhá udržet zdivo v suchém stavu


1097366731_f36ccfac30

Investice vložené do zateplení domu se vrátí v podobě zlepšení komfortu bydlení i snížení nákladů na vytápění. V současné době je možné volit mezi různými systémy a metodami, jednou z nich je i odvětrávaná fasáda, která svou konstrukcí řeší základní problém, s nímž se potýkají starší i novější budovy, a to vlhké zdivo. Na jakém principu odvětrávaná fasáda funguje a proč se zdá být lepší variantou pro zateplení domu?

Konstrukce odvětrávané fasády umožňuje odvádět nežádoucí vlhkost od zdiva. Ta je totiž příčinou mnoha komplikací týkajících se nejen stavby jako takové, ale také bydlení. Nadměrná vlhkost způsobuje tvorbu zdraví ohrožujících plísní a poškozuje vybavení. Chcete-li vědět o tomto problému více, pak si určitě přečtěte článek „Jak odstranit plíseň na zdi“, kde je pro vás připravena spousta zajímavých a důležitých informací. Bydlení v příliš vlhkém prostředí je také neekonomické. Lidé mají potřebu více větrat, a tak dochází k větší spotřebě energií nutných k vytápění.

Sanace zdiva: chemická injektáž a další metody

Nefunkční zateplení domu škodí především starším stavbám

Jak už bylo nastíněné na řádcích výše, systémů a prostředků, které lze k zateplení domu využít, existuje na trhu dostatek. K nejlevnějším variantám se řadí polystyren, který je výborným izolantem, avšak často dům izoluje až tak důkladně, že vlhkost nemůže nikterak odcházet. 4953697876_cccf4837b6Pro starší budovy bez systému větrání, které už tak vlhké zdivo trápí, se tak toto řešení jeví jako nevhodné. I to je důvod, proč se odvětrávaná fasáda aktuálně těší zájmu ze strany odborníků u široké veřejnosti.

Jak odvětrávaná fasáda funguje?

Fasáda umožňující větrání zdiva tak působí jako přirozený odvod vlhkého vzduchu. Hlavní princip tkví v mezeře, která je při montáži ponechána mezi zdí a izolací. Ta pak komínovým efektem zajistí cirkulaci vzduchu. Není tak potřeba často větrat klasickým způsobem, tedy otevíráním oken, při čemž uniká velké množství tepla, a tak je nutné zvyšovat nároky na výkon topidel. Základem této fasády je nosná konstrukce, montovaná do zdiva, která umožňuje instalaci izolačních fasádních desek. Celková výstavba probíhá suchou cestou, a tak je možné ji provádět celoročně, není vázána na počasí, protože není třeba řešit zaschnutí spojovacích materiálů apod.

Výhody/nevýhody:

+ jednoduchá montáž

+ snadná oprava v případě poškození

+ udržování zdiva v suchém stavu

- velké pořizovací náklady

- nevhodné pro objekty atypických dispozic

2151947557_a65a9ccffb

Odvětrávaná fasáda se zdá být optimálním řešením pro majitele domů, které trápí nežádoucí vlhkost, která by určitě neměla být podceňována, protože dokáže napáchat škody, jejichž řešení může být v konečném součtu mnohem nákladnější než investice do zateplení domu touto cestou.

 

publikováno: 18. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.