OSB desky – k čemu slouží a jak se vyrábí


OSB desky

OSB desky jsou oblíbeným stavebním materiálem. Používají se při realizaci dřevostaveb, slouží jako panely stěn a stropů a své uplatnění mají v nábytkářství, tesařství a dalších řemeslech. Abyste mohli OSB desky správně používat, měli byste o nich vědět vše podstatné – jak se vyrábí, jaké jsou jejich vlastnosti, jaké lepidlo na OSB desky použít, čím je natřít a podobně. V tomto článku se na tento specifický stavební materiál zaměříme a podrobně si jej popíšeme.

OSB deska – základní charakteristika

Pod zkratkou OSB se skrývají slova Oriented Strand Board. Ve volném překladu je zkratka označením pro desku z orientovaných třísek. Jedná se o kvalitní stavební materiál, který se dnes využívá v mnoha odvětvích. Vyniká svými vlastnostmi, cenovou dostupností, snadnou opracovatelností i bezproblénovou manipulací.

OSB desky jsou vyrobeny ze dřeva, konkrétně z dřevních štěpků nebo hoblin, které se lisují v několika vrstvách (obvykle třech nebo čtyřech). V horní a spodní vrstvě se třísky ukládají podélně, v jádru jsou naskládány příčně. Díky tomu je výsledná deska pevná a neláme se. Desky dobře odolávají vlhkosti a nevykazují vady - praskliny nebo suky v nich nehledejte. Proto se ve stavebním průmyslu často upřednostňují před dřevěnými deskami.

Jak se OSB desky vyrábí

Pokud navštívíme obchod se stavebním materiálem, setkáme se už jen s hotovým produktem. OSB desky se ale vyrábí poměrně náročnou technologií lisování dřevních štěpků o velikosti obvykle 2 až 7 centimetrů. Desky se mohou vyrábět i z hoblin. Je třeba zmínit, že dřevní štěpka může mít mnohem větší rozměry a dále se upravuje na menší třísky, proto je hojně rozšířené pojmenování „dřevoštěpkové desky“ zavádějící.

Dřevotříska

OSB desky se vyrábí lisováním, dřevěné třísky se spojují různými pojivy. Výrobci OSB desek používají různá pojiva, nejčastěji se setkáte s polyuretanovými. Pokud se do obchodu pro desky vydáte, narazíte na dva základní typy, a to broušené osb desky a nebroušené. Ty nebroušené mají hrubý povrch a používají se pro další úpravu nebo všude tam, kde nebude přímý kontakt s materiálem. Pokud se naopak bude na desky běžně sahat, je třeba je obrousit. Zakoupit si můžete i desky s vyfrézovanými drážkami či perem, takové desky do sebe snadno zapadnou a jsou ideální volbou při skládání většího počtu kusů na sebe nebo vedle sebe.

Hlavní výhody OSB desek

Když už víme, z čeho a jak se desky z dřevní štěpky vyrábí, můžeme si říci jejich hlavní výhody. I když jsou vyrobeny ze dřeva, vynikají vysokou odolností vůči vlhkosti a také vysokou nepropustností. Desky se díky příčnému a podélnému vrstvení třísek nedeformují a na rozdíl od jiných dřevěných desek zůstávají stále rovné i při působení vlhkosti. OSB deska se snadno a rychle upevní a namontuje, je lehká, může se na sebe skládat a je cenově dostupná. Vidíte, že výhod desek je opravdu hodně, proto se jedná také o jeden z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších stavebních materiálů vůbec.

Už jste slyšeli o napínaných stropech? Přečtěte si vše potřebné

Kde mají lisované desky z třísek své využití

Díky své variabilitě a vlastnostem nachází OSB desky své využití napříč různými obory a jsou využívané jako profesionálními stavebními firmami, tak kutily. Uveďme jen několik příkladů využití desek:

 • významný materiál při realizaci dřevostaveb,
 • výroba nosníků, trámů a podpěr,
 • výroba bednění, vyztužení či krytí,
 • oplocení stavenišť, stavba schodů, stropy i podlahy,
 • stolní desky a police,
 • vnitřní i venkovní stěny,
 • hospodářské objekty,
 • nástavby domů,
 • a mnoho dalšího.

Rozdělení OSB desek do kategorií podle využití

Pokud se vydáte do obchodu pro OSB desky, setkáte se s rozdělením do kategorií podle účelu využití. Značí se od 1 do 4. Charakteristika jednotlivých kategorií je následující:

 1. OSB desky určené pro všeobecné použití v interiérech v suchém prostředí.
 2. Desky určené přímo pro nosné účely. Jsou zkonstruované pro použití v suchu
 3. Desky určené přímo pro nosné účely. Jsou zkonstruované pro použití ve vlhku
 4. OSB desky pro vhodné pro velké zatížení a použití ve vlhkém prostředí. 

OSB desky zkrátka přináší celou řadu využití v oblasti stavebnictví a jsou moderní a kvalitním materiálem s dobrými vlastnostmi. Je ale zapotřebí dodržet správné konstrukční postupy, a používat případně i dobré lepidlo na OSB desky, penetraci či barvu.

publikováno: 5. 10. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.