Pěstování primule doma i na zahrádce


122130902_c3d099606a_z

Přechod z jara do zimy bývá zamračený, ovšem na zahrádkách už se začínají probouzet první květiny. Jedna z nich má ale specifikum – stejně jako venku ji můžete pěstovat i doma a přiblížit si teplé jarní dny alespoň pohledem na rozkvetlou rostlinku. Primule, jinak také prvosenka, ale poslouží i pro zkrášlení exteriéru, kde se jí také daří.Primule se na vás v těchto okamžicích hrne ze všech květinářství i stánků. Její doba je tu, tak proč nevyužít její barevné květy pro oživení jinak smutných parapetů?

Primule je výsledkem dlouhého křížení

Oblíbenou rostlinou se prvosenky staly díky tomu, že nevyžadují žádnou zvláštní péči, dají se sehnat v široké barevné škále, takže si na své přijde každý, a jejich květy přichází v té nejpříhodnější době. Do bytu se mohou začít pořizovat už začátkem února, přelom s březnem je však ideálním termínem. Na zahrady potom primule patří na rozhraní dubna a května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.

Jak se liší primule od prvosenek? Vlastně nijak. Primule vulgaris je jejím druhem, který je bezlodyžný. Další odrůdy jsou např. patrové prvosenky Primula Malacoides, dále P. kewensis nebo P. sinensis.

Jak už název napovídá, vyšlechtěny byly z petrklíčů – dnešní primulce, jak ji známe, předcházelo mezidruhové křížení a následné přešlechtění. Kupříkladu okvětní lístky byly původně zcela obyčejné, v současnosti mají už zvlněné okraje. Začaly se objevovat až v 80. letech a už tehdy vynikali barevnou škálou: od žluté, přes fialovou, až po dvoubarevné kousky.

Původ Čína
Výška  5 - 15cm 
Listy zelené, malé, vejčité
Květy pestrá barevná škála
Kvete leden - květen
Odolnost není mrazuvzdorná
Škůdci mšice, roztoči


Pěstování primule – umístění, zálivka, hnojení, množení

Proto, aby vám primule krásně a bohatě kvetla, je potřeba vypěstovat a udržet silnou rostlinu. Ideální místo je pro ni světlé, ovšem bez přímého slunce. Dařit se jí bude ale i v mírném polostínu. Důležitou věcí je teplota – rozhodně květináč neumísťujte nad topení; raději má nižší teploty kolem 12 – 16°C, hodí se tedy třeba na chodby.

 98266576_d775800ad3


Zálivka nemusí být pravidelná, jen je potřeba nenechat substrát (rašelinu) vyschnout. Zalévejte do misky, listy by po kontaktu s vodou mohly začít uhnívat. Primulkám svědčí vlhké prostředí, proto je možno do misky umístit pod květináč do misky oblázky, aby v ní déle vydržela voda.
Hnojení není nutné, pokud jste ale zvyklí přihnojovat, pak použijte velmi slabý roztok organického hnojiva.
Množení vyséváním se v domácím prostředí provádí těžce, protože je k tomu nutná vysoká vlhkost.

Primule se dají snadno přesazovat z květináčů na zahrádky. Vybírejte jim ale místa stinná nebo pohostinná, poblíž jezírek nebo na skalkách. Půda je potřeba výživná, udržovaná vlhká a neuškodí, pokud se občas přihnojí. Mívají ale problémy s mrazem, což se ale řeší přikrytím chvojí, které by jako ochrana mělo stačit.

Vyzkoušejte i pěstování rododendronů, přečtěte si náš článek.

 

publikováno: 27. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.