Postavte si krásnou dřevěnou venkovní terasu vlastními silami. Máme pro vás návod


stavba dřevěné terasy

V horkých letních dnech není nic lepšího než se pohodlně usadit do křesla na dřevěné venkovní terase, otevřít si oblíbenou knihu a relaxovat. Střecha terasy vás ochrání před ostrými slunečními paprsky a přitom si můžete užívat pobyt na čerstvém vzduchu. Že vlastní terasu ještě nemáte? To vůbec nevadí. V následujících řádcích vám přiblížíme, jak se do její stavby pustit na vlastní pěst. Úkol to sice nebude jednoduchý, ale zkušenější kutilové si s ním bezpochyby budou vědět rady.

Dřevěná terasa vyžaduje správnou výbavu

Předtím, než se pustíte do práce, si nezapomeňte připravit potřebné nářadí. Vzhledem k tomu, že vás čeká manipulace se dřevem, neměla by vám ve výbavě chybět bruska, vrtačka, pila (využijete obyčejnou i kotoučovou) či aku šroubovák. Přítelem každého domácího kutila je pochopitelně svinovací metr, který jistě někde doma najdete. Dále využijete také:

  • vodováhu
  • kladiva
  • lopaty
  • rýče
  • kolečka či pryžovou palici

Stavba dřevěné terasy není jednoduchá, ale výsledku nebudete litovat

Jako první přichází na řadu příprava místa, kde se bude vaše vysněná oáza odpočinku nacházet. S ohledem na zamýšlenou délku a šířku vaší venkovní terasy vyhlubte přibližně padesáticentimetrovou jámu. Podklad pro dřevěnou terasu musí být připravený co nejpečlivěji, což spočívá především v adekvátním odvodnění jámy. Vody se můžete zbavit několika různými způsoby v závislosti na výšce hladiny – pokud sahá po dno jámy, zpravidla se používá povrchové odvodnění. Hloubkové odvodnění se používá v případech, kdy je dno jámy ve větší hloubce pod hladinou podzemní vody.

Stavba dřevěné terasy: jáma vyhloubena, na řadě je štěrk

Po kompletním obvodu vykopané jámy naskládejte obrubníky. Ty se ukládají do betonového lože, kde zatvrdnou. Nyní, když máte jámu správně obloženou, můžete do ní začít sypat podkladovou vrstvu štěrku. Spodní vrstva se obvykle vyplňuje hrubou frakcí štěrku, zatímco v případě svrchní vrstvy si vystačíte se štěrkem jemným. K čemu je vlastně takový štěrk dobrý? Stará se o potřebnou propustnost a odvod vody. Bez štěrkové výplně by dřevěná podlahová prkna navlhala a plesnivěla.

Práce se štěrkem však ještě nekončí. Nyní jej musíte pořádně udusat, čímž zabráníte vzniku nežádoucích nerovností. Pro co nejefektivnější propustnost vody vám doporučujeme, abyste udusání štěrku nepodceňovali a zarovnali jej co nejpečlivěji.

Na řadě je pokládaní podkladových hranolů a terasových desek

Nyní přichází čas na práci se dřevem, tedy budování samotné dřevěné venkovní terasy. Na udusaný jemný štěrk můžete začít umisťovat podkladové hranoly, které slouží jako základ, k němuž se následně připevňují terasová prkna. Mějte na paměti, že šířka mezery mezi jednotlivými podkladovými hranoly by se měla pohybovat v rozmezí 35 - 40 centimetrů.

Podkladové hranoly jsou na svém místě a vaše dřevěná terasa začíná pomalu a jistě získávat konkrétní obrysy. Zbývá už jen položení terasových desek, které si musíte nejdříve změřit a nařezat. Desky umísťujte kolmo na podkladové hranoly a ke každému je upevněte dvěma nerezovými vruty.

Stavba venkovní dřevěné terasy

O dřevěnou terasu se musíte pravidelně starat. Pomohou ochranné nátěry

Pokud chcete, aby vám venkovní terasa sloužila po mnoho let, raději investujte do kvalitního dřeva a zároveň nepodceňujte jeho pravidelnou údržbu. K péči o namáhané exteriérové dřevo můžete použít různé druhy laků, které jsou pro nové i renovační nátěry jako stvořené. Laky vytváří ochranou a otěruvzdornou vrstvu, která chrání dřevo před povětrnostními vlivy. Uplatníte je také na nátěrech dřevotřísky či korku. Před samotným nátěrem však nezapomeňte ošetřit dřevo terasy proti dřevokaznému hmyzu, houbám či plísním. K tomu dobře poslouží fungicidní impregnační základ. K dostání jsou také speciální terasové oleje. Ty jsou velmi účinné nejen na tuzemské dřeviny, ale také na ty tropické.

Nátěr dřevěné terasy: dřevo potřebuje ochranu proti vodě

Pokud venkovní dřevěnou terasu neudržujete pravidelně a chcete zjistit, zda v danou chvíli nepotřebuje ochranný nátěr, vylijte na ni sklenici vody. Pokud se na podlaze vytvoří louže, ochrana je stále účinná. Jestliže se však kapalina vsákne do dřeva, měli byste jej co nejdříve ošetřit!

publikováno: 12. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.