Podle čeho vybrat dodavatele plynu


plyn

Nikdo nechce jen tak zbytečně vyhazovat peníze oknem, náklady na bydlení jsou už tak dost vysoké. Každé zdražení jde poznat, a proto se mnoho domácností porozhlíží po levnějších a alternativních variantách snad ve všech oblastech lidského života. Nejinak je tomu i u plynu – cena stále stoupá a každý chce ušetřit. Porovnejte tedy ceny od různých dodavatelů, protože ve výsledku můžete být příjemně překvapeni.

Při hledání nového dodavatele plynu ale nehleďte jen na cenu. Pečlivě prozkoumejte jeho služby, co vše je zpoplatněno, nezapomeňte zkontrolovat reference a zkušenosti zákazníků. Tak snadno zjistíte, zda-li se jedná o seriózního a spolehlivého dodavatele. I tady buďte ostražití, ať nenaletíte podvodníkům, kteří jen využívají aktuální situace.

Chcete poradit, jak změnit dodavatele plynu?

Nejlevnější dodavatel plynu? Nabídka je široká

Trh s plynem se začal liberalizovat v roce 2008 a v současnosti se objevuje více než 40 společností, které soutěží o každého zákazníka. Pro všechny je společná regulovaná složka z ceny plynu, samy pak mohou manipulovat s druhou částí, jejíž výši si z části určují sami. Ta zahrnuje cenu za dodávku plynu, uskladnění plynu kvůli sezónním výkyvům a marži. Jestliže vás láká změna dodavatele, pak vězte, že se nejedná o žádný složitý úkon. Vlastně stačí jen dva kroky: požádat o ukončení stávající smlouvy a podepsat novou. První krok je ale zpravidla ošetřen určitou výpovědní lhůtou, s čímž musíte počítat.

Fotolia_37902139_XS

Na co se musíte zaměřit:

  • na cenu: Hlavní aspekt, proč se domácnosti rozhodou pro změnu. Porovnejte a propočítejte, co je pro vás nejvýhodnější.
  • na služby: Jedná se o spolehlivého dodavatele, který vychází zákazníkům vstříc? Jak funguje zákaznická linka a komunikace vůbec? Hledejte relevantní reference.
  • na zajištění administrativy: Řada společností vyřeší změnu dodavatele za vás. I to je velkou výhodou pro ty, kdo nemají na běhání s dokumentací čas.
  • na jednotné poskytovatele: jedná se o firmy, které zajišťují dodávku, přepravu, distribuci a uskladňování plynu. Cena tak logicky bude nižší a ubudou případné problémy s mezičlánky.

Na co si dát pozor?

Máte už vybranou tu nejvýhodnější nabídku pro vás? Zastavte se u ní ještě na chvilku, protože tady není rozhodně místo na ukvapené závěry. Vypadá- li cena výhodně, pak je to skvělé, ovšem dávejte si pozor na případné skryté poplatky nebo podobné kličky. Důkladně si prostudujte obchodní podmínky a shánějte se také po referencích. Jen tak nešlápnete vedle. V nejhorším případě by se taková změna mohla pěkně prodražit.

Záležitostí poslední doby je také kumulovaná nabídka plynu a elektrické energie, často doplněna o teplo a vodu. Nechodí vám tak několik složenek, ale vše obsáhne jedna faktura. Zpočátku byla možnost nabízena jen velkým odběratelům, ale nyní ji mohou využívat i ti menší. Navíc tato pohodlnější varianta bývá označována jako trend budoucnosti.

publikováno: 31. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.