G+

 

 

Pěstování hub je možné i na zahradě


Pěstování hub na zahradě_1

Milujete houby, ale procházky po lese s košíkem zrovna nepatří mezi vaše záliby? Nevadí, lesní houby si můžete vypěstovat i na zahradě. Pro várku čerstvých hříbků nebo křemenáčů si pak stačí dojít k vlastnímu plotu.

Pěstování domácích plodin je v posledních letech velmi oblíbené. Nutno říci, že pěstování hub na zahradě není nijak snadné. Abyste za pár let mohli sklízet úrodu vlastních lesních hub, budete potřebovat vhodné prostředí, sadbu a také trochu štěstí. Za pokus to ale rozhodně stojí.

Základem pro pěstování hub na zahradě jsou stromy

Pokud se rozhodnete pro pěstování vlastních hub, je nutné, aby vaše zahrada byla takovým malým lesíkem. Lesní houby a stromy totiž žijí ve vzájemné symbióze a navzájem si dodávají životně důležité živiny. Vhodnými stromy jsou například břízy, duby smrky, borovice nebo jedle.
Bez přítomnosti těchto stromů nebude soukromé pěstování hub možné. Ale nesmutněte, pěkného březového lesíka se dočkáte už zhruba za 4 roky. Vašim pěstovatelským pokusům, pak už nebude stát nic v cestě.

Sazenice pro pěstování hub na zahradě z lesa nebo obchodu

Máme – li vhodné prostředí, zbývá už jenom vysadit houby. Jak na to? Máte dvě možnosti. Můžete se spolehnout na přírodní zdroje a sazenice hub si přinést rovnou z lesa. Spory hub se mohou vyskytovat v mechu, mulčovací kůře nebo i na větvích a dřevě, které z lesa přinesete. Úspěšnost pěstování hub na zahradě můžete zvýšit také zakopáním odřezků z nejrůznějších hub pod stromy.

Směs pro pěstování hub se dá i koupit

Pokud nechcete riskovat neúspěch, kupte si již připravenou směs pro pěstování hub. K dostání jsou práškové směsi připravené z podhoubí a spor, nebo suspenze s živými zárodky hned několika druhů lesních hub. Přípravky pak aplikujeme do vlhké půdy u kořenů stromů do hloubky asi 10 – 20 cm. Takovéto pěstování hub je možné od jara do podzimu při teplotách nad 10˚C. Myslete však na to, že se nikdy neuchytí všechny druhy hub, které jsou ve směsi obsažené. Vyrostou jen ty, kterým vytvoříte podobné prostředí, jako mají v lese.

Pěstování hub v krabici

Nemáte správné podmínky pro pěstování lesních hub na zahradě? Nevadí ani tak se domácího pěstování hub nemusíte vzdát. V domácích podmínkách lze pěstovat několik druhů často i velmi vzácných hub. Poměrně snadno tak můžete sklidit úrodu žampionů, ale i hlívy ústřičné, nebo houby shiitake.

publikováno: 14. 8. 2014
přečteno: 1950×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

stojka
18. 8. 2014

My jsme zkoušeli pěstovat žampiony a mohu potvrdit, že to jde. ;)

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...