Pěstování bramboříku: Evergreen našich domovů nevyžaduje přehnanou péči, zato vždy potěší svou jemnou krásou

Pěstování bramboříku: Evergreen našich domovů nevyžaduje přehnanou péči, zato vždy potěší svou jemnou krásou

Líbezná pokojová rostlina s něžnými květy. To je brambořík, který už po desetiletí patří k oblíbeným květinám našich domácností. Jak se starat o bramboříky? Aby dobře rostly, potřebují specifické podmínky. Pokud jim je dopřejeme, odmění se nám nejen něhou svých květů, ale také něžnou barevností a opravdu netradiční vůní.

Bramboříky dělají často společnost vánoční hvězdě a vánočnímu kaktusu. Kvetou totiž zhruba ve stejnou dobu. Často jsou však bohužel vnímané jako rostliny, které nás jednorázově oblaží krásou svých květů. Když brambořík odkvete, mnohdy končí hned v koši. Při správné péči nám však může dělat radost mnohem déle, než jen o vánočních svátcích. Navíc klidně opakovaně po několik let.

Musíme však vědět, jakou údržbu pěstování bramboříků vyžaduje. Víte, co brambořík potřebuje poté, co si ho přineseme z obchodu? Zejména, pokud si ho pořídíme v zimě, vyžaduje určitou teplotní adaptaci. Musíme ho nechat několik hodin přivyknout si na nové podmínky v nižší teplotě, než ho budeme pěstovat. Tedy nejlépe na chodbě, v komoře nebo teplejším sklípku. Teplotní šok by byl pro rostlinku záhubou.

Pěstování bramboříků vyžaduje chladnější umístění

Bramboříky nemají rády teplé prostředí. K tomu, aby prospívaly, potřebují teplotu mezi 12 a 18 °C, ideální je ovšem „zlatý střed" okolo 16 °C. Při vyšších teplotách brambořík chřadne a strádá. Nové květy rychle odkvétají a nové se obvykle ani nevytvoří. Mini bramboříky snesou o něco málo teplejší prostředí, mohou se pěstovat i při teplotách mezi 18 a 20 °C. Jako nejvhodnější prostředí pro pěstování bramboříků se tak jeví vnitřní prostor špaletových oken. Pokud špaletová okna nemáte, postavte květináč s bramboříkem na vnitřní okenní parapet místnosti, kde je chladněji, než ve zbytku bytu. Tedy optimálně do oken haly nebo ložnice.

Jednou ze zásad péče o bramboříky je dopřát jim dostatek světla, ale bez přímého slunečního svitu. Skvělým místem proto je severní okno. Pokud nemáme okna na sever, je třeba brambořík každý den přesunovat z dosahu slunečních paprsků nebo stahovat žaluzie.

Na bramboříku oceníte jeho krásné květy

Základní pravidlo pěstování bramboříku: voda patří do misky

Bramboříky vyžadují vydatnou a pravidelnou zálivku. Co je při pěstování bramboříků důležité znát, je způsob zálivky. Brambořík v žádném případě nesmíme zalévat na listy a hlízu, jinak hrozí uhnívání listů i poupat. Odstátou vodu naléváme do podmisky a zhruba po hodině vyléváme z misky zbytek vody. Bramboříky nesnášejí převlhčení, které bývá častou příčinou úhynu rostliny. Stejně tak substrát v květináči nesmí přeschnout. Brzy bychom se dočkali zvadlých a zežloutlých listů a opadávajících poupat.

Tuto pokojovou rostlinu není vhodné rosit. Voda by stekla po listech na hlízu a mohla by způsobit její uhnití. Mnohem lepším způsobem je umístění květináče do větší nádoby, naplněné kamínky, zčásti ponořenými do vody. Jaká je další údržba bramboříku? Zhruba jednou za čtrnáct dnů bychom mu měli dopřát hnojení. Do zálivky přidáme hnojivo pro kvetoucí pokojové květiny.

Brambořík potřebuje odpočinek, dopřejte mu ho

Brambořík po odkvětu odpočívá. Klasický vegetační klid jako jiné rostliny však neprodělává. Jakmile se po odkvětu, což je obvykle v dubnu, přestanou vyvíjet další poupata, omezíme zálivku i přihnojování. Dojde k postupnému zežloutnutí listů. Takové listy ani zažloutlá poupata nevytrháváme, pouze je opatrně vykroutíme. Zamezíme tím tomu, aby zbytek zůstal na hlíze a stal se vstupní branou pro různé choroby. Brambořík umístíme koncem května na zahradě nebo na balkóně do stínu a po několika týdnech dojde k nasazení nových listů. Nastává vhodný čas k přesazení bramboříků. Hlízu opatrně vyjmeme, očistíme od suchých listů a přesadíme do nové, čerstvé zeminy a přídavkem rašeliny. Použít můžeme substrát pro pokojové kvetoucí rostliny. Pro přesazení použijeme vždy o něco větší nádobu, než byla ta předešlá. Velmi hezky působí, pokud větší nádobu osázíme více barevnými druhy bramboříku. Hlízu přitom neponoříme do zeminy celou, zhruba jedna třetina by měla zůstat nad povrchem. Přes léto bramboříky vyžadují přihnojování plným hnojivem a v září přestěhování rostliny dovnitř do domu či bytu na chladnější a světlé místo. Zde založí nová poupata.

I když je brambořík velice jemně a křehce působící rostlinka, může být i nebezpečná. Zejména mladé hlízy bramboříku obsahují jedovatou látku cyclamin. Případné požití pak přináší silné nevolnosti a žaludeční křeče. Jako protilátku první pomoci v takovém případě použijeme aktivní uhlí a pro jistotu si zajdeme k lékaři.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...