Popínavé rostliny na fasádě nejsou jen estetickým přínosem


Fotolia_27758267_XS

Zelené plochy je možné vytvářet a udržovat nejen v prostorách zahrady, ale také na domě. Mezi nejznámější popínavé rostliny, které se k tomuto účelu využívají, se řadí břečtan. Takové pokrytí fasády, ať už celoplošné, nebo místní, je nejen estetickým vylepšením, ale také ochranou stavby před nežádoucími vlivy. Jednotlivé druhy se liší nejen svým vzhledem, ale také metodou popínání.

Zelená fasáda, jak se také zdi domu pokryté popínavou rostlinou říká, je nejvíce oblíbená v Anglii, i v tuzemsku však mnozí majitelé staveb našli v této neobvyklé technice úpravy povrchu vnějších stěn domu zalíbení. Tímto způsobem lze zdobit nejen domy, ale také pergoly, altánky, terasy a vůbec všechny možné stavební konstrukce.

Popínavé rostliny na domě = druhá funkční fasáda

Není důležité, zda konkrétní druh popínavé rostliny potřebuje dodatečnou, například kovovou či dřevěnou, konstrukci jako oporu. V obou případech utváří na domě další ochrannou vrstvu, která mezi klasickou fasádou a samotným porostem navíc vytváří vzduchovou mezeru, která v zimě působí i jako tepelná izolace (pokud zvolíte neopadavou rostlinu). Dále se porost stará o to, že nedochází k přílišnému výkyvu teplot na zdech domu, což se příznivě projeví především v létě, kdy tak intenzivní sluneční paprsky nemohou nadměrně zahřívat zdi domu, a tedy způsobovat nechtěné přehřátí interiéru. 3663974886_5a529be03eI když se lze často setkat s názorem, že popínavé rostliny drží na stěnách domu vlhkost, jedná se o omyl. Naopak se zeleň stará o to, aby se déšť vůbec k fasádě nedostal, protože kapky stékají po listech. Netřeba také zapomínat na úpravu klimatu v okolí domu. Pokud máte v jeho blízkosti zřízenou terasu, postarají se v létě popínavé rostliny o příjemnější posezení, protože do vzduchu uvolňují vlhkost.

Jak se popínavé rostliny na zdi udrží?

Na řádcích výše bylo vzpomenuto, že určité druhy popínavých rostlin vyžadují ke správnému růstu dodatečnou konstrukci. Z tohoto hlediska je možné popínavé rostliny rozdělit na:

  • samopnoucí – potřebují pouze dostatečně hrubý povrch, na kterém se mohou udržet svými kořínky nebo terčíky
  • vzpěrné – je nutné je provléknout konstrukcí se svislými prvky
  • úponkaté – potřebují konstrukci, na které budou moci obtáčet své úponky – mříže, pletiva apod.

5073231996_cac33c3405

Pro správný růst je také důležitá orientace fasády na světové strany. V následující tabulce proto najdete doporučení, kam se jaké rostlina hodí.

Orientace fasády

Popínavá rostlina

  • Sever

- Břečťan

  • Jih

- Zimokeř

- Plamének

- Jasmín

- Přísavník

- Vistárie

  • Západ

- Podražec

- Zimokeř

- Vistárie

- Ostružník

  • Východ

- Podražec

- Plamének

- Zimolez

- Vistárie

Popínavé rostliny jsou tedy příjemným zpestřením každé budovy a navíc pomohou stavbu uchránit před vlivy plynoucími z počasí, které často velice výrazně ukrajují z životnosti fasády. Pokud vás možnost opatřit svůj dům těmito rostlinami zaujala, pak věřte, že řešení je bezúdržbové a nevyžaduje žádné další provozní náklady.

 

publikováno: 21. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.