Odvlhčovače vzduchu zatočí s vlhkostí v koupelnách i sklepech


Odvlhčovače vzduchu jsou pomocníkem ve chvílích, kdy v boji s vlhkostí přestává stačit větrání, anebo kdy už není možné. Ty levnější seženete za patnáct stovek a rozhodně nezklamou.

Přílišná vlhkost vzduchu v místnostech nedělá dobře našemu zdraví a ani domu samotnému. Kromě toho, že není příjemné klima, vznikají i plísně, případně reziví vše, co může. Vysoká vlhkost se neobjevuje jen na stavbách nebo po povodních, ale v některých oblastech je celoroční. Zkušenosti s ní mají i ti, kdo bydlí v nedostatečně izolovaných objektech. Odvlhčovač vzduchu ale může pomoci třeba jen při malování...


Odvlhčovače se dají najít také pod označením „vysoušeče vzduchu“ a často se lze setkat s názorem, že stejnou úlohu zastanou jen radiátory nebo přenosná topení. Rozhodně tomu tak není, protože vysoušeče mají až o 60% vyšší účinnost.

K čemu jsou dobré odvlhčovače vzduchu

 • snížení vzdušné vlhkosti, která škodí: vysoká vzdušná vlhkost poškozuje zdi, má neblahý vliv na dřevo, kde může docházet ke hnilobě; v takovém prostředí se daří i roztočům a dalším škůdcům
 • zabraňují vzniku plísní a rezivění; nadměrnou vlhkost poznáte např. i na odlepování tapet ze zdí
 • vlhkost má vliv na naše zdraví: alergie, kožní nemoci, revma, záněty kloubů...
 • používají se v novostavbách, v místnostech, kde se skladují potraviny nebo třeba jen po malování
 • skvěle poslouží i v boji s vlhkostí v koupelnách, prádelnách a sklepech

Jak fungují odvlhčovače vzduchu

Vzduch z místnosti je odvlhčovačem vzduchu nasáván, ochlazován pomocí chladící jednotky a ohřátý vypouštěn zpět – při cestě se alekondenzuje vlhkost a kapky mizí v odvodňovací nádobě či nádrži.Dle ceny odvlhčovače můžete očekávat další funkce navíc – rychlost ventilace, nastavení optimální vlhkosti apod.

Druhou variantou u odvlhčovače vzduchu je absorbční technologie, kdy je vlhkost pohlcována absorbentem (nižší výkon, ale zase tišší chod).
Cena vysoušečů, neboli odvlhčovačů vzduchu je tak různá: za ty nejlevnější určené pro domácí použití zaplatíte od patnácti stovek. Profesionální, určené do velkých prostorů, se cenově pohybují kolem desítek tisíc. Vyplatí se ale investovat – cena přístroje je totiž rozhodně nižší, než případná sanace zdiva.

Jak vybrat kvalitní vysoušeč vzduchu

Kromě výkonu samotného přístroje je důležité zohlednit i velikost místnosti. Častou chybou je umístění vysoušeče do velkého prostoru, kde je téměř bez šance, i když menší místnosti by odvlhčil bez problému.

Dále je pak vhodné zaměřit se na: 

 • výkon (výrobci udávají hodnotu odstraněné vody ze vzduchu za 24 hodin; roli však hraje nejen procento vlhkosti, aleVlhké prostředí není dobré pro naše zdraví, ani pro konstrukci domu. Vysoušeč vzduchu zajistí příjemné klima pro život bez alergií a nemocí, jenž nám ve vlhku hrozí.
 • i teplota prostředí)
 • vzduchový výkon (odvlhčovač by měl být schopen přečerpat veškerý vzduch v místnosti dvakrát do hodiny)
 • senzory vlhkosti (některé přístroje umožňují nastavení požadavku na dosažení ideální vlhkosti, kdy se při jejím dosažení vypnou)
 • objem nádrže u kondenzačních přístrojů (čím větší, tím méně často kontrolujete nádobu a méně) často vyléváte
 • další funkce navíc (ionizátor vzduchu, čistička vzduchu...)


Odvlhčovače vzduchu mohou být dalším řešením, jak se zbavit plísní z koupelny a sklepů. Zvláště u starých domů se jedná o účinnou pomůcku. Využití ale mají mnohem širší. Některé z vysoušečů jsou ale náročnější na energii, což znamená vyšší náklady. Je to tedy něco za něco.

Více o vlhkosti v bytech a domech najdete zde:
Udržet v bytě optimální vlhkost není jednoduché
Jak odstranit plíseň ze zdí? 

publikováno: 22. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.