Podzimní úklid domácnosti: zaměřte se na mytí oken a čištění koberců


uklid domácnosti

Pravidelný úklid domácnosti je základem čistého a zdravého bydlení. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří dělají velký úklid párkrát do roka, teď je právě vhodný čas na podzimní úklid domácnosti. K úklidu domácnosti není zapotřebí drahých domácích čističů a přístrojů, ale hravě si vystačíte s tím, co máte doma k dispozici. Zaměřit byste se měli nyní především na mytí oken a čištění koberců.


Velký podzimní úklid domácnosti zahrnuje nejen vytírání podlahy, utírání prachu, vyhazování starých nepotřebných věcí apod., ale především důkladné mytí oken, čištění koberců a domácích spotřebičů. Jelikož téměř všichni neradi uklízíme, snažte si úklid domácnosti co nejvíce zpříjemnit. Pusťte si k tomu třeba oblíbenou písničku nebo film a hurá na to!

Babské rady na mytí oken

Babských rad na mytí oken je mnoho. Mezi ty nejúčinnější patří především mytí oken octovou vodou, díky níž okna odmastíme a dodáme jim lesk. Práce vám sice příliš vonět nebude, ale dosáhnete tím skvělého efektu. Vyzkoušet můžete i příjemnější variantu, a to teplou vodu smíchanou s pudingovým práškem. Jestli se chcete držet spíše klasiky, použijte na mytí oken klasický saponát na nádobí. Jako dobrého pomocníka si s sebou pro mytí oken vezměte gumovou stěrku, díky níž špínu z rozmočených oken jednoduše několika málo tahy setřete.


Vyleštit okna starými novinami spadá také do kategorie babských rad při mytí oken. Nepoužívejte však lesklé letáky nebo časopisy, ale klasické noviny. Na okna nastříkáme leštící přípravek a novinami vyleštíme. Babičky opět radí, abychom při mytí a leštění oken dali do rozprašovače s vodou ocet, který okna perfektně vyleští.

Při mytí oken využijte umělé stěrky, které práci ulehčí.

Podívejte se i na další babské rady jak zatočit se skvrnami.

Čištění koberců levně a kvalitně

Čištění koberců patří asi k nejnáročnějším a nejvíce neoblíbeným úkolem v rámci podzimního domácího úklidu. Jestli chceme ušetřit, pět nám pomohou rady od našich milovaných babiček. Při čištění koberců si dávejte pozor na chemické přípravky a nadměrné množství vody, čímž byste si mohli kobercová vlákna lehce poškodit a koberec místo čištění zničit. Zkuste babské rady na čištění koberců, které jsou levné a nenáročné.

Čištění koberců: využijte kysané zelí

Obyčejné kysané zelí je výborným tipem ze šuplíku našich babiček při čištění koberců. Slejeme přebytečnou vodu z kysaného zelí a rozprostřeme je na koberec. Zelí na sebe začne chytat špínu z koberce a téměř veškerou práci udělá za vás. Zelí poté sesbírejte a koberec vyluxujte. Jednu nevýhodu takové čištění má, a to odér ze zelí. Proto můžete po tomto čištění koberec ještě vyčistěte suchým čisticím prostředkem.


Tip! Jestli využijete pro čištění koberce suchou metodu, tedy prášek, začněte s koberci při podzimním úklidu domácnosti hned za začátku. Při vysávání se prášek rozptýlí po nábytku a oknech a pokud si necháte čištění koberce až na konec, veškerá dřívější práce vám přijde vniveč.

Čištění koberců: zkuste prášek do pečiva

Že by prášek do pečiva pomohl na čištění koberců? Ano, opravdu! Kupte si několik pytlíčků prášků do pečiva a rozsypte jej rovnoměrně po celém koberci. Prášek na pečivo nechte na koberci působit alespoň několik hodin (nejlépe přes celou noc). Poté prášek důkladně z koberce vyluxujte a máte hotovo. Opět ale nezapomeňte čistit koberec tímto způsobem při podzimním úklidu domácnosti jako první.

Úklid domácnosti vyžaduje i čištění domácích spotřebičů

Při domácím úklidu je potřeba řádně vyčistit a dezinfikovat i sporák, konvici na čaj, lednici, myčku, troubu nebo mikrovlnku. Nezapomínejte při úklidu domácnosti také na pračku na prádlo, sušičku apod. Vždy dbejte na to, abyste čistícími prostředky nenadělali na materiálu spíše větší škody než užitku. Využívejte spíše jemné utěrky a snažte se obejít bez agresivních chemických prostředků. Vzpomeňte na babské rady a využijte například vodu s octem, jedlou sodu nebo noviny.

Podělte se s námi v komentáři o rady a tipy, jak k domácímu úklidu přistupujete vy sami.

 

publikováno: 20. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.