Plemena psů: k chytrému bydlení patří chytrá border kolie


Plemena psů: border kolie

Měl by být chytrý, elegantní, trpělivý a vždy stát při mně. Nuda? To rozhodně nezná, je tak aktivní! A také pozorný a splní, co mi na očích vidí. Dá se s ním zažít tolik legrace! Řeč není o ideálním oddaném člověčím partnerovi, ale o tom psím. Pokud vám to bude klapat, můžete čekat, že vaše přání vytuší dokonce dřív, než bude vysloveno.

Původně pastevecké plemeno border kolie patří mezi středně vysoká plemena ideální pro aktivní lidi. Učenlivý a citlivý pes s oddanou povahou vás bude doprovázet na všech výpravách. 

Aby se inteligentní pes nenudil

Kolie patří mezi ty psy, kteří se inteligencí rovnají batolatům. Je schopna vylučovací metodou přinést neznámý předmět jen podle instrukcí. Se stejným úkolem by se srovnatelně vypořádalo právě batole. Děti má navíc ráda a bývá tak častou volbou pro psa do rodin s menšími potomky. Empaticky a pozorně je pohlídá, ostatně právě takový byl původně její ovčácký úkol. Celodenní pobíhání kolem stáda pro ni bylo prioritní a stále tak měla co dělat.

Neúnavné plemeno

Aktivním plemenům vyhovuje dvůr a zahrada, kde mají volnost a prostor. Pokud tráví čas v bytě, věnujte dostatek času dlouhým procházkám, kde nechá alespoň část své energie. Začnete-li se cvičení věnovat od štěněte, zvládne spoustu povelů, příkazů a požadavků. Radikální a přísný výcvik plemenu kvůli jemné povaze nevyhovuje, proto buďte striktní, ale klidní a mírní.

Vynikají ve schopnosti zaujetí jednou činností a v jejím vytrvalém plnění. Jejich pracovnímu nasazení by nejlépe odpovídal výraz „workoholik."

  • Polodlouhá, lesklá a hustá srst je ochrání venku i v zimě
  • ráda vodu, nebojí se ani skákání do řeky
  • Toleruje ostatní domácí mazlíčky
  • Má ráda lidi a není tak ideálním hlídacím psem
  • Děti mají rády až moc – ty menší nemusí být na tolik psí náklonnosti připraveny

Původně pastevecké plemeno border kolie patří mezi středně vysoká plemena ideální pro aktivní lidi. Učenlivý a citlivý pes s oddanou povahou vás bude doprovázet na všech výpravách.

Poslušnost na jedničku s hvězdičkou

S jejich výchovou si poradí i méně zkušení chovatelé. Border kolie plní příkazy zodpovědně a spolehlivě, protože lidi bere jako své přátele. Poslouchá každého a stále čaká na povel, do jehož plnění by se pustila.
Při hlídání ovcí je možné ovládat kolie i na dlouhé vzálenosti píšťalkou. Na takový povel nacvičeně reagují a přítomnost pána není ani potřeba. Zvukových a pohybových povelů zvládne rozlišit spoustu. Můžete mít jistotu, že jasně, včas a přesně bude daný pokyn dodržený. Nejednoznačné nebo rozpačité pokyny neuposlechne a bude si dělat to, co ona uzná za vhodné.

Energie musí ven!

Aktivní a činorodý pes potřebuje prostor, kde bude mít možnost vypustit všechnu svoji nashromážděnou energii. Nepořádek a vytahování věcí jsou ještě tím mírnějším následkem. Roztrhaný gauč, koberec i záclony nabízí možnost vybití se, i když to pánům radost určitě neudělá. Vedle toho se ale energie projevuje i nekonečným štěkáním nebo dokonce obsesivním chováním.
Jejich podstata naznačuje, že nebudou dobrým řešením pro malé byty. Ztísněný prostor jim není přirozený.

Jak pracuje se stádem?
Práce ovčáckých psů se stádem je zajímavým jevem. Nemusí ani štěkat, aby skupinu pasoucích se zvířat dostali tam, kam potřebují. Ovčácký pes ve specifickém přikrčeném postoji začne fixovat zrak jednoho ze zvířat ve stádě. Zvíře se po chvíli odvrátí a udělá to, co po něm border kolie chce. Kdyby se „zhypnotizované" zvíře chtělo vydat jiným směrem, pes jej už tuší a usměrní ho. O proto je pohled do očí kolie tak fascinující.

Aktivním plemenům vyhovuje dvůr a zahrada, kde mají volnost a prostor. Pokud tráví čas v bytě, věnujte dostatek času dlouhým procházkám, kde nechá alespoň část své energie. Začnete-li se cvičení věnovat od štěněte, zvládne spoustu povelů, příkazů a požadavků.

Pes stvořený pro agility

Soutěžení, to je je jejich! Kombinace aktivity, příkazů a nakonec ještě odměny – může být něco lepšího? Samozřejmě, je to disciplína zvaná agility – překážková dráha přizpůsobená psům. Je to ale týmový sport – parťákem jste totiž vy. Společně se vydáte vstříc překážkám, které ale překonává sám bez kontaktu se psovodem. Parkurová dráha bývá vyvedena v různé obtížnosti podle zdatnosti psa. Mezi skokovými, kontaktními nebo probíhacími překážkami bude kolie ve svém živlu.

Kdyby tak uměl mluvit...

Pohledem toho naznačí spoustu, ale představte si, kdyby kolie uměly používat všechny ze dvou stovek výrazů, kterým rozumí. Jsou dokonce známé i takové případy, že se naučily rozeznávat až 200 různých věcí. Pro výcvik je ale zajímavá další otázka: Jsou psi schopni rozlišovat mezi názvy věcí a činností?
Border kolie už spoustu let šlechtí k tomu, aby byly pozorné a vnímavé. Dokáže proto reagovat na minimální gesta, tóny hlasu a dokonce i vytuší, co se po nich bude požadovat.

Vynikají ve schopnosti zaujetí jednou činností a v jejím vytrvalém plnění. Jejich pracovnímu nasazení by nejlépe odpovídal výraz „workoholik.

Zdravotní trable? Trápí je klouby a zrak

Když po všech naběhaných kilometrech, po maratonech v běhání za míčkem a překonávání překážek přijdou zdravotní patálie, je to smutné. Border kolie nejčastěji trápí bolestivá vrozená dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Pro tak neutahatelné psy bývá omezení v pohybu velmi smutné. Potýkají se i s progresivní atrofií sítnice, dědičným onemocněním, při němž dochází k postupnému odumírání světločivných buněk.

Instinkty border kolií jsou velmi intenzivní i po letech soužití s člověkem. V současnosti je proto mohou rozrušovat auta, ale i velmi hlučné skupinky dětí. Mají pak tendence neúnavně je zahánět dohromady. Takové chování je těžké ovlivnit, ale není to nemožné. Upoutejte jejich pozornost hrami a jinou činností vyžadující jejich veškerou pozornost. Budou pak šťastní oni i vy.

publikováno: 2. 2. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.