Posuvné dveře šetří prostor, počítejte ale s vyššími náklady


Moderní posuvné dveře

Pokud ve svém bytě či domě používáte klasický typ dveří, jistě nám dáte za pravdu, že zabírají spoustu místa. Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, aby se snadno otevíraly. A to může být především u menších bytů velký problém, protože se hraje o každý volný centimetr. Elegantním řešením jsou posuvné dveře, které navíc perfektně propojí místnosti. Pokud budete nad pořízením posuvných dveří uvažovat, počítejte s vyššími pořizovacími náklady, a to především v případě pouzdrových typů, u kterých se dveře zasouvají přímo do zdi.

Úspora prostoru – hlavní výhoda posuvných dveří

Jedním z hlavních výhod posuvných dveří je bezesporu výrazná úspora místa. Posuvné dveře se hodí i do velmi malých místností, kde je použití klasických křídlových dveří velmi nepraktické. Posuvný typ dveří je zejména při využití pro předsíně, toaletu či koupelnu velmi praktický. Své uplatnění však najde i ve větších místnostech, kde je namístě vzájemné propojení. Často se posuvné dveře instalují mezi obývací pokoj a ložnici. Přes den jsou dveře otevřené a opticky vytvoří velký prostor, na noc se zavřou a zajistí maximální soukromí v ložnici.

Závěsné posuvné dveře nevyžadují velké stavební úpravy

Pokud se rozhodnete pro pořízení posuvných dveří, musíte vybrat konkrétní typ. Na specifika jednotlivých typů se zaměříme v pokračování našeho článku, kde představíme i jejich výhody a nevýhody. Už teď vám ale můžeme říci, že pokud se rozhodnete pro cenově dostupný závěsný systém s montáží na zeď, obejdete se bez náročných stavebních úprav. Křídlo dveří pak visí v kolejnici, kterou připevníte na zeď, na podlahu pak namontujete vodicí trn, po kterém se dveře budou pohybovat.

posuvné dveře

V případě kazetových posuvných dveří je však montáž podstatně náročnější, bez bouracích a stavebních prací se neobejdete. Dveře se totiž zasunují přímo do zdi a po zasunutí nejsou vidět. Jedná se o velmi praktické řešení, které je však i cenově nákladnější. V některých případech montáž kazetových dveří ani není možná, protože by mohlo v případě umístění na nosnou zeď dojít k narušení statiky.

I posuvné dveře mají své nevýhody

Ačkoliv jsou posuvné dveře praktické, dobře vypadají a snadno se používají, mají i své nevýhody. Má-li být systém posouvání hladký a tichý, budete muset investovat nemalé finanční prostředky. Kvalitní posuvné dveře vám však vydrží řadu let, takže se vyšší počáteční investice rozhodně vyplatí. Levnější typy navíc nezajistí dostatečnou úroveň tepelné a akustické izolace. Kazetové dveře jsou po všech stránkách kvalitnější, nevýhoda však spočívá ve vyšší počáteční investici a nutnosti provedení stavebních úprav.

posuvné dveře v ložnici

Pokud zvažujete pořízení posuvných dveří, rozhodně byste měli promyslet, dáte-li přednost levnějšímu závěsnému typu, nebo si připlatíte za kvalitnější kazetové provedení. V obou případech vám posuvné dveře přinesou úsporu místa, možnost jednoduchého propojení místností, navíc sami o sobě skvěle vypadají a stanou se zajímavým designovým doplňkem vašeho bydlení.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU: SROVNÁNÍ ZÁVĚSNÉHO A POUZDROVÉHO PROVEDENÍ

Další články, které se zabývají problematikou dveří a oken:

publikováno: 31. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.