Podzimní květiny do truhlíku: nápady na podzimní okrasné truhlíky


podzimní okrasné truhlíky

I na podzim mohou truhlíky na římsách nebo zahradách hrát všemi barvami a rozveselit tak mnohdy pochmurné podzimní dny. Přinášíme vám několik tipů na to, jak si sami můžete vyrobit podzimní okrasné truhlíky a poradíme, jaké podzimní květiny se do truhlíku nejvíce hodí.

Podzimní květiny do truhlíku – pamatujte na shodu vegetačních požadavků

Podzimní okrasné truhlíky nejsou na přípravu nikterak náročné a určitě vám vykouzlí příjemnou atmosféru a úsměv na tváři. Podzimní květiny do truhlíku mohou být mnoha druhů a barev. Myslet musíte především na to, abyste do podzimního okrasného truhlíku vysadili druhy květin podle shodných vegetačních požadavků. Výborně se bude dařit například vřesu a vřesovci společně s ostřicí nebo kostřavou.


Jaké barvy a druhy květin zkombinujete záleží čistě na vás. Ve fantazii se meze nekladou. Můžete do okrasných truhlíků vysázet květiny s ozdobnými plody a květy nebo rostliny s ozdobnými listy.

Podzimní květiny do truhlíku s ozdobnými plody a květy

 • Dabécie alias irský vřes má bílé, růžové až purpurové květy dosahující délky 11-15 mm
 • Vřesy a vřesovec kvetou hlavně v bílé, růžové nebo červené barvě, které vydrží poměrně dlouhou dobu syté a pěkné.
 • Hvězdnice kvetou do nádherných fialových, růžových nebo bílých barev.
 • Chryzantéma neboli listopadka či Kateřinka mají mnoho barev, od bílé přes žlutou, oranžovou až po fialovou a cihlovou.
 • Libavka má nádherné červené, růžové i bílé plody, dokonce i její listy chytají na podzim bronzovou barvu.
 • Paprika roční má plody dorůstající až 3 cm, které se při dozrání mění ze zelené barvy přes žlutou a oranžovou až k rudě červené.

Vřes vypadá krásně i samostatně.

Podzimní květiny do truhlíku s ozdobnými listy

 • Břečťan popínavý má listy různých tvarů, barev i velikostí. Jedná se o převislou rostlinu, která dodá truhlíku větší objem a rozměr.
 • Hebe má atraktivně zbarvené listy a dokáže snést teplotu až – 15 °C. Musíte si však z mnoha druhů vybrat právě ty mrazuvzdorné.
 • Krásnohlávek Brownův neboli drátovec vás učaruje svými elegantními a stříbřitými listy.
 • Kapusty nebo zelí jsou k dostání také jako okrasné rostliny, kterým mrazíky nevadí a které se začnou vybarvovat při teplotách nižších jak 10 °C.
 • Dlužichy mají snad nejširší škálu barev listů od citronové, karamelové přes bronzovou, purpurovou až po červenorůžovou a fialovou.
 • Kostřava a ostřice jsou vytrvalé byliny v podobě trávy. Slouží jako perfektní doladění truhlíku.

Tip na nádherný podzimní okrasný truhlík

Nádherně bude v okrasném podzimním truhlíku vypadat kombinace několika druhů břečťanu popínavého se zelím, kostřavou či ostřicí. Přidat můžete ještě vřes v růžové barvě a jako zlatá tečkou na závěr k dokonalému doladění podzimního truhlíku může být menší tykev nebo dýně. Takto vyrobený okrasný truhlík můžete dát na venkovní parapet, ale i na zem před dům, verandu či zahradu.

Okrasný truhlík s břečťanem, vřesem a tykví.

Nemusíte se omezovat pouze na okrasné truhlíky na zem či parapet, ale použít můžete i závěsné balkonové truhlíky, díky nimž si nádherně ozdobíte celý dům.

publikováno: 27. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.