Pokud měděné okapy odolají zlodějům, vydrží dlouhá desetiletí


18866444_2f47b25709_flickr

Okapy jsou na stavbách jen nepatrným detailem, o to je však jejich úloha důležitější. Neobjede se bez nich žádná střecha, a pokud nefungují tak, jak mají, pocítíme to brzy  - do budovy totiž začne zatékat. Jak už to tak bývá, nejlepší varianta je také tou nejdražší – konkrétně se jedná o měděné okapy, které mají nejlepší životnost.


 

Měď je v klempířství velmi oceňovaný materiál. Jeho odolnost je pověstná, a tak na střeše vydrží i sto let. Měděné okapy tvoří i zajímavý estetický prvek, který se ale ne každému líbí. Na druhou stranu velké zalíbení v něm mají zloději, pro něž je měď výnosným artiklem.

Jak vybrat vhodný okap

Jak bylo naznačeno v úvodu, špatný okap dokáže způsobit pěkné nepříjemnosti. Jeho údržba je tedy samozřejmostí, avšak každý materiál vyžaduje jinou míru pozornosti v průběhu roku. Právě měděné okapy se vyznačují minimální potřebou údržby. Obecně pak platí, že okapový systém musí být vyřešen do každého detailu tak, aby všechny díly perfektně zapadly. Je také vhodné vyhnout se specifickým dílů, jež by bylo v budoucnu při případné opravě těžké sehnat. 
Kromě měděných okapů patří mezi nejpoužívanější druhy okapy plastové, nerezové, z pozinkovaného nebo titanzinkového plechu.

Proč vybrat měděné okapy

  • životnost: v tomto parametru jsou měděné okapy bezkonkurenční. Nevyžadují ani nákladní opravy. Jejich životnost však končí v okamžiku, kdy si jich všimne nenechavý zlodějíček, s čímž má zkušenost mnoho těch, kdo se pro měď rozhodli. 
  • údržba: ta je totiž minimální. Bezúdržbové okapy nevyžadují další dadatečné nátěry, a to ani v průběhu let. Sami si totiž vytváří ochrannou vrstvu. Na vlivy okolí však nereagují jen tímto způsobem, postupně se totiž mění i jejich barva.
  • vzhled: měděné okapy jsou oblíbené i pro svůj atraktivní vzhled. V průběhu let se původní barva mění na hnědou, později až modrozelenou patinu.
  • odolnost: vydrží rozmary počasí stejně jako ataky mechů a lišejníků. Přímo je totiž odpuzují.

3611488675_a4fb7cc33f_flickr 

Pozor na zloděje

Cena měděných okapů je až třikrát vyšší, než například u pozinkovaných. Ty je však potřeba v průběhu let udržovat a v celkovém souhrnu pak například po deseti letech dosáhnou stejné ceny, jako měděné. I s montáží vyjdou přibližně na 500 korun za metr. A právě to je kámen úrazu – materiál má vysokou hodnotu i ve sběrných surovinách, kde každoročně skončí mnoho draze zaplacených okapů. 
Pozor je také potřeba dávat na vodu, která z okapů vytéká. Rozhodně se nehodí pro zalévání, jelikož je měď toxická.

Měděné okapové systémy se používaly už v dávných dobách, a proto můžete důvěřovat jejich kvalitě. Samoobnovitelná patina z nich dělá pěkný doplněk střech, stejně jako kvalitní zabezpečení proti zatékání.

publikováno: 1. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.