Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí


Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí

Zařizování malé kuchyně provází nejeden problém, a však vedoucí úlohu sehrává především nedostatek prostoru. S důmyslným řešením, co pamatuje na každý centimetr, se však nemusíte vzdát ani myčky či velké lednice. I v malé kuchyni tak můžete bez velkých komplikací připravovat hostinu o několika chodech. Jak tedy postupovat při zařizování?

Je samozřejmě obtížné dostat do nevelké kuchyně vše, co přispívá k bezproblémovému chodu této nepostradatelné místnosti. A čím je daný prostor menší, tím to jde hůře. Pokud však majitel zkombinuje možnosti se svými přáními a bude ochoten dělat kompromisy, má napůl vyhráno. Na následujících řádcích se proto dozvíte, jaké základní kroky vás dovedou do kýženého cíle - tedy malé velké kuchyně.

1/ Pořiďte do kuchyně vestavěné a multifunkční spotřebiče

Spotřebiče vestavěné do kuchyňské linky ušetří spoustu místa. Díky tomu si každý může zařídit kuchyň dle libosti. Myčka, sporák, popřípadě v malých bytech i pračka, co se jinde nevtěsná, to všechno lze uložit pod desku linky. Vhodným řešením jsou taktéž multifunkčně pracující výrobky, příkladem za všechny může být teplovzdušná či parní trouba, co je zároveň mikrovlnkou. 

Obecně je také vhodné zamyslet se nad tím, zda všechno opravdu potřebujete. Není kávovar pouze lapačem prachu? A potřebovali jste vlastně někdy všechny čtyři plotýnky sporáku? Efektivní využití kuchyně spočívá nejen v důmyslném rozložení pracovních a varných ploch, ale také v uvědomění si, zda některé komponenty nejsou nadbytečné.

2/ Vytvořte si víceúčelová místa

V kuchyni určitě nesmí chybět plochy určené k přípravě pokrmu, k samotnému procesu vaření a k mytí nádobí či rukou. Nedostatek místa lze vyřešit vzájemnou provázaností. Ke dřezu se hodí výsuvná deska, která ho ve chvílích nepoužívání překryje, a dojde tak ke vzniku další pracovní plochy.

3/ Kuchyně potřebuje horní skříňky a police

I když jsou současným trendem policové systémy, v případě malé kuchyně je vhodné trend oželet a pořídit klasiku, co nezklame. Horní skříňky ukrývají velké množství úložného prostoru. Je možné je protáhnout až k samotnému stropu, vertikální rozměr kuchyně bývá často opomíjen, pravdou však je, že jeho využití přinese další možnosti.

4/ Klasická dvířka nahraďte výsuvným mechanismem

Otevřená dvířka skříněk při vaření značně překáží. Výsuvné řešení tento problém odstraní a navíc nechává potřebné suroviny či pomůcky dostupné i s menším pootevřením. Je tak vhodnější, pokud se chcete v kuchyni zbavit otravných překážek.

5/ Pamatujte na světlé barvy a systém výmalby kuchyně

V jednom z předchozích článků jste se mohli dozvědět, co s prostorem udělá malba zdí, podlahy či stropu. Můžete tak opticky vyřešit mnohé nedostatky malé kuchyně, abyste se v ní cítili co nejlépe. Při volbě barev se přiklánějte ke světlým odstínům pastelovějšího zabarvení. Tmavé a syté barvy by totiž prostor zmenšovaly, a působil by tak stísněným dojmem. Takže pokud jste si v katalogu vyhlédli módní typ kuchyně v černo-bílém provedení, rychle na něj zapomeňte, jestliže chcete, aby vaše kuchyně byla i na malém prostoru příjemná a vkusná.

Zařizování malé kuchyně nemusí nutně znamenat omezení ve vlastních přáních a tužbách. Stačí se jen nad nimi zamyslet a zakomponovat je v určitých kompromisech do možností, které místnost nabízí. Pokud však máte pocit, že na to sami nestačíte, není nic jednoduššího než oslovit odborníky, kteří s plánováním pomohou.

 


publikováno: 21. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.