Plastová zatravňovací dlažba - jednoduché zpevnění ploch u domu


Plastová zatravňovací dlažba - jednoduché zpevnění ploch u domu

Na pozemku okolo domu se nachází spousta míst, která vyžadují zpevnění. Pokud chce majitel zachovat přírodní ráz plochy, pak je příhodné začít přemýšlet o zatravňovací dlažbě, která poskytne žádaný komfort, aniž by bylo nutné vzdát se udržovaného trávníku. Plastová zatravňovací dlažba je oproti betonu dražší volbou, ale nabízí spoustu užitečných a pozitivních vlastností.

Plastová zatravňovací dlažba je vyráběna v různých barevných variantách a odlišnými možnostmi konečného využití, díky čemuž může být plastová zatravňovací dlažba použita nejen jako zpevnění cest v zahradě, ale také pro potřeby příjezdových a parkovacích ploch, tedy takových, které jsou zatěžovány velkými hmotnostmi. Plastová zatravňovací dlažba je vyráběna ve dvou provedeních, a to jako:

  • tenkostěnná
  • silnostěnná

Tenkostěnná zatravňovací dlažba zachová porost co nejhustší

Tento druh vyniká především výtečnou propustností vody. Díky tomu se tak trávě dostává živin a potřebné vláhy a nevznikají na trávníku holá nebo jen částečně zelená místa. Beton jako materiál je v tomto ohledu při srovnávních zatracován kvůli vysoké nasákavosti, která rostlinám vodu ubírá. Jak už jejich pojmenování napovídá, stěny jsou tenké, a tak není tato zatravňovací dlažba na povrch příliš nápadná, růst trávy je tak zachován v nejvyšší možné míře. Je také odolná vůči UV záření a povětrnostním vlivům, stejně jako i druhý typ – silnostěnná zatravňovací dlažba.

Kam se hodí?

  • cestičky na zahradě
  • cesty od silnice k domu
  • zpevnění ploch u bazénu, zahradního domku, pergol a altánků
Tenkostěnná zatravňovací dlažba začíná s cenou na zhruba 300 Kč/m2.

Silnostěnná zatravňovací dlažba vyniká odolností

Zatravňovací dlažba se silnými stěnami a profilem je na rozdíl od prvního uvedeného typu zajímavější variantou s ohledem na zátěž, které je schopná odolávat, aniž by došlo k praskání, kroucení či jinému poškození. Často jsou tyto dlaždice proto srovnávány s těmi z betonu v otázkách odolnosti. Jejich zpracování a vlastnosti podobající se betonové dlažbě vyžadují, aby byl podklad kvalitní a přichystaný podobně jako při pokládce právě betonových dlaždic. V porovnání s výše uvedeným typem je nutné plochu jimi zpevněnou zabezpečit obrubníky.

Kam se hodí?

  • příjezdové cesty ke garáži a k domu
  • parkovací plochy
  • často a nadměrně zatěžované plochy
Silnostěnná zatravňovací dlažba začíná s cenou na zhruba 500 Kč/m2.

Plastová zatravňovací dlažba je vyráběna z recyklovaných materiálů, představuje tedy ekologickou volbu v nabídce dlaždic sloužících pro vylepšení vlastností cest a cestiček u domu. Pro jejich využití hovoří i nízká váha, díky které se s nimi velmi snadno manipuluje. Pokládka tenkostěnného typu je navíc usnadněna díky zámkovému systému spojování. Pokud tedy hledáte způsob, jak uchovat pevnost povrchu, který často využíváte, je plastová zatravňovací dlažba dobrým a kvalitním tipem.

 

publikováno: 27. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.