Ozvučení domácnosti: Vybíráme domácí kino


Domácí kino

Rádi sledujete filmy, od návštěvy multikina vás ale odrazuje cena vstupenek a rušení dalších návštěvníků, kterému se nedá zcela vyhnout? Pokud si vytvoříte své vlastní kino doma, budete si moci užívat filmové zážitky třeba každý den. Kvalitní televizor s dostatečně velkou uhlopříčkou obrazovky je základem a dá se pořídit už od několika tisíc. Velmi důležité je ale ozvučení domácnosti, které se často podceňuje. Pojďme se podívat, jak vybrat domácí kino, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně neopomenout.

Počet reproduktorů je rozhodující

Pokud si chcete užít sledování filmu se zvukem v obstojné kvalitě, musíte si pořídit dostatečně kvalitní reproduktory. Ty, které jsou nainstalovány přímo ve vaší televizi, příliš muziky neudělají. Než začnete vybírat domácí kino či samotné reproduktory, rozhodněte se pro počet reproduktorů. Nejrozšířenější jsou dva systém, a to 2.1 a 5.1. Na trhu existují i kvalitní 7.1 systémy, jejich cena ale bývá velmi vysoká a pro domácí použití jde o zbytečný přepych.

Systém 2.1.

Jedná se o standardní stereofonní přehrávání. Systém domácího kina obsahuje dva reproduktory po stranách a jeden subwoofer (basový reproduktor) pro kvalitní vysílání nízkých pásem. Bez subwooferu se ochudíte o „dunění“, které běžné reproduktory nezvládají. Basy jsou pro kvalitu zvuku zásadní.

Takový způsob domácího ozvučení je cenově dostupný a není náročný na další vybavení. Dva reproduktory totiž obvykle připojíte i přímo k DVD či blue-ray přehrávači, aniž byste museli pořizovat receiver. Se systémem stereofonního vysílání zvukového signálu ale nikdy nedosáhnete realistického zvuku.

Reproduktory

Systém 5.1.

O domácím kině v pravém slova smyslu můžeme hovořit až při uplatnění systému 5.1., který dosahuje realistického prostorového zvuku. Reproduktory se umísťují kolem diváka – tři jsou vpředu a dva vzadu. Systém je doplněn basovým reproduktorem. Díky takovém rozložení lze simulovat různé druhy zvuků.

Domácí kino s reproduktory 5.1. je samozřejmě nákladnější, jelikož se klade důraz jak na kvalitu všech reproduktorů, tak samotného zesilovače. 5 reproduktorů se subwooferem totiž k obyčejnému přehrávači nepřipojíte, musíte mít tzv. receiver, který se postará o příjem signálu a rozešle jej dál do jednotlivých reproduktorů v požadované míře.

Domácí kino – receiver jako řídicí centrála systému

Pokud to s domácím kinem myslíte vážně, pořiďte si kvalitní zesilovač, tzv. receiver, který se postará o transformaci zvuku a jeho úpravu, zkvalitnění a distribuci do jednotlivých reproduktorů. V současné době se televizor s receiverem nejčastěji připojuje prostřednictvím rozhraní HDMI, které umožňuje kvalitní a rychlý digitální přenos.

Jak postupovat při výběru receiveru? Důležitý je počet kanálů. Pokud budete pořizovat výše uvedený 5.1. systém reproduktorů, potřebujete alespoň pětikanálový receiver. Na trhu jsou k sehnání i stereofonní receivery, ty jsou ale určeny primárně pro kvalitní přehrávání hudby. Dalším důležitým parametrem je výkon zařízení. Ten musí především odpovídat výkonu reproduktorů, u kterých by měla být vždy nějaká rezerva.

Dnešní výrobci zesilovačů a domácích kin vyrábí velmi kvalitní zařízení, která se starají o precizní převod a distribuci zvuku. Bývají vybavená displejem a umožňují detailní nastavení zvuku včetně jednotlivých pásek. Samozřejmostí je dodávka s dálkovým ovládáním. Moderní receivery umožňují také připojení zařízení přes LAN, WiFi, Bluetooth a další rozhraní. Cena kvalitních receiverů začíná na 10 tisících korunách.

Zesilovač

Vybíráme reproduktory pro domácí kino

I když je kvalitní zesilovač důležitou součástí celého systému, zvuk dělají reproduktory. Bohužel, v mnoha případech se na nich šetří a jsou tak nejslabším článkem domácího kina. Přehrávání středových a vysokých frekvencí zajišťují tzv. satelitní reproduktory. Nenechte se zmást jejich velikostí, některé velmi kvalitní reproduktory jsou malé.

Musí být naistalovány v kvalitní bytelném boxu, musí mít dostatečný výkon, citlovost, rozsah pásma a další parametry. O basy se pak stará subwoofer, díky kterému bude zvuk při sledování filmů i poslechu hudby realistický a plný. Reproduktory se prodávají buď závěsné, nebo stojanové. Stojanové reproduktory lze často demontovat ze stojanu a umístit na polici či zeď.

Soundbar

Nepodceňujte rozmístění reproduktorů

Pokud máte vybrané reproduktory a domácí kino, můžete se pustit do jejich instalace. Správný postup montáže reproduktorů v místnosti je pro kvalitu výstupu velmi důležitý. Reproduktory je třeba rozmístit ve správném pořadí, ale bylo rozložení zvuku při pouštění filmů autentické. Na výstupu receiveru je označeno, pro jaký reproduktor je daný konektor určený. Jaké je správné rozmístění reproduktorů?

  • Centrální reproduktor – reprodukuje dialogy a zvuky, které vychází přímo z obrazu. Musí být umístěny přímo proti divákovi a instalují se zpravidla pod televizi.
  • Hlavní přední reproduktory – pravý a levý. Důležité je správné nastavení hlasitosti v závislosti na vzdálenosti od diváka. Přední reproduktory se zpravidla směřují přímo na posluchače.
  • Zadní reproduktory – označují se jako efektové. Slouží především k zachycení zvuků, které přichází zezadu. Měly by být umístěny s odstupem od pohovky, které se nesmí nikdy dotýkat.
  • Subwoofer – basový reproduktor. Umísťuje se dopředu do prostoru. Nikdy by reproduktor neměl být orientovaný směrem ke stěně nebo nábytku, důležitý je volný prostor kolem.

Při správném rozmístění a ideálním nastavení úrovně hlasitosti bude zvuk systému přesvědčivý a opravdu realistický. S umísťováním i nastavením hladiny experimentujte a najděte ideální poměry.

Soundbary

Pokud chcete zlepšit kvalitu zvuku své televize, ale nechce se vám investovat příliš času a financí do pořízení domácího kina, vyzkoušejte tzv. soundbary. Jedná se o různě dlouhé lišty, které jsou tenké a mají v sobě zabudovaný jak zesilovač, tak určitý počet reproduktorů. Některé existují v jednodílných modulech, jiné lze doplnit o externí subwoofer. Vzhledem ke svému charakteru nikdy nenahradí kvalitní domácí kina v systému 5.1., jsou ale jednoduchým řešením, jak rychle a snadno zlepšit zvuk u průměrných televizorů.

publikováno: 29. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.