Okna v koupelně jsou výhodou, stačí vyřešit jejich zastínění


Elektroinstalace v koupelně se řídí přísnými pravidly_Fotolia_21883732_XS

Pustit ráno do koupelny přirozené světlo a večer zase moci vyvětrat je skvělé. Jenže přítomnost oken s sebou nese i rizika, hlavně pokud se koupelna nachází v přízemí. Pohledům sousedů i kolemjdoucích se tak čas od času může naskytnout ne zrovna kýžený pohled. Jak tedy řešit okna v takových místnostech, aby nesnižovala komfort, a přesto skvěle sloužila? 

U starších domků okna často mířila do zahrady nebo tmavého koutu, což už dnes neplatí. I úzkými okny nestandardních rozměrů ale mohou nakukovat zvědavci. Vedle rozměrů tak zvažte i to, jak budete stínit.

Problém rosení oken v koupelně

Kondenzace vodní páry na tabulkách oken patří k nejčastějším a nejzávažnějším problémům, protože právě tak vznikají nežádoucí plísně. Sklo bývá chladné a tak se voda nejčastěji sráží na něm. Jako logické řešení by se tak mohlo zdát vytápění infrapanely, které ohřívají povrch věcí, jenže to by byla chyba. V koupelně je klíčem k úspěchu hlavně větrání – vytrvalé, avšak s co nejmenšími tepelnými ztrátami. Proto se hojně využívá rekuperace, díky níž se snadno dosahuje požadované vlhkosti.

Jak velká okna do koupelny?

I když je přirozené světlo nejlepší, v koupelnách bývá potřeba trochu se uskromnit. Velké okno navíc nemusí působit ani příjemně – pokud není umístěno v podkroví a výhled nesměřuje na pustou krajinu. Dobrou volbou je úzký dlouhý pás oken v horní části místnosti. Pozor však na jejich pohodlné otevírání, protože to budete pravděpodobně provádět denně.

Sklo do oken

Důležitou volbou je také sklo. Čiré bude potřeba zastínit v každém případě, u oken, u nichž zvolíte ornamentní sklo, už to možná nebude potřeba. Mají různou hrubost a různý styl ornamentů, kdy některé jsou průhledné jen minimálně. Jako bonus lze volit i barvu, nemusí být jen průzračné. Dalšími variantami může být mléčné nebo pískové sklo. Intimní zóna tak bude ochráněna za každé situace.

je-lepsi-sprchovy-kout-nebo-spise-vana_1600x900ms

Vždy si ale dejte pozor na to, aby bylo sklo kvalitní, což určuje kvalita výchozích látek a jejich poměr. Nekvalitní sklo pak nezachrání ani ten nejlepší rám.

Čím stínit v koupelnách

Pokud řešíte otázku zastínění, možností je prakticky vzato stejně, jako kdekoliv v domě. Je třeba se vyhnout ale materiálům, které ve vlhkém prostředí mění tvar (např. dřevěné žaluzie, papír). Ideální nemusí být ani záclony a závěsy, jenž mnohdy zrovna v tomto prostoru nepůsobí až tak dekoračně.

Naopak doporučit lze bambusové žaluzie a římské rolety, protože obojí jen umocní styl koupelny.

Nad oknem v koupelně není třeba lkát, spíše se jedná o velkou výhodu. Odvětrávání bez něj může být mnohdy složité a drahé, ovšem pustit do koupelny čistý vzduch zvenčí je k nezaplacení. Co nejblíže k němu by pak mělo stát umyvadlo se zrcadlem.

publikováno: 12. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.