Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet


Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet

Na pojištění domácnosti spousta majitelů a obyvatel bytu nebo domu zapomíná nebo ho zcela ignorují. Považují ho totiž za zbytečné vyhazování peněz, které se jim nevyplatí. Opak je ale pravdou. Vynalézavost zlodějů nezná v dnešní době mezí, a tak se bohužel s úspěchem a poměrně snadno mohou vloupat i do na první pohled dobře zabezpečeného obydlí.

Nejen zloděj však může způsobit škodu na majetku. O tu se mohou postarat i různé katastrofy, typickým příkladem je požár či povodně, velké trable způsobí i prasklé vodovodní potrubí. Pojištění domácnosti lze sjednávat dle různorodých parametrů, nabídka jednotlivých institucí je natolik pestrá, že si každý může pojistku uzpůsobit všem svým potřebám a návykům.

Pojištění domácnosti sníží finanční náklady vzniklé škodami v obydlí

Mnoho lidí si pojištění domácnosti plete s pojištěním nemovitosti. Základním rozdílem je ale skutečnost, že prvně jmenovaná pojistka je zaměřena na vnitřní vybavení, tedy nábytek, elektroniku a další věci, které jsou k bydlení využívány, mimo tento základ i peníze, šperky a jiné cenné věci. Základní pojištění domácnosti se uzavírá na vybavení jako na celek, pokud chcete sjednat pojistku, která zahrne i věci vysoké hodnoty, pak se volí nadstandardní pojištění či jiné doplňkové. Často je ale v takových případech potřeba opatřit si znalecký odhad cen.

Pojistná částka a výše pojistného - od čeho se odvíjí?

Nejdůležitějšími parametry pojištění domácnosti jsou pojistná částka a související výše pojistného. Pojistná částka se stanovuje dle hodnoty majetku, pokud si s odhadem nevíte rady, mají většinou pojišťovny k dispozici speciální formuláře, které vás k vhodnému nacenění navedou. Doporučuje se též udělat fotodokumentaci daného vybavení. Pojistnou částku lze stanovit několika způsoby:

  • výše nastíněným odhadem ze součtu cen jednotlivých položek
  • výše nastíněným vyplněním dotazníku
  • na základě velikosti plochy bytu, která se vynásobí koeficientem úrovně vybavení

Co se týče výše pojistného, každá instituce má jiné postupy, jak ji stanovit. Obvykle se však shodují v aspektech, které konečný výpočet ovlivní. Řadí se sem zejména:

  • úroveň vybavení
  • pojistná částka
  • lokalita
  • velikost obytné plochy
  • spoluúčast
  • typ a povaha zabezpečení domácnosti

Pojištění domácnosti je doporučením, které v případě potřeby pomůže lépe se finančně vypořádat s následky vzniklými protiprávním jednáním i shodou nešťastných náhod. Chcete-li mít jistotu, že i v případě komplikací budete moci i nadále bydlet tak, jak jste zvyklí, pak je pojištění domácnosti opravdu nezbytné a je jednoznačným přínosem.

 

publikováno: 12. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.