Plakáty na zeď místo obrazů. Mají styl a do moderního interiéru jednoznačně patří


Plakát

Vyjádření názoru, zdůraznění koníčku nebo moderní umění. Plakáty najdou místo na zdi kterékoliv místnosti, nejen v pokoji náctiletých. Trendy v natištěném obrazu se mění – dnes jsou módní nápisy, symboly a minimalistické grafiky v nejrůznějších formátech. Jakmile vás ale omrzí, není problém výměny. Plakáty totiž zpravidla nejsou nijak zvlášť nákladné.


Kvalita plakátu v hlavní roli

Plakáty dodají barvu a svěžest do monotónního prostředí. Doladí tematičnost prostoru nebo splní „pouze" úlohu dekorace. Proto by měly být kvalitní jak motivem, jak zpracováním.

  • Pro věrné přenesené barvy na plakáty se spíše používá model barev CMYK.
  • Plakáty se tisknou metodou digitálního tisku. Ofsetový tisk má v první fázi vyšší náklady a vyplatí se až při větším množství reprodukcí.
  • Tisk probíhá na papíry o různé gramáži.
  • Povrch plakátu lze opatřit UV lakem.
  • Ještě větší trvanlivost zajišťuje laminace do matné či lesklé fólie.

Milovníci starých časů ocení plakáty  z minulého století.

Plakáty do kuchyně

Plakáty v kuchyni upoutají zrak každého, kdo do místnosti vkročí. Nekonvenční dekorace s delikatesami, plodinami, kuchyňskými pomůckami nebo prostřenou tabulí naladí správnou stravovací atmosféru. Jako plakát se do kuchyně může vyvěsit i kalendář ve velkém formátu s ilustracemi. Další možností jsou plakáty s různými druhy potravin (například znázorněnými těstovinami, bylinkami), kuchyňskými pomůckami a podobně.

Rámy na plakáty dodají styl

Připínací špendlíky či rýsováčky schovejte do šuplíku, protože moderní plakát si zaslouží kvalitní rám. Správně vybraný rámeček zvýrazní a podtrhne motiv a současně nepřekáží. Nejčastěji se používají úzké rámy střízlivých barev – bílé, černé nebo stříbrné, které zapadnou do jakéhokoliv interiéru. Kombinací stejnobarevných rámečků o různé šířce a kombinace kulatých a ostrých rohů pak nechá vzniknout naprosto originální galerii menších plakátů.

Pak jsou tady ale plakáty o velkých rozměrech. Takové, které si pro sebe zaberou třeba celou zeď a dominují nad ostatními doplňky.

Umění tvorby plakátuMotivů na plakáty je nepřeberné množství.

Možná si říkáte, že spojení pojmů plakát a umění k sobě moc nesedí. Ale je tomu tak. Plakáty byly v době svého vzniku tesány do kamene a dostávaly podobu kamenných destiček. První tištěné plakáty se objevily společně s vynálezem litografie jako nejvhodnější reprodukční techniky.

Z historie českého umění zanechaly nejvýraznější stopu plakáty Alfonse Muchy, jež jsou i dnes stále populárním motivem. Patří do série Mistrů plakátu (v originále Maîtres de l'Affiche).

Jako další oblíbený motiv se na plakátech objevuje film. To se váže k boomu filmografie v šedesátých letech. Nejen s filmem jsou spojeny pin-up girls, tedy dívky symbolizující popkulturu.

Plakáty pro ryze pánský interiér

Šedé a béžové tóny, které k pánskému interiéru nepochybně patří, se označují jako dark lux. Bydlení v režii mužů má svá specifika a nese se v duchu pánské elegance.Tvrdé barvy a lesklé povrchy je třeba doplnit jemnějšími detaily. To splňují právě úzké rámy a pečlivě vybrané motivy plakátů, plechové nebo smaltované cedule.

Inspiraci pro pánský budoár najdete třeba v Anglii, kde jsou takové „pánské kluby" velmi oblíbené. Tmavý nábytek koresponduje s barem, kam se pánové mohou usadit s přáteli na kvalitní doutník a sklenku něčeho ostřejšího.

Sólo pro plakáty

Co s prázdnou zdí, když obraz není to, co prostor žádá? Samozřejmě, rozbalte plakát. Upevnění na jednom místě zajišťují dvě lišty.

Plakáty je třeba tisknout kvalitními barvami na kvalitní papír. Běžně obraz ztrácí na intenzitě už po třech měsících, vhodným materiálem a technologiemi se blednutí omezuje. Kvalitní plakát neovlivní ani krátkodobé působení vlhkosti ani slunečního záření.

 Po plakátech stačí zapátrat na internetu.

Plakáty pro knihomoly a fanoušky filmů

Fantaskní svět literatury si o plakátovou podobu přímo říká. Ať už pro milovníky klasických románů, tak pro čtenáře současné fantasy literatury. To, jak literatura dokáže zamávat s představivostí, se můžete přesvědčit ve filmových zpracováních sci-fi knih nebo fantasy příběhů, které zažívají v posledních letech obrovský příval popularity. Nemusí jít o technologické novinky ani vizi pokroku, ale o jiný svět vedle toho reálného.

Harry Potter, Pán prstenů, Narnie, příběhy režiséra Tima Burtona a mnohé další – to je jedna velká studnice snů, fascinujícího prostředí a roztodivných postav. Tématika těchto filmových děl se sice nehodí jako doplněk pro každý pokoj, některé prvky v sobě ale skrývají mnohé a fanouškovské plakáty tak zdobí mnoho stěn.

Možná je to rámem, který dodá každému kusu papíru styl. Jenže u plakátů tomu tak není. Jsou specifickým druhem umění, které patří k moderním formám a oslovuje spíše mladší generace. Motivy však osloví všechny věkové skupiny.

Není problém najít „poster" do dětského pokoje, doupěte puberťáků, kuchyně ani předsíně, a ty klidně často měnit. A to je ideální!

publikováno: 9. 5. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.