Práce na stavbě usnadní ztracené bednění


Práce na stavbě usnadní ztracené bednění

Technologie ztraceného bednění se využívá při rekonstrukcích i stavbách rodinných domů. Hlavní výhodou a předností daného systému je především použití energeticky nenáročného materiálu, jakým beton zajisté je. Vibrolisované betonové tvárnice jsou duté, aby bylo možné konstrukci zpevnit ještě další dávkou betonu nebo železnými pruty. Co si tedy představit pod pojmem ztracené bednění?

Ztracené bednění je technologií, která představuje pro stavitele velkou časovou úsporu. Pro konečného uživatele pak ušetření nákladů na výstavbu. Nemusí se také používat takové množství betonu, a tak dochází i k úsporám materiálovým. Konečná konstrukce vykazuje dobré tepelné a zvukové izolační schopnosti. Ztracené bednění se využívá při stavbách opěrných zdí, jímek, plotů, sklepů či při výstavbách základových pásů.

Co to tedy ztracené bednění je?

Ztracené bednění je technologie, kdy se tvárnice pokládají na vodorovný a tvrdý povrch. Díky zámkovému systému do sebe jednotlivé tvárnice přesně zapadnou. Ty je třeba dorovnat do výšky zhruba 1 metru. Vzniklý prostor uvnitř dutých tvárnic se posléze zalije betonem. Do něho se následně nastrkají ocelové pruty, jimiž se celá konstrukce ztraceného bednění velmi zpevní. Ocelové pruty nejsou sice nutností, ale jsou doporučovány. Nejvyšší vrstva naskládaných tvárnic se dolije betonem zhruba 15 cm pod okraj, aby se další vrstvy mnohem lépe navázaly.

Betonové ztracené bednění – různé velikosti i tvary

Pro ztracené bednění je typická nejen velká pevnost, ale také velká váha. Obyčejná 20 centimetrů vysoká tvárnice může vážit i okolo 20 až 25 kilogramů. Manipulace s takovými tvárnicemi je proto značně náročná. Ztracené bednění je možné pořídit v různých materiálech i tloušťkách. Výběr je velmi široký, aby bylo možné použít ho při stavbě jakékoliv konstrukce. Celková pevnost tvárnic závisí nejen na tvaru, ale také tedy na použitém materiálu a velikosti. U některých výrobců se lze setkat s tvárnicemi, do nichž bývají přimíchávány látky, co zlepšují tepelné i izolační vlastnosti. Díky tomu jsou vibrolisované tvárnice a ztracené bednění tolik oblíbené a žádané.

Ztracené bednění představuje jednoduché a rychlé zdění, při němž se ušetří materiál, čas i peníze. I z toho důvodu jsou tvárnice ztraceného bednění tak žádané a vyhledávané. Mimo to přináší výsledná stavba i velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, které se posléze podílí na konečném pocitu spokojenosti při bydlení.

Tip: Společnost Novabrik je specialistou na kvalitní fasádní systémy, které jsou nejen vysoce funkční, ale zároveň velmi zdařile esteticky řešené. 

publikováno: 28. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.