Podle čeho se určuje hodnota nemovitosti?


5279500125_bd9c15c79b_flickr

S tvorbou ceny nemovitosti se setkáte nejen při prodeji nebo koupi domu či bytu, ale také například u dědického řízení. V případě koupě se každá ze zúčastněných stran snaží o přesný opak – prodávající se snaží mít cenu nemovitosti co nejvyšší, kupující zase nechce zbytečně přeplácet. Podle jakých parametrů a jakým postupem se hodnota nemovitosti určuje?

 

Při odhadu hodnoty nemovitosi jde o to, aby byla stanovena optimální tržní cena. Zohledňuje se naprosto vše, co s bytem souvisí – od lokality, dopravní dostupnosti, střáí, až po bezpečnost okolí nebo třeba přítomnost lesa. Za všechno se totiž platí.

Orientační cena

Jestliže chcete znát hodnotu nemovitosti jen pro vlastní orientaci a nechcete vynakládat prostředky na profesionální služby, pak je tu snadná komparativní metoda. Přibližnou cenu odhadnete tak, že budete porovnávat podobné nemovitosti v okolí (případně na serverech realitních agentur). Někde však může být zásadní jen rozdíl několika desítek metrů (například přibližování se rušné silnici). Nejspolehlivěji metoda funguje v satelitních městečcích nebo na sídlištích, kde jsou byty a domy velmi podobné s minimem odlišností.

Určení hodnoty nemovitosti odborníkem

Odhadce je proškolený, zná všechny novinky, stejně jako kličky a triky. Jeho odhad budete potřebovat pro určení daně z nemovitosti, při prodeji nebo koupi potom bude užitečným pomocníkem. Se správnou cenou půjde prodej snadno, zájemců bude více, a majitel se nemusí obávat, že nemovitost bude roky bez kupce. Její hodnota se tak bude navíc sama snižovat…

Hlavní body hodnocení:

  • počet pokojů, koupelen, celková metráž bytu a stav pozemku
  • komíny, krby, velká terasa, velikost a počet oken, samostatné toalety, nadstandardní vybavení koupelen
  • přesná lokalita: hustota zástavby, dosažitelnost, pěšky, parkování
  • další rysy nemovitosti: okolní terén, jedinečné vlastnosti
  • stáří, přístavby, střecha, fasáda, stav elektrických rozvodů

 

Co ovlivňuje cenu:

  • poloha: vzdálenost od města, ekonomická úroveň lokality (tzv. dobrá adresa), okolí, výhled, záplavová oblast
  • dostupnost: silnice, MHD
  • občanská vybavenost
  • materiál stavby, stáří, rekonstrukce
  • přítomnost výtahu, balkonu, další terasy

U domů hrají roli i ploty, orientace či přítomnost obecní vody a kanalizace.

Výslednou cenu ovlivňuje také nabídka a poptávka na trhu a jeho aktuální specifika. Nadhodnocení ceny není vždy chybou, neboť dává prostor pro vyjednávání. Vyšší cena ale může být také z důvodů vysoké vybavenosti nebo vysoké původní ceny.

 

publikováno: 1. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.