Oprava laku na autě – jak se rychle a levně zbavit škrábanců


Škrábanec na autě

Můžete řídit sebeopatrněji, ale dříve či později se škrábanec na vašem autě zkrátka objeví. Ať už jste si lak poškrábali sami nebo jej poškodil někdo jiný, přestaňte nadávat a pusťte se do opravy. Oprava laku na autě je při malém poškození poměrně jednoduchá, rychlá a levná. Nemusíte navštívit lakýrníka a opravu zvládnete sami. Máte přitom několik možností.

Tužka na opravu škrábanců

Pokud jsou oděrky na laku drobné a mělké, tužka na opravu škrábanců bude stačit. Jedná se o jednoduchý retušovací přípravek, kterým během chvilky vzniklé oděrky přetřete a necháte vytvrdnout. Tužka na opravu škrábanců se prodává v univerzálním provedení pro všechny typy a odstíny laků, při pořizování nemusíte nic řešit. O používání, výhodách a nevýhodách korekčního pera se dozvíte více informací v našem samostatném článku, který jsme pro vás připravili.

Retušovací pero koupíte už od stokoruny a k sehnání je skoro na každé benzinové pumpě. Tužka na opravu laku obsahuje speciální tekutinu, která oděrku zacelí. Působením UV záření ztvrdne a vytvoří mikrofilm odolný vůči vodě a dalšímu poškození. Opravné pero ale funguje jen na tenké a drobné škrábance, s hlubšími vrypy si neporadí.

Výhody, nevýhody a použití tužky na opravu škrábanců

Speciální voskovky zakryjí rýhy a škrábance

Výrobci autokosmetiky vymyseli speciální voskovky, které si poradí i s viditelnějšími a hrubšími škrábanci. Na první pohled se voskovky od klasických dětských příliš neliší, díky chemickému složení jsou odolné a na karoserii dobře drží. Oprava laku na autě s pomocí voskovky je jednoduchá. Stačí voskovkou několikrát rychlými pohyby přejet v místě poškození laku a místo zaplnit po celé ploše. Následně otřete zbytky voskovky, přeleštíte hadříkem a nanesete nanotekutinu s pigmentem.

Voskovky se vyrábí v mnoha odstínech, trefit se ale přesně do barvy laku je náročné. Počítejte proto s tím, že z blízka bude místo poškození laku stále rozpoznatelné. I přesto se jedná o rychlé a levné řešení. Tužka na opravu laku je ale pro retuš vlasových škrábanců výhodnější.

Brusná pasta

Pokud jsou rýhy a vrypy hlubší, nemá cenu používat voskovky ani retušovací pero. Tyto základní opravné pomůcky slouží jen na drobná poškození. Pokud jste lak odřeli na větší ploše, budete ho muset rozleštit.

K tomu se používají brusné pasty, které obsahují brusné částice. Díky nim se povrch vyhladí a odstraní se nečistoty, šmouhy i škrábance. Brusná pasta se používá pro ruční leštění i pro leštičky. Na trhu jsou k dispozici jak pasty barevné, tak i univrzální bezbarvé. Jejich cena začíná přibližně na 200 korunách.

Škrábance na autě a jejich oprava

Oprava laku s originální sadou

Oprava laku na autě je možná také s originální opravnou sadou. Pokud byste totiž pořídili běžný autolak, do odstínu se určitě netrefíte. Kontaktujte značkovou prodejnu dílů a řekněte jim typ vozu i označení laku. Přesný typ zjistíte zpravidla podle VIN kódu nebo technické dokumentace.

Před nanesením nové vrstvy barvy povrch důkladně vyčistěte a pomocí štětečku naneste tenkou vrstvu barvy. V tomto případě platí, že méně je více. Po nanesení a zaschnutí barvy ještě přetřete vrstvou bezbarvého ochranného laku a máte hotovo.

Víte, jak na ekologickou údržbu auta? Přečtěte si náš článek

Velké škrábance? Zbroušení laku je jediným řešením

Pokud jste odřeli karoserii do hloubky a ještě k tomu třeba promáčkli plech, nezbývá, než se obrátit na profesionální klempířství a lakýrnictví. U větších poškození laku je jediným možným řešením jeho zbroušení a nové lakování pomocí stříkací pistole a leštičky.Pokud byste použili autolak ve spreji, rozdíl v odstínu vždy poznáte. Po několika měsících by se navíc barva oprýskala.

Je to jednoduché - oprava laku na autě je v případě drobných škrábanců a vrypů bezproblémová, u většího poškození se obraťte na profesionály. Tužka na opravu laku bude mít ve vaší dílně vždy své místo.

Tip na závěr: Pokud se potýkáte s větším poškozením karoserie, vyzkoušejte autorizovaný servis TUkas. Zakládají si na svém kvalifikovaném týmu, a tak nabízí dvouletou záruku na provedenou práci. U použití originálních dílů jsou navíc schopni je sehnat za výhodnější cenu. 

publikováno: 20. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.