Podzimní zátiší oživí okrasné dýně


okrasné dýně4

Na českých zahradách a záhoncích se už delší dobu s oblibou pěstují okrasné dýně. Tyto plody nejsou vhodné ke konzumaci, pěstují se pro poutavý netradiční vzhled. Využívají se k dekoracím v interiétech i exteriérech bytů a rodinných domů. Pěstování ani sklizeň okrasných dýní není složitá, úroda navíc bývá velmi bohatá. I když v tomto období probíhá sklizeň okrasných dýní, pojďme si připomenout o to, jak je sázet a pečovat o ně.

DÁLE NA TÉMA: ODRŮDY OKRASNÝCH DÝNÍ

Okrasné dýně se vysazují od května

Semínka dýni můžeme sázet od poloviny května. Je nutné, aby se při výsadbě dodržovaly větší rozestupy (kolem půl metru), protože rostlina má stejně jako okurka dlouhé výhony, které se plazí po zemi. Proto je možné pomoct rostlině oporou, případně ji vysadit kolem plotu a nechat jej popínat.

Dýním svědčí výživná půda, nesmí být však příliš přehnojená. Někteří domácí pěstitelé sázejí dýně dokonce i na kompost nebo v jeho těsné blízkosti. Stejně tak ji lze pěstovat i na balkóně. Rostlinám svědčí slunce nebo polostín.


Sklizeň okrasných dýní

Dýně je nutné sklízet úplně zralé, nedozrálé plody by totiž mohly začít hnít nebo plesnivět. Plody začínají zrát v září, ale velmi záleží na počasí. Když se už zdá, že je dýně dostatečně vybarvená, je dobré ostříhat listy, které ji stíní před sluncem, aby již před utržením začala schnout. Zralé dýně se poznají podle tvrdé slupky a popraskaného stonku. Při odtržení dýně je potřeba ponechat delší stonek, protože plod tak déle vydrží.


Po sklizni se musí plody nechat alespoň týden sušit na slunci, neměly by však navlhnout. Okrasné dýně déle vydrží, když jsou v teplotě nižší než 18°C, hodí se tedy například na chodby domů. Lze je i přestříknout bezbarvým lakem. Okrasné dýně se často dávají na ozdobu do košíků s ovocem nebo jsou součástí různých podzimních zátiší. Rozličnými tvary a barvami jsou velmi zajímavé na pohled.

Ozdobné jsou i dušičkové dýně

Kromě malých okrasných dýní jsou dekorativní dušičkové (Halloween) dýně. Jde o sytě oranžové velké dýně, které jsou využívány zejména v USA. Dají se na rozdíl od okrasných dýní dobře vydlabávat, nelze je však uskladnit, protože jsou vodnaté. Američané do nich rádi vyřezávají typické strašidelné obličeje a vkládají svíčku. Vyřezávání dýní je oblíbenou činností i u nás.

Inspirujte se: okrasné dýně jako ozdoba a nápadité oživení zahrady

Okrasné dýně lze nejen pěstovat na vlastním záhonu, zahradě nebo balkoně. Často se objevují v sortimentu květinářství nebo prodejen ovoce a zeleniny. 

publikováno: 3. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.