G+

 

 

Postmoderní architektura znamená funkční a praktické stavby


Postmoderní architektura a její hlavní rysy, to je tématem dnešního článku na Chytrém Bydlení. jaké

Také konec dvacátého století, doba nedávno minulá, zanechala stopy v architektuře. Stavby vybudované v této době jsou nejvíce charakteristické svým výrazným odklonem od poválečného průmyslového a maximálně funkcionalistického stylu. Právě proto, že se snaží o jakýsi alternativní přístup a odmítnutí jednotné koncepce, bývá přirovnáván k secesi.Postmoderní architektura se začala objevovat v období po druhé světové válce, a to především ve Spojených státech. Je to doba obrovských prosklených kanceláří, jisté míry uniformity, ale hlavně odklon od abstraktních motivů ke konkrétním a praktickým.

Postmoderní architektura ve světě

První představitelé postmoderny (Stern, Jencks, Moore) se vyznačovali svou snahou o začlenění nových staveb do kontextu daného regionu. Zohledňovali historii, tradice a celkovou charakteristiku místa. Přesto působí neosobně, a podobné budovy lze najít po celém světě. Významnou úlohu hraje symetrie, sloupy, oblouková okna a dekorace.

Postmoderna v České republice

Mezi prvními rysy českých architektů vyznávajících postmodernu, byla nechuť k historii. Čelní představitel Jan Kotěra kladl důraz na konstrukci a účelnost, byl mu vyčítán přílišný materialismus a nepřítomnost dalších rozměrů stavby. Mladí architekti naopak začali využívat fantastické prvky. Brzy však nastoupil funkcionalismus a postmoderna ve své čisté podobě tak byla na okraji zájmu.

Zajímavé postmoderní stavby ve světě

Vanna Venturi House

Základní dílo postmoderní architektury od Roberta Venturi. Snaha o jednoduchou stavbu jako z myšlenek dítěte.

cid_vanna_venturi_002                                                                                         Zdroj: greatbuildings.com 

Budova AT&T v New Yorku

Autorem je John Henri Burgree. Věžový dům nebo chcete-li mrakodrap, první svého druhu. Ve své době vzbudil obrovský rozruch. Dodržuje přísnou symetrii, a přesto, že se jedná o postmodernu, dokonale zapadá do okolí. Vstup má podobu benátského okna, ve vstupní hale se nachází velká pozlacená socha nahého muže a interiér je obložen růžovou žulou. Navíc dokázal zakomponovat mnohé romantické prvky.

Zajímavé postmoderní stavby v České republice

Obchodní dům Ještěd

V České republice se proslavila stavba v Liberci. Kontroverzní komplex byl zrealizován v letech 1970 – 1979. Přes mnohé protesty byla v roce 2009 zbourána a na jejím místě vyrostlo obchodní centrum současných parametrů.

OD_Ještěd Zdroj: http://cs.wikipedia.org/; autor: Rawak

Obchodní dům Máj

Stavba v Praze je typickým příkladem strohosti postmoderní architektury v našich končinách. Sedmipatrová budova má zdůrazněnou šířku hladkou fasádou. V ní je také zabudován výtah, což bylo na tehdejší dobu nezvyklým krokem.

Hudební pavilon a Antonínův pramen v Mariánských lázních

Obě stavby pochází z počátku 90. let. Patří mezi nejvýraznější architektonické prvky v západočeském městě.


Divadlo Husa na provázku

Postmoderní architekturu v moravských končinách reprezentuje brněnské divadlo, které ale zároveň patří mezi to nejlepší, co u nás vzniklo. Jednoduše zapadá d okolní historické zástavby, přitom je členité a rozvíjí koncept stavby. Prolíná se interiér s exteriérem a srdce milovníků architektury musí jednoduše plesat.

publikováno: 20. 5. 2013
přečteno: 1089×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...