Postmoderní architektura znamená funkční a praktické stavby


Postmoderní architektura a její hlavní rysy, to je tématem dnešního článku na Chytrém Bydlení. jaké

Také konec dvacátého století, doba nedávno minulá, zanechala stopy v architektuře. Stavby vybudované v této době jsou nejvíce charakteristické svým výrazným odklonem od poválečného průmyslového a maximálně funkcionalistického stylu. Právě proto, že se snaží o jakýsi alternativní přístup a odmítnutí jednotné koncepce, bývá přirovnáván k secesi.Postmoderní architektura se začala objevovat v období po druhé světové válce, a to především ve Spojených státech. Je to doba obrovských prosklených kanceláří, jisté míry uniformity, ale hlavně odklon od abstraktních motivů ke konkrétním a praktickým.

Postmoderní architektura ve světě

První představitelé postmoderny (Stern, Jencks, Moore) se vyznačovali svou snahou o začlenění nových staveb do kontextu daného regionu. Zohledňovali historii, tradice a celkovou charakteristiku místa. Přesto působí neosobně, a podobné budovy lze najít po celém světě. Významnou úlohu hraje symetrie, sloupy, oblouková okna a dekorace.

Postmoderna v České republice

Mezi prvními rysy českých architektů vyznávajících postmodernu, byla nechuť k historii. Čelní představitel Jan Kotěra kladl důraz na konstrukci a účelnost, byl mu vyčítán přílišný materialismus a nepřítomnost dalších rozměrů stavby. Mladí architekti naopak začali využívat fantastické prvky. Brzy však nastoupil funkcionalismus a postmoderna ve své čisté podobě tak byla na okraji zájmu.

Zajímavé postmoderní stavby ve světě

Vanna Venturi House

Základní dílo postmoderní architektury od Roberta Venturi. Snaha o jednoduchou stavbu jako z myšlenek dítěte.

cid_vanna_venturi_002                                                                                         Zdroj: greatbuildings.com 

Budova AT&T v New Yorku

Autorem je John Henri Burgree. Věžový dům nebo chcete-li mrakodrap, první svého druhu. Ve své době vzbudil obrovský rozruch. Dodržuje přísnou symetrii, a přesto, že se jedná o postmodernu, dokonale zapadá do okolí. Vstup má podobu benátského okna, ve vstupní hale se nachází velká pozlacená socha nahého muže a interiér je obložen růžovou žulou. Navíc dokázal zakomponovat mnohé romantické prvky.

Zajímavé postmoderní stavby v České republice

Obchodní dům Ještěd

V České republice se proslavila stavba v Liberci. Kontroverzní komplex byl zrealizován v letech 1970 – 1979. Přes mnohé protesty byla v roce 2009 zbourána a na jejím místě vyrostlo obchodní centrum současných parametrů.

OD_Ještěd Zdroj: http://cs.wikipedia.org/; autor: Rawak

Obchodní dům Máj

Stavba v Praze je typickým příkladem strohosti postmoderní architektury v našich končinách. Sedmipatrová budova má zdůrazněnou šířku hladkou fasádou. V ní je také zabudován výtah, což bylo na tehdejší dobu nezvyklým krokem.

Hudební pavilon a Antonínův pramen v Mariánských lázních

Obě stavby pochází z počátku 90. let. Patří mezi nejvýraznější architektonické prvky v západočeském městě.


Divadlo Husa na provázku

Postmoderní architekturu v moravských končinách reprezentuje brněnské divadlo, které ale zároveň patří mezi to nejlepší, co u nás vzniklo. Jednoduše zapadá d okolní historické zástavby, přitom je členité a rozvíjí koncept stavby. Prolíná se interiér s exteriérem a srdce milovníků architektury musí jednoduše plesat.

publikováno: 20. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.