Posuvná okna a dveře - řešení i pro střechy


Fotolia_48286308_XS

Posuvné dveře se v novostavbách objevují poměrně často. Dobře vypadají, ale ale také vyhovují všem požadavkům na moderní bydlení. Do místnosti propustí spoustu světla a při vhodné instalaci i tepla z dopadajících slunečních paprsků. Na balkonech a terasách ušetří posuvné dveře spoustu místa a není se třeba obávat ani netěsností, protože v současné době jsou systémy natolik propracované, že je lze použít i do nízkoenergetických staveb.

 

Velké prosklené plochy jsou trendem posledních let. Kontakt s okolním světem, zvlášť, jedná-li se o přírodu, je k nezaplacení. Dávno už nejsou jedinou variantou jen francouzská okna. Posunovací dveře jsou záležitostí praktickou i estetickou.

Bezpečnost především

Posuvné dveře nevzbuzují na pohled příliš důvěry a vypadají jako snadná překážka pro všechny zloděje. Kdysi tomu tak možná bylo, ovšem moderní technologie posunuli i bezpečnost takových dveří o kus dál. V praxi se setkáte hlavně s dveřmi osazenými bezpečnostními skly – ty odolávají nárazům tupými předměty, a pokud dojde k rozbití, pak se tříští na malé neostré plošky, které minimalizují riziko zranění a možnost vniknutí nezvaných návštěv.

Bezpečnostní sklo se může chlubit také perfektními tepelně-izolačními vlastnostmi, které jsou u novostaveb nezbytností, u starších domů pak důvodem k rekonstrukci. Do interiéru nebude ani propouštět více hluku, než by se vám líbilo.

Kolejnice a prahy

Největší vliv na funkčnost posuvných exteriérových dveří mají kolejnice a prahy. Proti posuvným dveřím z interiéru se liší vysokou hmotností, která vyžaduje speciální řešení. Výjimkou nejsou váhy kolem 300 kilogramů, kdy je potřeba využít pojezdový vozík. Systém se označuje jako zdvižně-posuvný a představuje to nejefektivnější řešení pro snadnou manipulaci.

Prahy je potřeba udělat co nejméně nápadné, tedy tak, aby nepřekážely v chůzi. Ty nejnižší se hodí do bezbariérového bydlení nebo je ocení senioři. Kromě výšky je potřeba brát ale v úvahu i tepelnou prostupnost prahů, která je taktéž důležitým měřítkem.

posuvne1 

Posuvná okna v podkrovním bydlení

Byt v podkroví a velká okna, přes která dovnitř proniká spousta světla, v létě slunce a přes zimu jej zahalí sněhové vločky – to je vysněná podoba bydlení pro mnoho z nás. Existují také velká posuvná okna, která promění v dokonalé bydlení každé podkroví. Jen se nedají použít všude, neumožňují to většinou starší konstrukce. Jejich usazení je obtížné a neobejde se bez těžké techniky, výsledek je však skvělý.

Sklo v současné době vládne designu. Moderní domy jej využívají na maximum, a to rozhodně není špatně. Světlé prostory totiž znamená optimismus a dobrou náladu, což chceme všichni!

publikováno: 1. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.