Oscilační bruska – skvělý multifunkční pomocník pro každého kutila


oscilační bruska5

Pokud patříte mezi vášnivé kutily a potřebujete sem tam něco přebrousit, rozřezat, přeříznout, seškrábat nebo vyfrézovat, nemusíte mít pro každou činnost zvláštní nářadí. Všechny tyto práce zvládnete pomocí oscilační brusky, a tak si na většinou běžných dílenských činností vystačíte jen s jedním nářadím. I když tyto brusky nejsou stavěné na rozřezávání betonu nebo broušení tvrdých kovů, zvládnou toho opravdu hodně. Přečtěte si, k všem všemu vám oscilační brusky v dílně poslouží.

Jak funguje oscilační nářadí

Na rozdíl od hojně využívaných úhlových brusek u těch oscilačních žádný nástroj nerotuje. Jsou totiž vybaveny oscilačním motorem, který zajišťuje rychlé kmitání nástavce z jedné strany na druhou, a to cca o dva milimetry. Díky rychlému kmitání zvládne oscilační bruska řezat, brousit i frézovat, aniž by musela být vybavena rotujícím kotoučem. Proto je možné na oscilační brusku nasadit i nástroj, který nemá kruhový tvar, ale třeba podlouhlý.

S multifunkčním oscilačním nářadím se vzhledem k malým rozměrům a různým tvarům nástavců dostanete i do těžko dostupných míst, kam se jiné typy brusek nevejdou. Oscilační brusky mají i přes vysoký výkon relativně malý motor, což má také vliv na hmotnost nářadí. Brusky jsou lehké, a tak se vám s nimi bude dobře pracovat i delší dobu, aniž by vás začaly bolet ruce.

Ukázka, jak funguje oscilační nářadí v praxi

S čím vším si multifunkční brusky poradí

Jak jsme naznačili, na multifunkční oscilační nářadí můžete nasadit různé nástavce, a tak jej využijete k různým pracím. Oscilační bruska se stane vaším univerzálním pomocníkem, který vám usnadní spoustu úsilí a času, který byste museli vynaložit při práci s ručním nářadím. S moderní oscilační bruskou můžete vykonávat například tyto práce:

Broušení

Většina oscilačních nástrojů je vybavena nástavce ve tvaru trojúhelníku, na který se dají připevňovat brusné papíry různé zrnitosti. Oscilační bruska tak zastane funkci elektrické vibrační brusky. Díky ní během chvilky přebrousíte dřevo, plasty a mnohé další materiály.

Vyřezávání spár a instalačních rýh

Na oscilační brusku můžete nasadit také nástavec s ostrými zoubky, se kterým zvládnete vyřezávání do různých materiálů. Multifunkční oscilační nářadí vám poslouží například při výměně staré dlaždice. S bruskou jednoduše vyříznete staré spáry, aniž byste se museli bát poškození okolních dlaždic. Řezání s vyřezávacím nástavcem je totiž přesné. Oscilační brusku můžete využít také pro řezání instalačních rýh do zdiva nebo pórobetonu.

Dělení dřeva, plastů a kovů

Řezací nástavec je vhodný také pro dělení a zkracování různých materiálů. Je dostatečně výkonný pro přeřezávání plastových dílů, ale také barevných kovů. Z plechů také snadno vyříznete požadovaný tvar. Pomocí brusky můžete nařezávat dekorační lišty, podřezávat dveřní zárubně nebo třeba opravovat karoserie aut. Díky přesnému řezání můžete do dřeva frézovat nebo vytvořit jednoduché tesařské či truhlářské spoje.

Odstraňování omítky, lepidel i laků

Na oscilační brusku můžete nasadit nástavec, který poslouží jako malířská škrabka nebo podobný nástroj pro odstraňování přilnutých vrstev různých materiálů. Díky rychlým kmitům během chvilky odstraníte starý nátěr na dveřích nebo oknech, zbavíte se původní omítky nebo zaschlých vrstev lepidel a pěn. Jednoduše odškrábnete staré lepicí pásky, odstraníte koberec nebo seškrábnete přilepené žvýkačky či samolepky. Možností využití škrabacího nástavce je opravdu nespočet.

Oscilační brusky vám udělají v domácí dílně skvělou službu, navíc jsou relativně cenově dostupné. Aby vám však dobře sloužily, musíte vybrat spolehlivý a dostatečně výkonný model. Podle čeho oscilační brusky vybírat? Právě na to se zaměříme v pokračování článku:

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK VYBRAT OSCILAČNÍ BRUSKU

Přečtěte si další články zaměřené na dílenské vybavení:

publikováno: 22. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.