PR článek

Povlečení: jaký materiál vybrat?


bonatex

V povlečení strávíme i několik hodin denně. Na výběru správného materiálu tedy záleží. Neorientujete se ve výhodách a nevýhodách? Pojďte se s námi podívat na nejčastěji používané materiály.

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. A u povlečení to platí dvojnásobně. Sepsali jsme proto pro vás ve zkratce výhody jednotlivých materiálů.

 

Hladká bavlna

Bavlna patří mezi klasický materiál používaný pro výrobu povlečení. V zásadě je možné tvrdit, že bavlník je základem pro všechny další. Satén, krep i Jersey jsou totiž jen způsoby úpravy (bavlněných) vláken. A hladká bavlna je utkaná jednoduchou plátnovou vazbou, která nabízí řadu výhod. Mezi ty neznámější patří vysoká savost, stálost tvaru i barev a šetrnost k pokožce.

Na druhou stranu je to velice mačkavý materiál. Pokud tedy nemáte rádi žehlení, vyberte si raději z dalších materiálů.

Krep

Krepové povlečení je v ideálním případě vyrobeno ze 100% bavlny, poskytuje tedy základní vlastnosti bavlněné látky – je savé a tvarově i barevně stálé. Díky speciální úpravě bavlněné tkaniny však získává ještě jednu neocenitelnou vlastnost – nemusí se žehlit. Což zajisté ocení jak dámy, tak pánové.

Krepová úprava však nepůsobí luxusně a někomu nemusí být na dotek tak příjemná jako klasická hladká bavlna.

Bavlněný satén

Na rozdíl od klasického saténu v sobě povlečení z bavlněného saténu snoubí výhody bavlny i klasického saténu. Zachovává si velice luxusní vzhled, ale na rozdíl od saténu neklouže a nestudí. Povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny, pro kterou se užívá atlasové vazby. A právě ta zaručuje vysoký lesk a hebkost na dotek. Velice snadno se také obarvuje a udržuje si barvy i tvar.

Toto ložní prádlo však patří mezi dražší kousky na trhu. Navíc se nevyhnete žehlení.

Jersey

Posledním používaným materiálem pro výrobu povlečení je Jersey. I ten se v lepších případech vyrábí z bavlny. Zachovává si tedy vysokou savost a stálost barev. Díky použití speciálního pletacího stroje, který splétá malá očka, se však může tento materiál pochlubit výtečnou termoregulací – v zimě zahřeje a v létě ochladí. Tkanina je také velmi pružná, a tak se kromě na povlečení používá také pro výrobu prostěradel. Navíc se nemusí žehlit.

Vzhledově však nedosahuje tak luxusního vzhledu jako saténová prostěradla.

publikováno: 3. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.