Oxid uhličitý: pozor na vysokou koncentraci ve vaší domácnosti
Chce se vám doma během dne spát, nemůžete se soustředit a trápí vás časté bolesti hlavy? Pak je dost možné, že máte ve vzduchu nadměrnou koncentraci oxidu uhličitého, který může zmíněné problémy způsobovat. Dosáhnout nadměrné koncentrace oxidu uhličitého přitom není vůbec obtížné. Při pohybu většího počtu osob a nedostatečném větrání se doporučená horní hranice CO2 překročí velmi rychle. Pojďme se na problematiku oxidu uhličitého v domácnostech zaměřit podrobněji.
Nadbytku oxidu uhličitého si jen tak nevšimnete
Lidské tělo samo o sobě produkuje poměrně velké množství CO2. Pokud je v jedné místnosti větší počet osob, dochází ke značné produkci oxidu uhličitého, aniž bychom si toho všimli. Jedná se totiž o plyn bez barvy a zápachu. I když o něm nevíme, v nadměrném množství našemu organismu škodí. Problém s nadbytkem CO2 ve vzduchu bývá často například ve školách nebo ordinacích. Možná jste se setkali s tím, že v místnosti plné osob někdo omdlel. Často na tom má svůj podíl vydýchaný vzduch, který obsahuje málo kyslíku, ale hodně oxidu uhličitého.
Hodnoty CO2 se udávají v ppm
Hodnoty oxidu uhličitého ve vzduchu se udávají v ppm (parts per milion). Setkáte se i s hodnotami v mg na m3. Platí, že 1000 pmm se rovná 1800 mg/m3. V běžném venkovním ovzduší se hodnoty oxidu uhličitého pohybují mezi 350 až 700 ppm. Jako čerstvý vzduch můžeme vnímat takový, který má CO2 do 700 ppm. Podle doporučení odborníků by ve vnitřních prostorách neměla hodnota přesahovat hranici 1000 ppm, poté se mohou začít projevovat příznaky únavy, bolesti hlavy nebo snížení koncentrace.
Bolí vás hlava a jste unavení? Možná za to může CO2
Jak předcházet vysoké koncentraci oxidu uhličitého
V domácnosti může dojít k přesycení vzduchu oxidem uhličitým snadno, je ale také poměrně jednoduché tomuto problému předcházet a vyřešit jej. Jak na to? Stačí jen pravidelně a pořádně větrat! Pokud během dne několikrát otevřete okno dokořán a vpustíte do vašich vnitřních prostor čerstvý vzduch, ten vydýchaný se dostane pryč. Jedno větrání během dne ale rozhodně nestačí. Pokud navíc plánujete návštěvu nebo pořádáte oslavu, doporučujeme větrat i v průběhu, případně nechat okna pootevřená.
Větrání v zimě je obtížnější
Zatímco větrání v jarním nebo podzimním období nepřináší žádné překážky, nejproblematičtější je větrání během období zimy. Při otevření oken totiž do domu nebo bytu vpustíte dostatek čerstvého vzduchu, ale současně přijdete i o značné množství tepla. Dlouhodobé větrání během zimního období se proto nedoporučuje. Během zimy nenechávejte okna otevřená „na ventilačku“, ale přibližně třikrát denně okna otevřete dokořán na několik minut. To bohatě stačí k tomu, aby se vydýchaný vzduch vyměnil se vzduchem čerstvým. Navíc přijdete jen o minimum tepla.
Přečtěte si, jak správně větrat v zimě
V městech větrejte s ohledem na kvalitu ovzduší
V městech a oblastech se silně znečištěným vzduchem je řešení vysoké koncentrace CO2 v domácnostech problematické. Venkovní vzduch totiž může být i „špinavější“ než vnitřní. Pokud víte, že žijete v lokalitě, ve které se čas od času špatná kvalita vzduchu skutečně objeví, sledujte hodnoty udávané na stránkách obcí nebo meteorologických stanic. Větrejte pak v době, kdy jsou koncentrace oxidu uhličitého a dalších plynů v normě. V době inverze, kdy je kvalita vzduchu zpravidla velmi špatná, raději nevětrejte.
O výměnu vzduchu se postará systém rekuperace
Majitelé moderních pasivní domů nemusí problém s vysokými hodnotami CO2 zpravidla vůbec řešit. Mají totiž stavby se systémem rekuperace vzduchu, který zajišťuje obměnu vzduchu za čerstvý a předává při tom teplo. Rekuperační jednotky jsou často vybaveny speciálními filtry, které vzduch pročišťují. Chcete-li se vyhnout riziku nadměrné koncentrace oxidu uhličitého a neztrácet teplo při větrání otevřenými okny, investujte do kvalitní rekuperace. Vytvoří ideální podmínky pro kvalitní život. Bolesti hlavy, problémy se soustředěním nebo únava se stanou minulostí.
Přečtěte si související články:
- Rekuperace vzduchu pro RD
- Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení
- Čistička vzduchu pro váš domov
- Přírodní čističky vzduchu – pokojové rostliny
- Umíte větrat v létě?
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
V hlavní roli finance Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení.… ...

Jak na odvzdušnění podlahového topení? Přinášíme návod krok za krokem
Do českých domácností si stále častěji nachází cestu podlahové vytápění. Lidé si tento způsob velkoplošného… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický
Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Dřevěný špalek poslouží jako stolek i místo na sezení
Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, možná jste si všimnuli prostorů s vkusně zakomponovanými… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...