PR článek

Potřebujete se zbavit nepříjemných nájemníků? Obraťte se na zkušenou realitku


32 K Hrabánková

Pronájem bytu bohužel nemusí být jen pravidelný bezproblémový měsíční výdělek. Když se na první pohled nenáročný nájemník ukáže jako neplatič, který navíc ničí vybavení bytu, můžete se připravit na řešení situace, která se taky může protáhnout na pár nepříjemných měsíců. Své by o tom mohla říct i paní Hrabánková, která však neměla dost času a energie se zatěžovat párem nepříjemných nájemnic. Požádala proto znovu makléře z RK PATREAL o radu. S předchozí spoluprací byla více než spokojená a věděla proto, že jí dokážeme poradit.

Za jakých podmínek může majitel bytu vypovědět nájem

Díky úpravám v Novém občanském zákoníku jsou najednou nájemníci "slabší" stranou, která disponuje celou řadou privilegií, proti kterým se pronajímatelé jen těžko mohou bránit. Problémy paní Hrabánkové tak nejsou ani zdaleka ojedinělé. Nájemníky nejde jen tak ze dne na den z bytu vyhodit, ať už jsou nepříjemnější sebevíc. Klidně vám ani nemusí platit nájem. Nemůžete se jich zbavit, ani když si myslíte, že ničí vybavení bytu.

Podle zákona může pronajímatel vypovědět nájem na dobu určitou i neurčitou se standardně tříměsíční výpovědí pouze v případě, že:

● nájemce poruší hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu - dluží nájem nebo pronajímá byt dalšímu podnájemníkovi
● nájemník je pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin proti pronajímateli
● byt musí být vyklizen ve veřejném zájmu
● pokud byt má být užíván pronajímatelem nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost

Kdyby chtěl pronajímatel skutečně využít okamžitou výpověď, musí mít zákonem stanovené řádné důvody.

Kdy lze uplatnit okamžitou výpověď

Pokud byste se rozhodli dát trochu nestandardnější cestou a nechtěli čekat řádné tři měsíce, můžete využít i okamžitou výpověď. Je však třeba mít na paměti, že pronajímatel může nájem vypovědět pouze v případě závažného porušení nájemcových povinností.

Mezi zákonem stanovené závažné důvody pro okamžitou výpověď patří:

● nezaplacení nájmu a služeb po dobu alespoň tří měsíců
● poškozování bytu, domu a jeho ostatních obyvatel závažným nebo nenapravitelným způsobem
● užívání bytu jiným způsobem než bylo ujednáno

"Okamžitá" výpověď navíc stejně znamená, že nájemce sice musí odevzdat byt bez zbytečného odkladu, nejpozději má však čas do jednoho měsíce od skončení nájmu. S měsícem navíc můžete počítat pouze v případě, že výpověď bude probíhat hladce. Pokud ji chcete co nejvíce urychlit, měli byste dodržet minimálně dva jasně určené kroky.

  • Nejdříve je třeba ještě před výpovědí nájemce písemně vyzvat, aby své závadné chování v přiměřené lhůtě napravil. 
  • Pokud k nápravě nedojde, na řadě je písemně podaná výpověď. Nájemce při jejím řešení musí být informován o tom, že pokud s důvodem výpovědi nesouhlasí, může proti ní vznést námitky.

Nájemník, který vám bude chtít dělat problémy, se taky může rovnou obrátit na soud s žádostí o přezkoumání oprávněnosti výpovědi. Při troše smůly se tak stejně celý proces může protáhnout v řádu měsíců, než se problematického nájemníka zbavíte.

S výpovědí z nájmu vám poradí makléři, na které máte jen dobré reference

Rolí realitních kanceláří nemusí být jen zprostředkování prodeje a nákupů nemovitostí. Lze se na ně obrátit v jakékoliv situaci, která souvisí s vaším bydlením. Zkušení makléři vám mohou poradit a pomoct také při řešení výpovědi z pronájmu, což věděla i paní Hrabánková. Ve spolupráci s makléřkou Markétou Otovou se jí za krátko dobu povedlo vystěhování páru nájemníc a nyní se už může těšit z nových, kterí jsou naprosto bezproblémové. Velmi ráda nám proto poté poskytla pozitivní referenci:

"Pokud budu někdy v budoucnu znovu plánovat nějaké transakce, ať už půjde o koupi domu nebo prodej bytu, případně znova řešit pronájem, bez rozmýšlení se obrátím znovu na paní Otovou."

publikováno: 2. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.