Podzimní vertikutace trávníku je důležitá


Podzimní vertikutace trávníku je důležitá

Podzim je příhodným obdobím pro provádění vertikutace trávníku. Provzdušnění vrchní vrstvy je jedním ze základů přípravy trávníku na zimu, během které je podroben mnoha zátěžovým zkouškám. Nesvědčí mu totiž ani sníh, ani mrazy a další nepříznivé okolní vlivy, které jsou pro toto období charakteristické. Co tedy vertikutace trávníku obnáší a jak ji lze provádět?

Vertikutace trávníku dokáže o jeho stavu mnohé prozradit, čímž může trávník jako takový zachránit. Odhalené problémy tak mohou být včas řešeny, aby byl na jaře trávník opět plný síly. I proto je podzimní vertikutace trávníku odborníky doporučována v tak velké míře.

Co je vertikutace trávníku?

Vertikutace trávníku je označením pro činnost, která pomáhá odstraňovat z povrchu trávníku tzv. travní plsť, čímž dojde k jeho provzdušnění. Ta je utvářena víceméně během celého roku, a to odumřelými částmi rostlin, zbytky pokosené trávy, napadaným listím, plevelem, mechem a další vegetací. Tato směs pak utváří na povrchu trávníku další vrstvu, která je pro trávník doslova pohromou. Brání totiž půdě v příjímání živin a vody, což jsou nezbytnosti, jimiž je podmíněn celý proces růstu trávy, která tak zakořeňuje mělce a ztrácí svou kvalitu. Vertikutace trávníku je schopna nechtěnou plsť prorazit, a tím zajistit trávníku potřebnou péči.

Podzimní zakládání trávníku

Pro účely provádění vertikutace trávníku slouží vertikutátory

Vertikutátor je zařízením, které na první pohled vypadá jak běžná zahradní sekačka. Oproti ní má však systém nožů instalován tak, aby se jednotlivé nože mohly v rámci vertikutace trávníku zařezávat do půdy. Z tohoto principu vychází i označení této činnosti, slovo vertikutace je odvozením anglického „vertical cut“, tedy „vertikální řez“. Vertikutátory se vyrábějí s pohonem i bez něj, k dostání jsou i speciálně upravené hrábě, s jejichž pomocí je také možné vertikutaci provádět.

Po dokončení vertikutace trávníku mohou být mnozí uživatelé zděšeni, protože trávník vypadá jako rozrytý a nadobro zničený. To je ale známkou toho, že vertikutace trávníku byla provedena správně, tedy důkladně. Odhalená holá místa se znovu dosejí (na podzim před příchodem prvních mrazíků, na jaře po dlouhodobějším teplém počasí) a celkové stopy po provedené vertikutaci mohou začít mizet již za týden (přičemž nové travní semeno začne růst po cca 14 dnech), pokud je o trávník pravidelně postaráno. V opačném případě se trávník obnoví v delším časovém horizontu. Tak jako tak je vertikutace trávníku osvědčenou metodou, jak provést opravdu kvalitní pročištění trávníku, na které je třeba každoročně pamatovat.

Jednoduchý elektrický vertikutátor je možné pořídit již od zhruba 1700 Kč.

Vertikutace trávníku je odborníky považována za nezbytnou péči o trávník po sezoně i před ní. Její provádění je tedy doporučováno ve dvou ročních intervalech – na jaře a na podzim. Pokud na to budete pamatovat, budete se zanedlouho moci pyšnit výstavním trávníkem, který nebudou sužovat klasické problémy s vysycháním či výskytem plísní a hniloby.

 

Zajímavé tipy:

  • před vertikutací je vhodné posekat trávník na výšku 3 až 4 cm
  • na menší plochy postačí speciálně hrábě, případně elektrický vertikutátor
  • větší plochy obstará benzinový vertikutátor
  • vertikutátor je možné si zapůjčit

 

publikováno: 12. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.