Okapy může poškodit sníh a mráz


Okapy může poškodit sníh a mráz

Zimní období je z hlediska údržby domu značně namáhavé. Určité součásti stavby totiž mohou podléhat vlivům počasí, kterému dominují nízké teploty, mrazy a sníh. Riziku se nevyhýbají ani okapy, které mohou v zimě praskat, křehnout nebo podléhat deformaci. Jak tedy v tomto období okapy chránit, aby stále plnily svou nenahraditelnou funkci?

Ať už se jedná o pozink okapy, plastové okapy nebo měděné okapy, vždy je nutné pamatovat na to, že odtávající sníh, který se ze střechy přesunuje právě do útrob okapů, je velkou pohromou, a to nejen pro majitele daného objektu, ale v případě tvorby rampouchů i pro kolemjdoucí. Chránit v zimě okapy před poškozením je tak doporučení, co sníží riziko možné újmy na majetku či zdraví.

O okapy je nutné se postarat před prvním sněhem

Pokud je zima mírná, jako ta právě probíhající, není se třeba obávat, že byste péči zanedbali, kdybyste se do ní pustili až v průběhu. V opačném případě je nutné na údržbu myslet už během podzimu a vykonat prvotní opatření ještě předtím, než přijde první sněhová nadílka. Jestliže se jedná o omezení sjíždění sněhu ze střechy do okapů, pak lze využít k tomuto účelu několik různých možností, tou nejčastější jsou zábrany z trubek, které se na střechu instalují. Často jsou také využívány doplňky, co okapy a jejich konstrukci zpevní. Pokud to nestihnete a bude hrozit, že se vám do okapů postupně sesune všechen sníh ze střechy, nezbývá, než se postarat o jeho odstranění, nebo doufat, že okapy nápor vydrží.

Okapy ohrožuje také led

Okapy může zničit váha sněhu, ale také led a mráz (především u nekvalitních plastových druhů). Chcete-li se takovým problémům vyvarovat, můžete si pořídit speciální topné kabely (obsahují teplotní a vlhkostní čidlo), které v zimě okapy vyhřívají, čímž brání tomu, aby se v nich led tvořil. Důležité také je, aby přední hrana žlabu byla nepatrně níž než zadní, aby led, co rozmrzne, mohl odtékat směrem ven, ne na fasádu, čímž by vznikaly další zásadní škody.

Ne pro všechny je ale tato možnost finančně přijatelná, a tak se nabízí optimální řešení, co nic nestojí, a to rozebrání okapového systému, čímž se zcela odstraní riziko poškození okapů jakýmkoliv vlivem typickým pro zimní období. Taková akce se snadno provede u okapů z plastu, které jsou často řešeny jako stavebnicový systém, co lze demontovat a sestavovat dle potřeby neustále dokola.

Počasí v zimě může být pro okapy velmi rizikové, zvláště v horských a podhorských oblastech, kde by se na tyto okolnosti mělo myslet už při stavbě domu. Umístí-li se žlaby a svody pod úroveň hrany střechy, pak budou před sněhem, který z ní sjíždí dolů, dostatečně chráněny. Ne vždy ale mohou být okapy na domě takto řešeny, a tak je třeba hledat další alternativy, třeba právě takové, které byly nastíněny v tomto článku.

 

publikováno: 16. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.