G+

 

 

Osekejte co se dá, aneb tipy, jak snížit náklady na domácnost


Náklady na domácnost každoročně stoupají, proto je třeba osvojit si nové zvyky nebo upravit ty současné. I z malých částek se během roku naskládá pěkná suma.

S měsíčním rozpočtem bojuje téměř každý. Zvyšují se náklady na domácnost, výdaje za potraviny, a přesto si každý chce udržet svůj životní standard. Navíc je potřeba myslet na i úspory pro „strýčka příhodu,“ který se téměř se stoprocentní pravděpodobností jednou dostaví. Kde hledat rezervy a jak se postarat o to, aby nebylo penězi plýtváno naprosto zbytečně?

Běh domácnosti má své limity, pod které už nelze jít. Platba měsíčních paušálů jednoduše k životu patří. Finanční situace ale nemusí být tak beznadějná, jak se na první pohled zdá. Největší objem peněz putuje na hypotéky a půjčky, náklady na energie, potraviny a pak také na drobné poplatky, kupříkladu za telefon, jenž lze také snížit.

Hypotéky a půjčky

  • Pokud jste si při jejich zařizování nepočínali zrovna obezřetně a nevybrali to nejvýhodnější, pak situace není ještě ztracená a můžete ji vyřešit refinancováním. Také exituje možnost snížení splátek a prodloužení splátkového kalendáře, na čemž se dohodnete s bankou. Pokud se ve světě financí neorientujete, můžete o pomoc požádat finančního poradce, případně se obrátit na specializovaná centra pro finanční tíseň, jenž poskytují bezplatný servis.

Refinancování hypotéky – vyplatí se vám?

  • Zbytečné náklady bývají spojené i s pojištěním – ať už domácnosti nebo osob. Pozor dejte na podhodnocené pojištění, které je naprosto zbytečné a zkontrolujte i případné duplicitní pojistky.

Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet

Elektřina, voda, plyn

Další významnou položkou v rozpočtu jsou právě platby za energie a vodu. V první řadě se hodí porovnat si své dodavatele s další nabídkou na trhu (srovnání cen plynu, srovnání cen elektřiny).
Pak se také zamyslete nad svými návyky – neplýtváte zbytečně? Vniveč rozstvícená světla, každodenní dlouhé koupele, mytí nádobí pod tekoucí vodou, bez pozornosti puštěné spotřebiče, přetápění v zimě... Prostoru, kde ušetřit, je spousta.

Náklady na domácnost a menší výdaje

Když se složí poplatky za telefon, internet nebo kabelovou televizi dohromady, tak mnohdy dojdete také k zajímavé částce. A proto, že jednotlivé položky nejsou nijak závratné, moc pozornosti jim nevěnujete.
U telefonu zvažte místo zbytčných tarifu předplacené karty, u televizi popřemýšlejte nad zaplacením levnějšího balíčku s užší nabídkou programů, u poskytovatele internetu zkuste zvolit místo velkých společností menší regionalní, kteří mají povětšinou ceny příznivější. Případně zjistěte u telefonního operátora, zda se dá připojení spojit výhodně s paušálem.

Někreré menší poplatky, i když je běžně ani nevnímáte, mohou dát ve finále  dohromady pěknou sumu. Za rok se pak už naskládá částka, která v rozpočtu může mnohdy pomoci.

publikováno: 5. 8. 2013
přečteno: 588×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...