Pěstování česneku: 5 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit
Nejste spokojeni s kvalitou česneku, které se běžně prodávají v obchodních řetězcích a pochází kdoví odkud, nebo nechcete utrácet za drahý český česnek? Vypěstujte si jej sami! Při dodržení správného postupu se už za pár měsíců budete těšit na sklizeň krásných palic česneku, které vás potěší příjemnou vůni a silnou chutí. Při pěstování se však můžete dopustit řady chyb, kvůli kterým vaše úsilí přijde vniveč. Seznamte se s 5 nejčastějšími chyby pěstitelů a vyhněte se jim.
1. Vysaďte vhodný typ česneku
Druhy česneku rozdělujeme na podzimní a zimní. Pokud na jaře vysadíte špatný druh a sáhnete po zimní odrůdě, moc úspěchů slavit nebudete. Pamatujte si, že zimní druhy musíte vysadit nejlépe na konci podzimu, a to ještě před tím, než půda zamrzne. Obecně se však doporučuje česnek vysazovat až začátkem prosince, kdy teplota dlouhodobě klesá pod cca 9 °C. Při vyšších teplotách totiž může být česnek nakažen hnilobami.
Jarní druhy česneku byste pak měli sadit v období od března do května, nejpozději během června. Při vysázení si ohlídejte, aby bylo nad každým stroužkem cca 5cm vrstva zeminy.
2. Česnek zbytečně nestříkejte chemickými prostředky
Mnoho zahrádkářů ve snaze o ochranu česneku sáhne po různých přípravcích proti plísním, houbám či jiným chorobám. Ve výsledku však kvalitu česneku spíše zhorší. Protože česnek během vegetace v podstatě netrpí na žádné plísňové choroby, není důvod jej stříkat. Naopak je důležité česnek vhodným způsobem přihnojovat. Pokud se na česneku objeví zaschlé špičky listů nebo žloutnutí, nemůže za to plíseň, ale nedostatek dusíku v zemině.
3. I česnek si žádá pravidelnou závlahu
Česnek je obecně považovaný za plodinu, která nepotřebuje příliš vody. Někteří pěstitelé tak zalévání česneku vůbec neřeší. Takový způsob pěstování připomíná ruskou ruletu – sklizeň může být bezvadná, stejně tak i velmi špatná. Zejména v době, kdy nás trápí velká sucha, doporučujeme česnek pravidelně zavlažovat. Zalévání není třeba provádět příliš často, stačí cca 1 za 10 dnů. Se zaléváním přestaňte až tři týdny před sklizní, aby se nezhoršovala skladovatelnost česneku. Vydržel by vám mnohem kratší dobu.
4. Po sklizni na uložení chvíli počkejte
Svazujete česnek nebo jinak ukládáte bezprostředně po sklizni? Pak se dopouštíte jedné z nejčastějších chyb. Česnek by si totiž po vytažení ze země měl nějakou dobu odpočinout. Nejlepší je vyskládat jej na suché místo do řádků tak, aby měla každá palice dostatek prostoru. Až po pár dnech se pusťte do svazování a zavěste svazky na suché temné místo. Postarejte se o to, aby byl k česneku dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Česnek si po sklizni zaslouží také očistu a odstranění zbytečných obalových listů.
5. Nezapomeňte na odstraňování květů
Jedním z častých omylů pěstitelů česneku paličáku je domněnka, že odstraňování květů nemá význam. Ve skutečnosti jde o velmi důležitý krok během vegetačního období česneku, bez kterého budou rostliny zbytečně ztrácet energii. Pokud budete pravidelně vylamovat květní stvoly rostlinek, bude se energie ukládat do stroužků, nikoliv do květů. Díky tomu budou výnosy česneku podstatně vyšší.
Pokud se nedopustíte těchto častých 5 chyb, bude výsledek stát za to. Ať už vysazujete česnek na podzim, nebo na jaře, nezapomeňte na zálivku, odstraňování květů, přihnojování a správné skladování. Přečtěte si i další články zaměřené na pěstování ovoce a zeleniny:
- Bylinky na vaší zahrádce
- Hydroponické pěstování rostlin
- Sušení zeleniny
- Uskladnění ovoce a zeleniny
- Co sadit na vyvýšených záhonech
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
V hlavní roli finance Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení.… ...

Jak na odvzdušnění podlahového topení? Přinášíme návod krok za krokem
Do českých domácností si stále častěji nachází cestu podlahové vytápění. Lidé si tento způsob velkoplošného… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický
Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Dřevěný špalek poslouží jako stolek i místo na sezení
Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, možná jste si všimnuli prostorů s vkusně zakomponovanými… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...