Pět tipů, jak skutečně ušetřit za topení


pet-tipu-jak-skutecne-usetrit-za-topeni

Náklady na vytápění jsou jednou z nejvýraznějších položek rozpočtu domácnosti. Dají se však omezit. Často si vystačíte se změnou stávajících návyků a způsobu bydlení. Na topení lze tedy začít šetřit víceméně ihned, aniž by byl jakkoliv snížen komfort, na jaký jste při užívání svého obydlí zvyklí. Jak tedy opravdu snižovat náklady na vytápění?

Levné topení, to je představa, které se mnozí snaží přiblížit. V rámci této snahy proto činí spousty náročných změn, které jsou investicí spíše dlouhodobého charakteru, a tak se vynaložená snaha nesetkává s očekávanými výsledky hned, ale mnohem později. K těmto radikálním rekonstrukcím v podobě výměny oken, zateplování fasády či celkové obměny vytápění však nemusí dojít hned, jakmile vám účty za topení začnou přerůstat přes hlavu. Prvotně postačí zamyslet se, jakým stylem topíte a zda ve vašich zvycích není místo pro změnu k lepšímu, která povede k vytyčenému cíli, tedy snížení nákladů na vytápění. Následujících pět tipů vás nasměruje na tu správnou cestu.

Trápí vás cena plynu? Porovnejte si nabídky.

1. Větrání musí být krátké a intenzivní

Větrání je z mnoha hledisek důležité. Nejen že přináší do obydlí čerstvý vzduch, ale také zabraňuje rosení oken či tvorbě škodlivých plísní. Aby však nebránilo vašim plánům šetřit náklady na vytápění, je třeba provádět ho krátce a intenzivně.

Co to znamená v praxi?

Intenzivní větrání vyžaduje otevření oken dokořán, aby byla umožněna nárazová výměna velkého množství vzduchu, ale na druhé straně aby nedošlo k ochlazení zdí vyhřátých od topení. Celková doba větrání by měla být zhruba 5 až 10 minut v souvislosti s velikostí prostoru, kam je třeba čerstvý vzduch dodat. Pokud je to možné, doporučuje se nechat projít čerstvý vzduch celým bytem.

2. Teplo nesmí mít překážku

Mnohdy je celý proces vytápění omezován nábytkem, který je postaven před radiátory či v blízkosti kamen. Toto je velký nešvar tuzemských domácností, i když mnohdy není lepší řešení kvůli dispozicím prostoru proveditelné. Ze statistik však vyplývá, že uvolnění cest, kterými teplo proudí od zdroje vytápění, dokáže uspořit energie až v 10 procentech. Nejen nábytek však zabraňuje proudění tepla, často jsou to i závěsy nebo záclony, které topné těleso pokrývají.

Co to znamená v praxi?

Pokud je to možné, změňte v období topné sezony uspořádání vybavení tak, aby kolem topení vznikl dostatek volného místa. Mnohdy stačí i jiná poloha stolu či komody. Jestliže to však dispozice místnosti nedovolují, určitě přistupte alespoň k odsunu nábytku od topení, a to v minimální vzdálenosti 10 cm. V rámci provozu domácnosti také upusťte od zvyku sušit prádlo přímo na topení.

Vytápění 

3. Zavřené dveře jsou základ

Toto doporučení patří vůbec k základním pravidlům, na něž je potřeba v topné sezoně pamatovat. Otevřenými či pootevřenými dveřmi uniká spousta tepla. Na druhé straně také umožňují, aby do bytu či domu pronikal chlad z předsíně, chodby či dalších chladnějších místností.

Co to znamená v praxi?

Zavírejte dveře, i když opouštíte vyhřátou místnost jen na chvíli. Pokud i tak pociťujete, že pode dveřmi proniká do místnosti nepříjemný chlad, pořiďte si zábrany proti průvanu ve formě nudlovitých polštářů, případně utěsněte škvíru mezi prahy a spodními hranami dveří podobným způsobem. Levné topení předpokládá zavírání dveří, které navíc zpříjemní bydlení, protože zvýší akustickou izolaci místnosti.

4. Teplo a teplotu je třeba hlídat a korigovat

Možnost ovládat přiváděné teplo je u topných těles velmi důležitá a měla by být využívána. Spousta domácností na regulaci topení ale nedbá. I to je však jednou z častých příčin, proč se účty za topení vymknou kontrole. Na co však udržovat v obydlí vysokou teplotu, když nejste doma, nebo spíte?

Co to znamená v praxi?

Když odcházíte z domu (případně jdete spát), snižte teplotu ve všech místnostech na zhruba 17 °C. Tato hodnota v konečném součtu šetří, aniž by následovné opětovné vyhřátí prostor trvalo příliš dlouho či bylo obydlí vymrzlé. V zásadě lze tvrdit, že každý stupeň, který v rámci topení překročí hodnotu 20 °C, zvyšuje spotřebu energie o zhruba 4 až 6 %. Chcete-li v otázce hladiny teploty začít okamžitě šetřit, přibližte teplotu v místnostech 20 °C nebo alespoň snižte využívanou teplotu v každé místnosti o 1 °C. Také pamatujte na to, že v ložnici není třeba nejen v noci udržovat přílišné teplo, které se velkou měrou podílí na pocitech ze spánku. Chladnější prostředí a čerstvý vzduch napomáhají navodit vydatný a nerušený spánek, při kterém si člověk opravdu odpočine. Následující tabulka přiblíží teploty, které by měly stačit pro provoz jednotlivých místností domácnosti a udržovat tak náklady na vytápění v požadovaných mezích:

Místnost Doporučená teplota
Obývací pokoj 20 až 22 °C
Dětský pokoj 22 až 24 °C
Kuchyň 18 až 20 °C
Chodba, předsíň 12 až 17 °C
Koupelna 20 až 24 °C
Ložnice 14 až 18 °C

5. Pomohou i závěsy

Okna patří k nejproblematičtějším místům v tématu tepelných ztrát. Vyplatí se proto hledat způsoby, jak tyto obtíže jednoduše zmírnit. K těm levnějším variantám se řadí závěsy, které však nesmí zakrývat topení, ale jen okno.

Co to znamená v praxi?

Zatahujte závěsy v případě potřeby přes den, během noci však vždy a na všech oknech. Nezapomínejte ani na využívání žaluzií a rolet. Závěs může být umístěn i u dveří, například v rodinném domě, kde na vchodové dveře navazuje delší chodba. Závěsem lze opticky oddělit vchodovou oblast od dalších prostor, ale také částečně zamezit pronikání chladu z venku při otevírání a zavírání.

Levné topení je při aktuálních cenách energií velice teoretický pojem. Lze se však představám nižších nákladů přiblížit, a to správnými návyky, s jejichž praktikováním je možné začít víceméně ihned. Vytápění rodinných domů i bytů tak může být efektivně korigováno, aby se náklady na topení držely v přijatelných mezích. Poté je vhodné uvažovat o větších zásazích do bydlení, v podobě zmiňovaných rekonstrukcí, které jsou investicemi, jejichž návratnost je ale třeba počítat na roky.

publikováno: 10. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.