Osekejte co se dá, aneb tipy, jak snížit náklady na domácnost


Náklady na domácnost každoročně stoupají, proto je třeba osvojit si nové zvyky nebo upravit ty současné. I z malých částek se během roku naskládá pěkná suma.

S měsíčním rozpočtem bojuje téměř každý. Zvyšují se náklady na domácnost, výdaje za potraviny, a přesto si každý chce udržet svůj životní standard. Navíc je potřeba myslet na i úspory pro „strýčka příhodu,“ který se téměř se stoprocentní pravděpodobností jednou dostaví. Kde hledat rezervy a jak se postarat o to, aby nebylo penězi plýtváno naprosto zbytečně?

Běh domácnosti má své limity, pod které už nelze jít. Platba měsíčních paušálů jednoduše k životu patří. Finanční situace ale nemusí být tak beznadějná, jak se na první pohled zdá. Největší objem peněz putuje na hypotéky a půjčky, náklady na energie, potraviny a pak také na drobné poplatky, kupříkladu za telefon, jenž lze také snížit.

Hypotéky a půjčky

  • Pokud jste si při jejich zařizování nepočínali zrovna obezřetně a nevybrali to nejvýhodnější, pak situace není ještě ztracená a můžete ji vyřešit refinancováním. Také exituje možnost snížení splátek a prodloužení splátkového kalendáře, na čemž se dohodnete s bankou. Pokud se ve světě financí neorientujete, můžete o pomoc požádat finančního poradce, případně se obrátit na specializovaná centra pro finanční tíseň, jenž poskytují bezplatný servis.

Refinancování hypotéky – vyplatí se vám?

  • Zbytečné náklady bývají spojené i s pojištěním – ať už domácnosti nebo osob. Pozor dejte na podhodnocené pojištění, které je naprosto zbytečné a zkontrolujte i případné duplicitní pojistky.

Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet

Elektřina, voda, plyn

Další významnou položkou v rozpočtu jsou právě platby za energie a vodu. V první řadě se hodí porovnat si své dodavatele s další nabídkou na trhu (srovnání cen plynu, srovnání cen elektřiny).
Pak se také zamyslete nad svými návyky – neplýtváte zbytečně? Vniveč rozstvícená světla, každodenní dlouhé koupele, mytí nádobí pod tekoucí vodou, bez pozornosti puštěné spotřebiče, přetápění v zimě... Prostoru, kde ušetřit, je spousta.

Náklady na domácnost a menší výdaje

Když se složí poplatky za telefon, internet nebo kabelovou televizi dohromady, tak mnohdy dojdete také k zajímavé částce. A proto, že jednotlivé položky nejsou nijak závratné, moc pozornosti jim nevěnujete.
U telefonu zvažte místo zbytčných tarifu předplacené karty, u televizi popřemýšlejte nad zaplacením levnějšího balíčku s užší nabídkou programů, u poskytovatele internetu zkuste zvolit místo velkých společností menší regionalní, kteří mají povětšinou ceny příznivější. Případně zjistěte u telefonního operátora, zda se dá připojení spojit výhodně s paušálem.

Někreré menší poplatky, i když je běžně ani nevnímáte, mohou dát ve finále  dohromady pěknou sumu. Za rok se pak už naskládá částka, která v rozpočtu může mnohdy pomoci.

publikováno: 5. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.