Pěstování jahod: 7 tipů pro bohatou sklizeň


pěstování jahod - tipy

Jahodníky se vysazují jak na jaře, tak na podzim. Pokud zvolíte správnou kombinaci odrůd, budou vás krásně velké šťavnaté plody těšit v podstatě celé léto. O jahodníky však musíme pečovat a pěstování nepodcenit. V opačném případě budete mít místo krásných červených jahod jenom oči pro pláč. Jak dosáhnout uspokojivých výsledků? Každý zahrádkář má pro pěstování jahod své vlastní vychytávky a osvědčené postupy. Existují však základní pravidla, díky kterým budete zase o krok blíž k dokonalým záhonům plných jahod. Přečtěte si 7 tipů pro správné pěstování jahod.

1. Nepodceňujte výběr stanoviště

Než vysadíte jahodníky, popřemýšlejte, v jakém místě vaší zahrady se jim bude nejlépe dařit. Zaměřte se zejména na výběr vhodné půdy, případně na její úpravu. Pro pěstování jahod nejsou nejlepší ani těžké jílovité půdy které dlouho drží vlhkost, ani čistě písčité půdy, které velmi rychle vyschnou. Ideální je zlatý střed v podobě hlinitopísčitých půd, které zajistí jahodníkům ideální podmínky pro pěstování. Možná vás potěší, že se jahodám bude dařit jak v chladnějších, tak teplejších oblastech. V těch chladnějších počítejte s pozdější dobou kvetení.

2. Jahodníky na jaře odkryjte

Pokud jste jahody vysadily na podzim, zřejmě jste je před příchodem zimy překryly netkanou textilní folií, aby byly chráněné před mrazy. Přikrývku je potřeba včas odstranit a zkontrolovat stav jahodníků. Pokud se na nich vyskytují staré uschlé listy, ostříhejte je.

3. Nastartuje sezónu přihnojením

Na začátku sezóny je potřeba růst jahodníků nastartovat. Za tímto účelem použijte hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Po zimě sáhněte po startovacím hnojivu, chcete-li jahody přihnojovat později, zvolte kvalitní jarní hnojivo. Uvidíte, že se brzy vzchopí a potěší vás květenstvím a pomalu objevujícími se plody.

4. Nepodceňujte zálivku jahodníků

Bez vydatné zálivky bohaté úrody jahod jen tak nedosáhnete. Myslete na to, že jahody potřebují pravidelnou zálivku, a to po celou vegetační dobu. V současnosti, kdy jsou velká sucha, se bez dodatečného zalévání neobejdete. Máte-li v plánu vysadit velké lány jahod, popřemýšlejte nad pořízením výkonného zavlažovacího systému, díky kterému se o zalévání nebudete muset starat.

Na trhu narazíte i na malé zavlažovací systémy, které jsou předurčené pro použití na zahradách. Jahody vyžadují vydatnou zálivku zejména na počátku jara a hned po vysazení, aby správně zakořenily. Na intenzivní zálivce si pak dejte záležet ve chvíli, kdy se na rostlinách objeví první plody. Jen tak budou dostatečně velké a plné chutné šťávy. Snažte se jahody zalévat v ranních hodinách, aby voda brzy oschla a rostliny nezačaly hnít nebo plesnivět.

5. Zvolte správné předplodiny

Až budete na podzim vybírat místo pro vysázení jahod, popřemýšlejte, jaké plodiny v daném místě rostly v předchozí sezóně. Výběrem vhodných předplodin zajistíte ideální podmínky pro pěstování jahod a vyhnete se riziku, že by předchozí plodiny vytáhl ze země všechny důležité živiny. Pro pěstování jahod jsou dobrými předplodinami především salát, cibule, špenát, zelený hrášek nebo třeba kedlubna.

Tam, kde letos rostou cibule, mohou příští rok růst jahody.

6. Po třech letech změňte stanoviště jahod

Až opadne nadšení z prvních posbíraných plodů, popřemýšlejte, kde budete jahody vysazovat v nadcházejících sezónách. Doporučujeme vést si deník a zaznamenat si, co a kam jste vysázeli. Stanoviště jahod doporučujeme vyměnit vždy po třech letech pěstování. Poté do záhonů vysaďte některou z výše uvedených předplodin. Jahodníky vysaďte na původní místo nejdříve po pěti letech. Budete mít jistotu, že půda bude plná živin a zajistí jahodníkům dostatek síly, která povede k velkým šťavnatým plodům.

7. Jahody po sklizni ostříhejte

Pustili jste se do sklízení jahod? Nezapomeňte, že jahodníky si žádají péči i po sběru. Abyste jahodníky po sklizni ozdravili, ostříhejte jejich listy ve výšce cca 5 až 6 cm nad srdíčkem.

Máte vlastní tipy a rady, jak dosáhnout vydatné úrody jahod? Pochlubte se nám na Facebooku. Přečtěte si pokračování článku, ve kterém se zaměřujeme na pěstování jahod v pyramidě.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

PĚSTOVÁNÍ JAHOD V PYRAMIDĚ

Nenechte si ujít další články se zahrádkářskou tematikou:

publikováno: 13. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.