Plynulou regulaci teploty v obydlí zajistí pokojový termostat


Plynulou regulaci teploty v obydlí  zajistí pokojový termostat

Pokojový termostat je zařízení, které pomáhá udržovat v místnostech teplotu vzduchu v požadovaných hodnotách, aniž by bylo nutné obíhat jednotlivé tepelné spotřebiče v domě nebo bytě a zapínat je či vypínat ručně. I když se dříve tolik nevyužíval, dnes je pokojový termostat běžnou součástí bydlení, která ho ve velké míře zpříjemňuje.

Teplota vzduchu v obydlí neovlivňuje jen to, jak příjemně se v něm bydlí, ale také kondici stavby. Časté výkyvy jsou spíše na škodu, a tak se udržování požadované teploty společně s vhodně řešeným pravidelným větráním podílí na tom, zda se v bytě nebo domě budou tvořit například nechtěné plísně, rosit se okna apod. Pokojový termostat je i v tomto ohledu žádoucím řešením, které nepotřebuje žádné úsilí, stačí ho jen příhodně nastavit.

Kdy začíná topná sezóna? Podívejte se na náš článek.

Jak pokojový termostat funguje?

Princip, na jehož základě je zajištěn provoz termostatu, je zcela jednoduchý. Toto zařízení je schopné snímat teplotu vzduchu a nadále tyto informace vyhodnocovat. Podle toho pak umí vypnout nebo zapnout zdroj tepla, ke kterému je připojeno. Existují termostaty, které je možné použít univerzálně, tedy je jedno, zda poslouží k ovládání plynového, nebo elektrického kotle. Také se ale vyrábí pokojové termostaty sloužící konkrétnímu účelu. Ty, které jsou určené k všestrannému využití, jsou v domácnostech nejrozšířenější. Obecně je možné rozdělit je na mechanické a elektronické (často plně programovatelné). Od mechanických se postupně upouští, protože přeci jen neposkytují takový komfort jako druhé jmenované.

  • Elektronický pokojový termostat

Výhodou programovatelného termostatu je především možnost ho nastavovat, a to v denních i týdenních intervalech. Lze navolit teplotu, kterou bude termostat hlídat, v závislosti na tom, jaký den v týdnu je, popřípadě i podle denní doby. V praxi je tedy možné určit si, jaká teplota vzduchu bude v místnosti ráno a jaká například v poledne a večer, aniž by bylo potřeba se jakkoliv více o zdroj tepla a tepelné spotřebiče starat.

Plynulou regulaci teploty v obydlí zajistí termostat 

Funkčně jsou tedy vybaveny tak, aby bylo možné dosáhnout optimálního vytápění co nejsnadněji. K tomu pomáhá i display, který je jejich součástí (oproti mechanickým typům). Opomenout se nesmí ani bezdrátová varianta pokojového termostatu, která nevyžaduje propojení se zdrojem tepla a umožňuje přenášení dle potřeby.

Jednozónový a dvouzónový pokojový termostat

Mimo výše uvedeného rozdělení se termostaty liší i tím, jakým způsobem snímají teplotu. Jednozónový pokojový termostat měří v jedné místnosti a podle toho ovládá zdroj tepla. Dvouzónový typ je schopen snímat teplotu v různých místnostech a obsluhovat dvě nezávislé teplotní zóny otopných systémů.

Pokojový termostat pomáhá zvyšovat úroveň bydlení a pohodlí, které je jedním z důležitých faktorů hodnocení celkové kvality a spokojenosti. Plynulá regulace je také úsporným způsobem vytápění, a tak je vhodné pokojový termostat v obydlí se samostatným zdrojem tepla využívat.

 

publikováno: 23. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.