Pálená cihla - vyhledávaný stavební materiál


Pálená cihla - vyhledávaný stavební materiál

Stavba domu může být v dnešní době řešena různými způsoby. Umožňuje to obrovské množství technologií a propracovaných postupů, které přinesla moderní doba a její široké možnosti. Co se však nemění, to je některý osvědčený materiál. V tomto ohledu se stále ve středu zájmu drží i klasická cihla, která poskytuje odolnost, pevnost a dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti.

Zeď, která je vybudována z tradiční pálené cihly, musí mít vhodnou tloušťku, aby dokázala splnit normy, které se v dnešní době k výstavbě budov vztahují. I z toho důvodu se aktuálně využívá spíše cihel dutých, co jsou schopny konkurovat moderním materiálům, na něž jsou kladeny nároky především s ohledem na dobré tepelné vlastnosti, protože úspora energií je velmi upřednostňovaným tématem. Tento trend proniká i do oboru výroby cihel, a tak se dnes původní receptura rozšiřuje o dodatečné přídavné směsi, které cihlu jako takovou v tomto ohledu vylepšují.

Vysoké nároky uspokojí vylehčená pálená cihla

Jak už bylo zmíněno, při výstavbách moderních domů se v případě cihel využívá spíše profilovaných dutých typů. Vylehčená pálená cihla má důmyslně uspořádané vzduchové dutiny, které v kombinaci s pórovitými střepy zvyšují původně malý tepelný odpor cihel, který jim býval často vyčítán. V praxi toto znamená, že cihly jsou schopny bránit nadměrnému přechodu tepla, čímž významně zvyšují právě diskutované tepelné izolační schopnosti celého domu.

Cihly jsou rozděleny do několika tříd

Cihly se dělí podle toho, k jakým účelům je možné je využít. Z toho důvodu jsou rozlišeny do několika tříd, které je rozlišují podle pevnosti. Některé tak mohou posloužit jako materiál pro stavbu obvodových stěn, jiné poskytnou dostatečnou stabilitu a pevnost pro vnitřní nosné stěny a jiné zas pro nenosné příčky.

K těmto parametrům se váže také otázka bezpečnosti. Cihly nepodléhají požáru, a tak případný oheň šíří po svém povrchu. Díky tomu nedochází v takových situacích k intenzivnějšímu hoření zdí a je možné stavbu při včasném zásahu zachránit.

Pálená cihla má velkou tradici. Ta je ovšem upravována s ohledem na požadavky, které jsou v současné době na stavební materiál kladeny. Při výrobě jsou proto aplikovány nejnovější technologické postupy a jsou také využita řešení, která v sobě zahrnují moderní poznatky. Z těchto a mnoha dalších důvodů se stále cihla řadí k tomu nejlepšímu, co lze na trhu se stavebním materiálem pořídit. Plné pálené cihly jsou postupně nahrazovány dutými, profilovanými typy, které však nic neztrácejí ze své kvality, pro níž se cihly těší takové oblibě již takovou dobu.

 

publikováno: 30. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.