Podzemní garáž: dobrý nebo špatný nápad?


Podzemní garáže znamenají spoustu práce a také nákladů. Mohou působit sice efektivně, avšak levnější a dle zkušeností i výhodnější je pouze garáž vedle domu nebo přístřešek.

Podzemní garáže se staly v poslední době synonymem pro komfort a moderní dům. Ať už se jedná u podzemní parkování v právém slova smysu nebo o částečné zapuštění, mají svá specifika, která nejsou vždy pozitivní.

 

 

V domcích postavených v dřívějších dobích není garáž jako součást sklepů ničín výjimečným. Jakmile se ale od podsklepení začalo ustupovat, svou roli získávaly přístřešky vedle domů nebo garáže vybudované mimo hlavní budovu. Jedním z důvodů jsou vysoké náklady – vyplatí se nebo se jedná o zbytečnost?

Garáž pod domem

Pokud je pozemek, na němž se buduje, malé výměry, pak není zbytí. Garáž se musí napasovat pod dům, což znamená, že ve výsledku se bude muset celý objekt podsklepit. Co se ušetřilo na parcele, bude nutno investovat do hloubení. Nemá to však jen negativa, ačkoliv podle zkušeností a ohlasů převažují.

Výhody podzemní garáže

  • Izoluje dům: i když je to jen vedlejší efektt, rozhodně je žádoucí a výhodný. Domek získá izolaci, která se odrazí v následných nákladech na vytápění
  • Podzemní garáže bývají větší, než přístřešky. To znamená, že se mohou využít i jako sklady pro sezónní věci, vedlejší místnosti se pak skvěle hodí pro zřízení technického zázemí, případně spižírny na kompoty apod..
  • Teplo přes zimu. Žádná zamrzlá okna a pracné škrábání. Auto je také ochráněno před rozmary počasí.

 

Nevýhody podzemních garáží

  • Finančně nákladné: stavební práce se protáhnou a zvýší se náklady jak na vyhloubení základů, tak na odvoz zeminy. Zkušenosti z poslední doby se také zmiňují o obtížích při zajištění jejího skladování.
  • Náročná a důležitá je také správná izolace. Proto se s podzemní garáží musí počítat od začátku projektování domu, a vše provést důkladně. Vzlínající vlhkost a voda umí zdivo kompletně zničit.
  • Problematický sjezd/výjezd: s největší pravděpodobností bude hodně příkrý, což se po většinu roku obejde bez probémů. Kritické okamžiky ale nastanou v zimě, v období mrazů tedy ledovky a sněhu. Řešením je vyhřívaný nájezd, to ovšem znamená další investici.

Existuje však jedna varianta, kdy je naopak garáž pod domem výhodou. Jestliže se pozemek nachází ve svažitém terénu, pak se díky garáži jednoduše vyrovnají rozdíly a v tamto případě se jedná o výhodnou možnost. 

V současnosti se však začíná objevovat i nejmodernější varianta podzemní garáže. Ta je přizpůsobena velikosti vozu, který vjede na její plošinu a spolu s ním se pomocí hydrauliky začlení pod zem do terénu. Možnosti však využívají zejména ti movitější, kteří takto parkují své luxusní vozy.

publikováno: 30. 7. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.