Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický

Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický

Koncept ostrovních domů se v našich končinách postupně rozvíjí a odborníci z různých odvětví přináší možná řešení, která se postupně testují v praxi.…

Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního bydlení, který spočívá v naprosté nezávislosti na inženýrských sítích. Technologicky jde o náročné řešení, vzhledem k soustavnému vývoji a efektivnímu využívání alternativních zdrojů energie se však tyto domy pomalu objevují i u nás. Ostrovní dům není pro každého, v budoucnu se jich však pravděpodobně bude objevovat čím dál víc. Přečtěte si, čím se vyznačují a z jakých zdrojů využívají energii i pitnou vodu.

Ostrovní dům je energeticky soběstačný

Koncept ostrovních domů se v našich končinách postupně rozvíjí a odborníci z různých odvětví přináší možná řešení, která se postupně testují v praxi. O popularizaci ostrovního bydlení již pár let usiluje úspěšný projekt Český soběstačný dům, v rámci které v České republice už několik takových domů vzniká. V čem je tedy podstata ostrovních domů?

Mají být energeticky nezávislé, soběstačné a ekologické. Efektivně pracují s dešťovou i užitkovou vodou, pitnou vodu čerpají z vlastní studny a biologický odpad shromažďují do jímky. Největším oříškem je samozřejmě výroba elektrické energie a vytápění. Energii nejčastěji dodávají fotovoltaické panely, ze kterých se elektrická energie ukládá do baterií. Elektřina je tak k dispozici i v nočních hodinách nebo v době, kdy slunce příliš nesvítí. Pro vytápění stačí používat nízkoteplotní systémy, a to z důvodu dobrých izolačních vlastností obálky stavby, díky nimž unikne jen minimum tepla.

Pitná voda z vlastního zdroje

Velkou část výdajů za provoz domácnosti tvoří náklady na vodné a stočné. U ostrovních domů tento problém odpadá, protože se využívá pitná voda z vlastního zdroje, nejčastěji z vrtané studny. Koneckonců, studny s oblibou využívají mnohé domácnosti – zhotovení vrtu se i přes vyšší počáteční investici z dlouhodobého hlediska vyplatí. Soustavné zdražování cen za vodu pak majitele studny nechává chladným.

Efektivní zužitkování užitkové i dešťové vody

Cílem ostrovních domů je také minimalizovat spotřebu pitné vody. Tam, kde to není nezbytně nutné, se používá voda dešťová nebo šedá. Součástí ostrovních domů je proto vlastní čistírna odpadních vod, která zajistí přečištění jednou použité vody například z mytí nádobí či sprchování. Po přečištění lze takovou vodu používat například ke splachování toalety.

U ostrovních domů najdete také velké retenční nádrže, do kterých se zachycuje dešťová voda. I tu lze využívat ke splachování WC, dále pak k zavlažování zahrady či mytí aut.

O výrobu elektřiny se postarají fotovoltaické panely

Bez elektrické energie se dnes neobejde žádná domácnost. V případě ostrovních domů, které nejsou napojené na inženýrské sítě, se nejčastěji získává z fotovoltaických panelů. Aby byly schopné vyrobit dostatek energie, musí jich být na budově nainstalované velké množství, a tak tvoří značnou část plochy střechy nebo prostoru vedle domu.

Fotovoltaické panely však vytváří elektrickou energii, kterou je třeba okamžitě zužitkovat. Proto se kombinují s moderními akumulačními systémy, které se průběžně dobíjí a ukládají energii z panelů. Dům pak využívá elektrickou energii právě z těchto systémů, a to jen v době, kdy ji skutečně potřebuje. Výrobci špičkových akumulačních systémů uvádí, že jejich akumulátory bez problémů přežijí kolem 6 tisíc nabíjecích cyklů, což v praxi odpovídá přibližně 15 let běžného provozu v domácnosti.

Ostrovní dům – řešení jen pro fajnšmekry?

Opravdový ostrovní dům, který není napojený na žádné inženýrské sítě a neodvádí odpadní vodu do veřejné kanalizace, není pro každého. Vyžaduje výrazné počáteční investice a neobejde se bez kompromisů.

Na druhé straně může každý z nás načerpat spoustu inspirace z konceptu ostrovního bydlení a využít některé způsoby soběstačnosti při zachování všech přípojek. Proč místo vodovodního řádu nevybudovat vrtanou studnu nebo efektivně nepracovat s dešťovou vodou? Možností, jak snížit ekologickou zátěž a s tím i provozní náklady domácnosti, je opravdu nespočet.

Přečtěte si další související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...