Poplatek za komunální odpad je povinností pro všechny
Ačkoliv se problematika odpadů řeší od počátku vzájemného soužití početnějších skupin lidí, nikdy nebylo jeho množství takové, jak je v současnosti. Rostoucí počet obyvatelstva a tím pádem také méně prostoru pro život s sebou tak nese otázku nakládání s nadprodukcí odpadu. Ten se navíc koncentruje hlavně v hustě osídlených místech. Se starostí o jeho sběr a následné nakládání s ním tak souvisí nezbytný poplatek za komunální odpad.
Poplatek za komunální odpad je zakotven v zákoně o místních poplatcích a v zákoně o nakládání s odpady. Jejich likvidace spadá do kompetence místního úřadu, kterému se hradí poplatek za likvidaci komunálního odpadu.
Co patří do komunálního odpadu
Odpadem je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit.
Do popelnic nelze vhazovat vše – ať už v rámci bezpečnosti pracovníků, kteří se o odvoz a likvidaci starají, tak kvůli životnímu prostředí. Komunální odpad zahrnuje veškerý odpad vznikající při činnosti domácností. Problém nastává v okamžiku, kdy vznikne spor o to, co všechno do něj zařadit a co už do kontejneru nepatří. Na problematiku komunálního odpadu pohlíží i evropské právo, a co je poměrně zajíímavé: tento pohled je odlišný od českého pojetí.
V širším pohledu do komunálního odpadu patří:
- tuhý komunální odpad (to, co si za běžných podmínek drží svůj tvar a objem)
- domovní odpad (odpad z domácností a z činností spojených s úklidem obytných objektů)
- živnostenský odpad ( odpad podobný domovnímu odpadu, vznikající při nevýrobní činnosti právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání )
- využitelní složky (druhy odpadů získané odděleným sběrem a které lze po úpravě nebo přímo využít většinou jako druhotnou surovinu )
Problematika odpadů a nakládání s nimi spadá pod Ministerstvo životního prostředí. Jednotlivé pojmy a definice pak upřesňuje zákon o odpadech.
Pojem komuniální odpad teprve čeká na svou jasnou specifikaci a konkretizaci. Současná definice není dostačující. V nové podobě v ní bude jasně vymezen původ komunálního odpadu, protože současná formulace není zcela přesná:
„Veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob uvedený jako komunální odpad v Katalogu odpadů a rovněž odpad podobný komunálnímu odpadu uvedený jako komunální odpad v Katalogu odpadů pocházející z činnosti právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání, pokud jsou tyto osoby zapojeny do systému obce k nakládání s komunálním odpadem dle tohoto zákona."
Poplatek za komunální odpad pro domácnost
Poplatek za komunální odpad se vztahuje na každého člena domácnosti. Jeho výši si ale upravuje město či vesnice samostatně. O tom, kde budete platit, rozhoduje místo trvalého pobytu.
Poplatek se stanovuje podle zákona o místních poplatcích (565/1990 ), podle nějž má každá obec možnost upravit jeho výši dle vlastní úvahy a je tak uvedena v místní vyhlášce.
Výše „poplatku za popelnici" je složena ze dvou položek: fixní částka 250Kč na osobu, druhá se pak počítá dle skkutečných nákladů obce v předchozím roce na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu. Dohromady se může jednat maximálně o 1000 Kč (tj. 250Kč + 750Kč).
Poplatek za komunální odpad pro živnostníky
Původcem odpadů je i živnostník, protože také při jeho činnosti vznikají odpady. Podle zákona má povinnost vznikající odpady zařazovat podle druhů, které jsou upřesněny vyhláškou a naleznete je v Katalogu odpadů. Speciální požadavky má živnostník možnost řešit s místně příslušným úřadem. Je povinnen vést průběžnou evidenci o odpadech a nakládání s nimi. Je nutné evidovat každou provozovnu a každý druh odpadu samostatně.
Důležité, a to nejen v případě živnostníků, je také zabezpečení odpadu před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem.
Poplatek za komunální odpad Brno
Poplatkovou povinnost na území města Brna mají všichni, kdo jsou majitely nemovitostí nebo zde pobývají. Týká se to i studentů nebo cizinců, ani jedna z kategorií totiž není osvobozena od hrazení poplatku (ohlašovací povinnost vzniká po třech měsících pobytu). Netýká se pouze vlastníků staveb určených k individuální rekreaci současně majících trvalý pobyt v Brně. Neplatí ani „obyvatelé" úředních adres (Husova 3, Husova 5...). Poplatek se nemusí platit ani za třetí a další dítě v rodině.
Poplatek za komunální odpad Brno - důležitá fakta
- povinnost platit poplatek má každá osoba
- kdo se přistěhuje do města v průběhu roku má povinnost hradit poměrnou část z poplatku (stejně to platí i v případě odstěhování)
- poplatek se vztahuje na každou osobu již od narození
- výši poměrné částky si počítá každý sám, případně se informuje u správce poplatku
- v případě vlastnění více nemovitostí (dům, byt, chata...) se poplatek vztahuje jen na jednu nemovitost
Každý se podílí na tvorbě komunálního odpadu, o jehož likvidaci se starají místně příslušné úřady. Těm se proto musí hradit stanovená částka. Není se co divit, že je rok od roku vyšší, protože i množství vyprodukovaného odpadu roste. Poplatek za komunální odpad je proto využíván k jeho svozu a následné (co nejekologičtější) likvidaci.
Změnit pořadí komentářů
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
- Žádné drama na trhu nemovitostí se zatím nekoná. Jaký je aktuální vývoj za času pandemie?
- Hypotéky stále zlevňují, ceny nemovitostí však zůstávají na vrcholu
- Nižší účty za energie přijdou vhod
- Ceny nemovitostí stále rostou. Víme o kolik a proč

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...