Ohebné obklady jsou řešením pro atypické plochy i pro obkládání dveří


Fotolia_62865188_XS

Ohebný obklad se těší stále větší oblibě. I když je imitací všude kolem nás už plno, zrovna ohebné obklady patří do kategorie zdařilých. Kromě vzhledu a odolnosti patří mezi jejich hlavní výhodu nízká váha, díky které se staly častou alternativou využívanou pro zateplené fasády. Dají se použít do interiéru a exteriéru a obkládání některých částí zdí tak už nebude nic složitého.


 

Dekory mohou být různé – od přírodního kamene až po cihly. Ohebné obklady se používají tam, kde by fasáda nemusela vydržet tíhu přírodního kamene nebo cihlových obkladů. Využití ale mohou najít i tam, kde byste to zrovna nečekali. Například při dekoraci a opravách nábytku nebo dveří.

Ohedné obklady: Jednodušší práce, stejný výsledek

Kromě jejich nízké váhy se mezi hlavní devízy řadí i jednoduchá aplikace na vybrané místo. Potřeba je totiž jen lepidlo, špachtle a šikovné ruce. Lepidlo lze použít běžné, se kterým se lepí obklady. Nanáší se zhruba ve vrstvě tří milimetrů a obklady se do něj musí umísťují tak, aby se po okrajích objevilo vytlačené. Pracuje se vždy maximálně na ploše jednoho metru čtverečního, který musí být pokrytý rovnoměrnou vrstvou, protože jen tak lepidlo zbytečně nezaschne.

Množství lepidla nezávisí na tloušťce obkladu, protože ta nemusí být stejná ani u jednoho kusu. Populární jsou 3D povrchy, tedy takové, u nichž je povrch tvarovaný a věrně připomínají přírodní variantu vybraného materiálu.

Ohebné obklady se dají použít na fasádu i do místností, které se díky nim promění během chvilky. Lepí se na komíny, dveře i starý nábytek, který tak v okamžiku znovu prokoukne.

Fotolia_65759816_XS

Výhody ohebných obkladů

  • snadná manipulace: jsou lehké, vyrábí se ve vyhovujících rozměrech a dají se s nimi jednoduše obkládat i atypické stavby – složité rohy, zahnutí, sloupy a další prvky bez nutnosti kupovat rohové prvky
  • příznivá cena: jakožto imitace rozhodně nezruinuje rozpočet, metr čtverční se vleze do 400 Kč
  • vysoká paropropustnost
  • po nahřátí a vytvarování už drží tvar stále
  • vysoká odolnost mrazu

Na co si dát u ohebných obkladů pozor

Hlavně v exteriérech by při nekvalitní práci mohlo za obklad zatékat. Kvalitní zakončení každé dlaždice je tak nezbytné. Situace se dá sice napravit i později, kupříkladu použitím hutnějšího přetření rizikové části, avšak už může být pozdě a pod obklady se může dostat voda.

Ohebné obklady jsou příjemným kompromisem v mnoha ohledech. Použijí se tam, kam by orignál přijít kvůli své váze nemohl, a také za málo peněz nadělají hodně parády. A tam, kde je třeba tvarovat a přizpůsobovat podkladu, odpadá pracné ořezávání velkých dlaždic. Všechno toto znamená, že jejich obliba není jen důvěřování chytrým marketingovým praktikám.

publikováno: 11. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.